(Żarki) Żareccy radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia gminy do projektu pod nazwą „Budowa małej infrastruktury służącej zabezpieczeniu obszarów chronionych Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd przed nadmierną i niekontrolowaną presją turystów”. Pod tą nazwą kryje się nic innego jak budowa ciągów pieszo – rowerowych oraz punktów i przystanków edukacyjnych dla turystów.
O środki zewnętrzne na realizację tego projektu stara się Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, który postanowił do współpracy zaprosić gminy jurajskie. Obok Żarek projekt swym zasięgiem obejmuje gminy Olsztyn, Janów, Niegowa, Kroczyce, Pilica, Wolbrom i Ogrodzieniec.
Jeżeli parki zdobędą środki na ten cel, to we wspomnianych gminach, w tym i na terenie gminy Żarki, powstanie kilka ścieżek do pieszych i rowerowych wędrówek. Pierwsza z nich ma przebiegać z Ostrężnika, w kierunku Przewodziszowic i wracać do Czatachowy. Będą też przy nich miejsca do odpoczynku np. przy świetlicy i przy pustelni w Czatachowie oraz w Przewodziszowicach. Natomiast ciąg pieszo – rowerowy z Żarek do Mirowa (do granicy gminy) ma przebiegać wzdłuż czarnego szlaku pieszego zwanego Mirowskim Gościńcem. Planowana jest również budowa ścieżki od Suliszowic do Jaroszowa w oparciu o zielony szlak obok Dębiny (gmina Janów zbuduje ciąg od Ostrężnika do Suliszowic).
W ramach projektu przewidziano również budowę przystanków edukacyjnych na kueście górnojurajskiej w Żarkach i przy świetlicy w Suliszowicach oraz stworzenie punktów edukacyjnych na Babiej Górze w Jaroszowie (nieopodal kamionki) i w Suliszowicach (przy studni żuraw).
Łączny koszt żareckich inwestycji to ponad 2 miliony 356 tysięcy złotych. Jeżeli projekt dostanie unijne dofinansowanie, 85 procent tej kwoty pokryje Unia Europejska, a sumę 353,5 tys. zł gmina wyłoży z własnej kieszeni. Rozstrzygnięcie konkursu spodziewane jest w przyszłym roku. (AK, rb)
Napisz komentarz
Komentarze