(Myszków, Angers) Na zaproszenie College Saint Augustin z Angers w dniach 23 – 30 marca br. we Francji gościła grupa uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 5 im. Roberta Schumana z Myszkowa. Szkoły już od kilku lat uczestniczą w programie wymiany młodzieży.
Honorowy Patronat nad spotkaniem objął Konsul Generalny Republiki Francuskiej w Polsce, a zarazem dyrektor Instytutu Francuskiego w Krakowie, Pascal Vagogne.
Dla gimnazjalistów z „Schumana” to bardzo ważne przedsięwzięcie, które ma umożliwić uczniom poznanie Francji i jej dziedzictwa kulturowego. Wymiana jest okazją do praktycznego poznania ojczyzny patrona myszkowskiego gimnazjum – Roberta Schumana. Jak zapewniali jej uczestnicy, wzmocni ich motywację do nauki języków francuskiego i angielskiego.
Przed wyjazdem polscy i francuscy uczniowie, korzystając ze źródeł internetowych i korespondencji elektronicznej, poszerzyli swą wiedzę na temat kraju ich rówieśników i nawiązali przyjacielskie relacje.
Podczas pobytu we Francji uczniowie zwiedzili Paryż, poznali atrakcje regionu Anjou (Andegawenii), samego Angers, jak i wybrzeża Oceanu Atlantyckiego.
W trakcie uroczystego spotkania polskiej grupy z gronem pedagogicznym Collège Saint Augustin przedstawiciele Gimnazjum nr 5 im. Roberta Schumana wręczyli dyrektorowi szkoły Christophe Martineau okazjonalny „Medal Schumana” jako wyraz uznania za wkład w realizację projektu polsko – francuskiej wymiany młodzieży.
Polscy uczniowie razem ze swoimi francuskimi kolegami uczestniczyli w zajęciach z plastyki, muzyki, historii, informatyki, wychowania fizycznego oraz lekcjach bibliotecznych prowadzonych oczywiście w języku francuskim oraz angielskim.
- Podczas wymiany poznałam nowych przyjaciół, wiele opowiadaliśmy sobie o naszych krajach, kulturach. Utrzymujemy między sobą kontakt. Zostałam dobrze ugoszczona przez rodzinę francuską, u której mieszkałam. Bardzo spodobała mi się Francja i za rok chciałabym wybrać się tam ponownie – relacjonuje Wiktoria.
- Rodziny francuskie, u których mieszkaliśmy, były miłe i sympatyczne dla nas. Relacje między nami a nimi były bardzo dobre. Podobały mi się lekcje, w jakich uczestniczyłam oraz sam język francuski. Poznałam nowych przyjaciół i za rok planuję wrócić do Angers– mówi Dominika.
Podczas pobytu gimnazjalistów z „piątki” w Angers doszło również do spotkania w tamtejszym merostwie. Myszkowscy uczniowie zostali niezwykle ciepło przyjęci przez przedstawicieli władz tego miasta. Zadawali wiele pytań dotyczących głównie pobytu w Angers w początkowym okresie wojny Rządu Polskiego i Prezydenta Władysława Raczkiewicza w pobliskim Pignerolle. Sami Francuzi wykazali bardzo duże zainteresowanie tematem, obiecując współpracę i pomoc w odkrywaniu śladów polskości w rejonie Angers. (red)
Napisz komentarz
Komentarze