Choć kredyt hipoteczny to jedna z najtańszych ofert dostępnych na rynku, wiele osób jest przerażonych wysokością odsetek, jakie trzeba zwrócić do banku. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyny koszt związany z tą usługą. Kredytobiorca musi również opłacić ubezpieczenie pomostowe, czyli zabezpieczenie na wypadek swojej niewypłacalności.
Co to jest ubezpieczenie pomostowe?
Po udzieleniu kredytu należy zgłosić się do sądu rejonowego z wnioskiem o wpisanie hipoteki do księgi wieczystej. Jest to dla banku sposób na zabezpieczenie jego interesów na wypadek, gdyby kredytobiorca nie wywiązywał się z zapisów umowy. Dzięki temu, jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy, instytucja może swobodnie dysponować nieruchomością.
- Zanim wpis do księgi wieczystej stanie się prawomocny, może minąć kilka tygodni, a w niektórych miastach nawet kilka miesięcy. Dlatego na ten czas bank wymaga zakupu ubezpieczenia pomostowego. Jest to usługa, która gwarantuje instytucji wypłatę odszkodowania za utratę praw do inwestycji, jeśli kredytobiorca przestanie spłacać raty – wyjaśnia ekspert z serwisu https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl.
Jak kupić ubezpieczenie pomostowe?
Zakup polisy jest obowiązkowy dla wszystkich inwestorów, którzy planują sfinansować zakup lub budowę nieruchomości za pomocą środków pozyskanych od banku. Umowę na ubezpieczenie należy zawrzeć w tym samym dniu co kredyt hipoteczny. Zastanawiasz się, jak to zrobić?
Dla uproszczenia formalności banki oferują polisę razem z kredytem. Opłata za ochronę jest wówczas doliczana do raty w formie wyższego oprocentowania, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o konieczności wykonywania dodatkowych przelewów.
Co więcej, ubezpieczenie pomostowe trwa do momentu wpisania hipoteki do księgi wieczystej i wygasa w chwili, kiedy sąd uzupełni dokumentację zgodnie ze złożonym wnioskiem.
Ile kosztuje ubezpieczenie pomostowe?
W przeciwieństwie do polisy mieszkaniowej, której koszt możesz sprawdzić w internetowym kalkulatorze ofert TU, cena polisy pomostowej jest ustalana przez bank i firmę ubezpieczeniową, a kredytobiorca nie może ingerować w jej wysokość.
Dodatkowo instytucje mogą dowolnie ustalać formę uiszczania składek z tego tytułu. Najczęściej spotykane sposoby zapłaty za ubezpieczenie to:
-
jednorazowa wpłata przy zawarciu umowy – jej wysokość wynosi równowartość odsetek zwrotu kredytu hipotecznego,
-
podwyższenie oprocentowania/marży – od 1 do 2,5 punktu procentowego. Np. bank PKO BP dolicza 0,9 p.p, Santander 1 p.p, a Alior Bank aż 2,5 p.p.
Jednocześnie warto pamiętać, że koszt polisy zależy przede wszystkim od wysokości kredytu hipotecznego, a także okresu oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. W rezultacie ostateczny koszt usługi bankowej może wynieść od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej należy dokładnie przeczytać jej warunki i porównać je z innymi dostępnymi na rynku.
Wystarczy wybrać bank, który oferuje tańsze ubezpieczenie, aby zaoszczędzić sporo gotówki! Dodatkowe pieniądze z pewnością przydadzą się podczas remontu. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz np. na stronie: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/blog/ubezpieczenie-pomostowe.
Czy można ubiegać się o zwrot kosztów polisy pomostowej?
Wiele osób po uzyskaniu wpisu hipoteki do księgi wieczystej rozważa zwrócenie się do banku o zwrot kosztów polisy pomostowej. Niestety odzyskanie pieniędzy nie jest możliwe, jeśli ubezpieczenie przestało obowiązywać we właściwym terminie.
Jednak nie zawsze tak jest. Zdarza się, że bank pobiera opłatę za ubezpieczenie pomostowe nawet po uzyskaniu wpisu hipoteki do księgi wieczystej. Wtedy masz prawo złożyć do instytucji wniosek o zwrot nienależnie pobranych pieniędzy. Masz na to aż 10 lat od podpisania umowy kredytu, po tym czasie sprawa zostanie uznana za przedawnioną.
Ubezpieczenie pomostowe może stanowić duże obciążenie budżetu domowego, dlatego należy uważnie czytać warunki kredytu przed podpisaniem umowy. To dobry sposób, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków.