(Żarki) Władze Żarek przygotowują Program Ograniczenia Niskiej Emisji dla gminy oraz program oczyszczania jej terenu z azbestu. Ma to umożliwić skorzystanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na inwestycje ekologiczne. Na ten miesiąc zaplanowano szereg spotkań z mieszkańcami by przedstawić im założenia programów, etapów ich wdrażania oraz szanse na skorzystanie z dofinansowania.
- Zainteresowanie inwestycjami proekologicznymi wśród mieszkańców jest duże. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z możliwości, jakie daje Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski. – Do tej pory nastawialiśmy się na pozyskiwanie środków unijnych na modernizację budynków komunalnych. W tej chwili ogłaszane są ostatnie konkursy dla gmin. Teraz stawiamy na pozyskiwanie pieniędzy, z których będą mogli korzystać mieszkańcy, a gmina stanie się bardziej ekologiczna – dodaje burmistrz.
Głównym celem Programu Ograniczenia Niskiej Emisji dla Gminy Żarki jest zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza poprzez m.in. wymianę starych pieców węglowych na nowoczesne, ekologiczne kotły oraz montaż kolektorów słonecznych. Przewiduje się, że mieszkańcy będą mogli liczyć na uzyskanie dofinansowania w wysokości przynajmniej 60% kosztów wykonania modernizacji, ale będą musieli dysponować własnym wkładem finansowym. Z kolei celem programu oczyszczania gminy z azbestu jest usunięcie niebezpiecznych odpadów zawierających rakotwórczy materiał. Dofinansowaniem objęte zostaną koszty związane ze zdjęciem, transportem i unieszkodliwieniem odpadów azbestowych. W październiku odbędzie się szereg spotkań z mieszkańcami na terenie miasta i w sołectwach, do wszystkich domostw na terenie gminy dotrą też ankiety informacyjne, dostarczone na zlecenie urzędu. Są one niezbędne do uzyskania przez gminę dofinansowania na realizację wspomnianych programów, m.in. do oszacowania kosztów ich wdrożenia. Poniżej przedstawiamy harmonogram spotkań z mieszkańcami:
18 października: godz. 16.00 – Zaborze (świetlica), godz. 17.30 – Ostrów (świetlica), godz. 19.00 – Przybynów (świetlica w Szkole Podstawowej).
20 października: godz. 16.00 – Czatachowa (świetlica), godz. 17.30 – Suliszowice (świetlica), godz. 19.00 – Zawada i Jaroszów (szkoła w Zawadzie).
21 października: godz. 16.00 – Kotowice (biblioteka), godz. 17.30 – Jaworznik (szkoła), godz. 19.00 – Wysoka Lelowska (świetlica).
25 października: godz. 18.00 – Osiedla: 600-lecie, Olesiów, Częstochowskie (szkoła podstawowa w Żarkach).
27 października: godz. 18.00 – Leśniów i Przewodziszowice (remiza).
28 października: godz. 18.00 – mieszkańcy Osiedla Centrum (sala sesyjna UM i G Żarki). Dodatkowych informacji udzielają pracownicy Referatu do Pozyskiwania Środków Europejskich i Krajowych, pokój nr 21, tel. (34) 314 80 36 w. 29.
KOZIEGŁOWY TEŻ NIE CHCĄ ŚMIECI
Za usuwanie azbestu ze swego terenu wzięła się też gmina Koziegłowy. W IV kwartale tego roku rozpocznie się tam realizacja specjalnego projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Całkowita wartość programu to blisko 270 tysięcy złotych, z czego ponad 228 tysięcy złotych to uzyskane dofinansowanie. W ramach projektu uprzątnięte zostanie 10 działek gminnych w Koziegłowach i Mysłowie, gdzie znajdują się dzikie wysypiska odpadów zawierających azbest (głównie płyty eternitowe). Niebezpieczne śmieci zostaną zabrane i zdeponowane na składowiskach odpadów niebezpiecznych, a teren po wysypiskach zostanie poddany rekultywacji.
Prócz tego gminie udało się pozyskać ze środków unijnych ponad 440 tysięcy złotych na likwidację „zwykłych” dzikich wysypisk, zlokalizowanych na czterech gminnych działkach w Cynkowie i Koziegłowach. One także po uprzątnięciu zostaną zagospodarowane. warto, by w gminach pomyślano także o normalnej, codziennej gospodarce odpadami, by nie powstawały nowe, dzikie wysypiska, które będziemy usuwać za setki tysięcy złotych. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze