Z początkiem sierpnia 2010 roku z inicjatywy Włodzimierza Żaka powstało w Myszkowie stowarzyszenie, którego ideą i głównym obszarem działania jest sfera związana z szeroko rozumianą przedsiębiorczością.
-W naszej działalności chcemy skupić się głównie na wspieraniu merytorycznym, fachowym doradztwie w zakresie pozyskiwania środków unijnych, pomocy w opracowywaniu biznes-planów i innych dokumentacji związanych z dotacjami i pomocą dla przedsiębiorstw - mówi założyciel i główny animator działalności stowarzyszenia Włodzimierz Żak.
-Myszków w obecnej chwili jest miastem, któremu potrzebny jest impuls. Impuls, który pozwoli wyzwolić u przedsiębiorców chęć do dalszego rozwoju oraz pomoże im uwierzyć, że jest w tym mieście takie miejsce, w którym zawsze można powiedzieć o swoich problemach i w którym są kompetentni ludzie chętni do konkretnej pomocy. Zamysłem moim jest, by nasze miasto stało się ważnym ośrodkiem drobnej i średniej przedsiębiorczości i nie chcę by były to tylko puste, nic nie znaczące obietnice. Mamy przecież, jako miasto bardzo bogate tradycje w dziedzinie przedsiębiorczości. Tylko rozwój drobnej, i średniej przedsiębiorczości, a w perspektywie przyciągnięcie do miasta dużych inwestorów może zapewnić mieszkańcom godne warunki do życia - kontynuuje Żak.
Jeszcze przed powołaniem do życia stowarzyszenia Myszkowska Inicjatywa Gospodarcza, Włodzimierz Żak zorganizował we współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Myszkowie seminaria, z których pierwsze: „Przedsiębiorczy Myszków” koncentrowało się głównie na zagadnieniach związanych z inwestycjami w firmie, a w szczególności na pozyskiwaniu kapitału oraz problematyce zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej. Jako kontynuacja cyklu seminariów, dalej zorganizowane zostało seminarium: „Ekologiczny Myszków”. Seminarium to traktowało o finansowaniu inwestycji związanych z szeroko pojętą termomodernizacją budynków, możliwościach pozyskania środków na ten cel z WFOŚiGW oraz poruszało problematykę tak ostatnio popularnych odnawialnych źródeł energii, przybliżając ją uczestnikom. Seminarium cieszyło się na tyle dużym zainteresowaniem, że Włodzimierz Żak już pod egidą Stowarzyszenia Myszkowska Inicjatywa Gospodarcza i przy współpracy z Cechem Rzemiosł Różnych w Myszkowie zorganizował trzydniowe warsztaty: „Ekologiczny Myszków II”. Tematyka warsztatów była związana z instalacjami solarnymi i ich finansowaniem, pompami ciepła C.O. i ciepłej wody użytkowej oraz jako zwieńczenie w trzecim dniu odbyła się wycieczka uczestników warsztatów do Parku Naukowo-Technologicznego Euro Centrum w Katowicach, gdzie każdy mógł osobiście zobaczyć jak wygląda idea pomp ciepła, solarów i ogniw fotowoltanicznych wdrożona w praktyce oraz na czym polega technologia budynku pasywnego. Warsztaty dały uczestnikom szeroką wiedzę w zakresie doboru właściwej dla siebie instalacji, skąd mogą pozyskać i jak przygotować wniosek o dofinansowanie. Obecni przedstawiciele banku omówili zasady kredytowania i częściowego umorzenia kosztów inwestycji zgodnie z programem FOŚ. Drugi dzień poświęcono pompom ciepła, a tematykę rozdzielono na szczegółowe omówienie możliwości zastosowania pomp ciepła w C.O. i do ogrzewania wody użytkowej ze wskazaniem na ekonomikę poszczególnych rozwiązań oraz na zagadnienia związane z problematyką instalacji pomp ciepła, układów wentylacji i wykorzystaniu instalacji wentylacyjnych pomp powietrznych do schładzania i osuszania pomieszczeń. Program trzeciego dnia wypełniła wspomniana wcześniej wycieczka do Parku Naukowo-Technologicznego w Katowicach. Poziom warsztatów został wysoko oceniony przez uczestników, ale w tej kwestii najlepiej oddać im właśnie głos:
- To inicjatywa bardzo potrzebna nie tylko dla mieszkańców, ale także dla nas, jako przedsiębiorców. Odzew na spotkanie był bardzo duży i spotkał się z wielkim zainteresowaniem. Mnie samemu bardzo przybliżyło interesujący temat możliwych do uzyskania dofinansowań. Muszę stwierdzić, że do naszej firmy pomysł na „Ekologiczny Myszków” powraca echem, w postaci wielu klientów, którzy przychodzą, pytają i widać, że są bardzo zainteresowani tematem odnawialnych źródeł energii – mówi Roman Garncarz z firmy Polimer. Wtóruje mu Dariusz Tomala, właściciel firmy Elektron. – Do tej pory, jeśli chodzi o ekologię, nie było nią większego zainteresowania. Wiedza ludzi na temat np. solarów jest zatem niewielka. Tymczasem Europa na finansowanie inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii przeznacza duże środki, które przechodzą nam, jako Polsce, trochę bokiem. Dlatego takie warsztaty są bardzo potrzebne. Ze swej strony widzę potrzebę zorganizowania w przyszłości kolejnych spotkań. Jedno z nich warto poświęcić tematowi wytwarzania energii. Jak bowiem wiemy UE wyznaczyła Polsce termin najbliższych kilku lat, kiedy to będziemy zmuszeni uzyskać poziom 15 % energii z odnawialnych źródeł – mówi Dariusz Tomala.
Powyższe wypowiedzi wskazują na to, że idea nakreślona przez Stowarzyszenie MIG i Włodzimierza Żaka jest słuszna. Przekazana wiedza jest bowiem konkretna i merytorycznie bogata. Znamienne jest to, że chęć do działania poparta wiedzą i zdolnościami organizatorskimi może w naszym Myszkowie zdziałać niemało. Te działania wyznaczają jednak pewien poziom poprzeczki, który powinien się już tylko podnosić. (red)
Napisz komentarz
Komentarze