(Myszków) Od tego roku rolnicy ubiegający się o przyznanie tzw. płatności bezpośrednich, czyli pomocy finansowej z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach terenowych oraz innych przedsięwzięć rolnośrodowiskowych, w tym poprawy stanu inwentarza, będą mogli ubiegać się o nie na jednym, wspólnym wniosku. Wprowadzenie jednego formularza dla 10 różnych rodzajów płatności znosi obowiązek wielokrotnego podawania tych samych danych. Rolnicy z naszego powiatu dowiedzieli się o tym podczas specjalnego szkolenia zorganizowanego dla nich 2 marca, w sali sesyjnej myszkowskiego magistratu. Informacji o zmianach w systemie rolniczych dopłat wysłuchało ponad 40 osób – rolników, sołtysów i przedstawicieli gminnych samorządów.
Szkolenie dla rolników z terenu powiatu myszkowskiego zorganizowało powiatowe biuro Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Myszkowie. To jego kierownik Małgorzata Gałuszka i dyrektor Śląskiego Oddziału Regionalnego ARiMR- u Stanisław Gmitruk pełnili honory gospodarzy spotkania. Wzięli w nim udział także starosta myszkowski Łukasz Stachera i jego zastępca Jan Kieras. Szczególnie Kieras, który w starostwie odpowiada za rolnictwo, cieszył się ze zorganizowanego szkolenia.
- Takich spotkań, jak dzisiejsze, nigdy nie jest za dużo – cieszył się wicestarosta. – Celem płatności obszarowych było to, by z naszych pól zniknęły odłogi, nieużytki, żeby swoim poziomem nasze gospodarstwa były zbliżone do gospodarstw w Unii Europejskiej. Wizerunek naszego rolnictwa trzeba stopniowo zmieniać, by mówiono, że są tu dobrzy gospodarze. Nawet jeśli pole nie jest uprawiane pod zbiory, niech będzie zaorane, zbronowane, w wysokiej kulturze rolnej – mówił Jan Kieras.
- Chcielibyśmy jako agencja przyczynić się do rozwoju i modernizacji polskiego rolnictwa i żeby pieniądze unijne zostały wykorzystane przez polskich rolników w jak największym zakresie. Dlatego do marca br. płatności za rok ubiegły zostały przez ARiMR wypłacone w 98%. Gospodarstwa rolne z naszego powiatu otrzymały łącznie ponad 10,5 miliona złotych różnego rodzaju dotacji – poinformowała Małgorzata Gałuszka, zachęcając rolników do składania wniosków o uzyskanie dopłat.
Do 15 marca wszyscy rolnicy z naszego powiatu otrzymają wstępnie wypełnione wnioski. Uzupełnione można będzie składać od 15 marca do 17 maja. Ostateczny termin ich składania to 11 czerwca. Jeśli jednak rolnicy będą tak długo zwlekać ich płatność będzie obniżana o 1 % za każdy dzień roboczy opóźnienia. Nie warto zatem czekać do samego końca.
Od tego roku w zasadach przyznawania płatności zaszły zmiany. I tak rolnikom uprawiającym zagajniki drzew o tzw. krótkiej rotacji, jak: brzoza, topola, robinia akacjowa czy wierzba także będą przysługiwały płatności obszarowe. Muszą jednak pamiętać, aby w ten sposób wykorzystywane grunty zadeklarowali we wnioskach o dopłaty, jako odrębne działki rolne. Inna ważna tegoroczna zmiana dotyczy krajowych uzupełniających płatności obszarowych. Będą one przysługiwały do powierzchni, na których nie prowadzi się żadnej uprawy, pod warunkiem, że będą utrzymywane w dobrej kulturze rolnej. Dotychczas do takich gruntów przysługiwała jedynie jednolita płatność obszarowa.
Rolnicy którym przysługiwała ta ostatnia mogą od tego roku ubiegać się także o nowe rodzaje wsparcia specjalnego, m.in. o płatności do upraw roślin strączkowych i motylkowych oraz do hodowli krów i owiec. Stada hodowlane muszą jednak mieć określona liczebność, a zwierzęta prócz tego, że muszą być w „odpowiednim wieku”, muszą także być odpowiednio zarejestrowane i oznakowane.
Na skutek uchylenia unijnych przepisów, od tego roku nie będą przyznawane płatności do upraw roślin energetycznych, a w związku ze zniesieniem tych dopłat nie będzie też przyznawana pomoc do upraw rzepaku.
Więcej informacji o tegorocznych, przysługujących rolnikom dopłatach można uzyskać na stronie internetowej ARiMR: www.arimr.gov.pl. lub skorzystać z bezpłatnej infolinii: 0800 -380 – 084. O dopłaty można pytać też osobiście. Najbliższy naszemu powiatowi oddział regionalny ARiMR mieści się w Częstochowie, przy ul. Sobieskiego 7. W Myszkowie odwiedzić można biuro powiatowe agencji mieszczące się na ul. Pułaskiego 6.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze