Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
sobota, 12 kwietnia 2025 16:30
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

Wadliwa umowa kredytowa - to możliwe

Mogłoby się wydawać, że umowa kredytowa, która sporządza bank dysponujący sztabem prawników nie może posiadać błędów powodujących jej sprzeczność z prawem. tymczasem wadliwe umowy kredytowe to nie rzadkość. Przekonali się o tym najlepiej frankowicze, którzy dzięki abuzywności klauzul umownych mogą liczyć na unieważnienie kredytu frankowego w całości.
Podziel się
Oceń

Warto sprawdzić swój kredyt

Nawet jeśli wydaje się nam, że posiadany kredyt nie obejmuje unieważnienie, nie zaszkodzi sprawdzić, czy zawarta umowa  z bankiem nie zawiera błędów umożliwiających jej unieważnienie w drodze postępowania sądowego. Nie zawsze abuzywność umowy jest oczywista, stąd też zaleca się umowę kredytową wraz z pozostałymi dokumentami oddać do analizy prawnej. Usługa analizy prawnej nie należy do kosztownych i wykonać ją może każda kancelaria frankowa, a dzięki weryfikacji umowy pod kątem roszczenia unieważnienia kredytu można uzyskać rzetelną poradę prawną co do dalszych możliwości działania. 

Skutki wad w umowie kredytu

Kredyt frankowy wciąż jest sporym obciążeniem dla budżetu, stąd też frankowicze starając się obniżyć jego koszty wnikliwie analizują wszelkie opcje. Jedną z bardzo atrakcyjnych dla portfela kredytobiorców jest unieważnienie umowy kredytowej. Nie jest to zadanie banalnie proste, zwłaszcza że zdarzają się umowy kredytowe nie zawierające sprzeczności z prawem i tym sposobem nie kwalifikujące się do roszczenia unieważnienia kredytu we frankach szwajcarskich. Mimo to większość kredytów frankowych zawiera błędy powodujące abuzywność umowy. Konsekwencją zawarcia umowy z klauzulą niedozwoloną jest prawo do  uznania umowy za nie wiążąca od chwili jej zawarcia. Nie jest to jednak uznanie z automatu, wymaga orzeczenia sądu. Skutek nieważności umowy jest bardzo dotkliwy dla banków, niemniej jest to sankcja adekwatna do przewinienia. Co do zasady klienci, kredytobiorcy ufają instytucjom bankowym pod względem kompetencji finansowych i prawnych, tymczasem niedbałość banków w sporządzaniu dokumentów okazuje się być duża. Jest to okazja do wykorzystania w sądzie i wygrania “darmowego kredytu”. 

Frankowicze wychodzą na swoje

Dzięki abuzywności umów o kredyt frankowy można odzyskać środki finansowe wpłacone na rzecz kredytu i tym samym spłacić pozostałą sumę zobowiązania uwalniając się od wysokich rat i obciążenia finansowego jakie generuje kredyt w CHF. Co ważne roszczenie przysługuje bezterminowo, również w odniesieniu do kredytów już spłaconych. By można było rozliczyć kredyt z bankiem konieczne jest uzyskanie w sądzie orzeczenia nieważności umowy a wcześniej wystąpienie do sądu z roszczeniem unieważnienia zobowiązania z powodu abuzywnych klauzul umownych. Zgłoszenie pozwu powoduje obowiązek udowodnienia przed sądem, iż umowa sporządzona przez bank zawiera wady sprawiają, iż jest nieważna. Należy jednak pamiętać, iż poza wieloma ustępstwami w kierunku frankowiczów są też ograniczenia w unieważnieniu. Do najpopularniejszych należy fakt, iż unieważnienie kredytu nie jest możliwe w odniesieniu do tych kredytów do których zawarta została ugoda z bankiem.

Więcej o autorze / autorach:

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama