Historia liczby FAO
Uprawa kukurydzy po II wojnie światowej znacznie zyskała na popularności, przy jednoczesnym wzroście ilości dostępnych odmian. W związku z tym niezbędne było usystematyzowanie określania długości okresu wegetacji, który w przypadku tego gatunku warunkuje powodzenie uprawy. Zadania podjęła się Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienie i Rolnictwa, która określiła sposób obliczania długości okresu wegetacji odmian, który został określony liczbą FAO.
Co oznaczają poszczególne cyfry w liczbie FAO?
Liczba FAO to trzycyfrowy ciąg liczb, w którym każdej z nich przypisane są określone informacje:
pierwsza cyfra opisuje podstawową klasę wczesności,
druga cyfra wskazuje na grupę wczesności w obrębie klasy głównej,
trzecia cyfra - kolor ziarniaka - liczby nieparzyste ziarniak biały, natomiast parzyste i zero to ziarniak żółty.
Klasyfikacja FAO obejmuje podstawowe klasy wczesności od 100 do 900. Jednak w Polsce większość z klas wczesności nie jest uprawiana ze względu na długość okresu wegetacji. Dla naszego kraju maksymalna liczba FAO nie powinna przekraczać 320.
Klasy wczesności
Rozpatrując odmiany kukurydzy na ziarno lub kukurydze na kiszonkę, pod kątem klas wczesności obowiązujących na ternie Unii Europejskiej, w naszym kraju uprawia się odmiany zaliczane do jednej z 3 klas:
FAO do 230 – odmiany wczesne
FAO 240-250 – odmiany średnio wczesne
FAO 260-290 – odmiany średnio późne
Obserwacje prowadzone podczas licznych doświadczeń polowych pozwoliły polskiemu środowisku naukowemu na opracowanie jeszcze dokładniejszego podziału odmian ze względu na długość okresu wegetacji. Na tej podstawie powstał poniższy podział, jednak nie jest on obowiązujący w charakterystyce odmian:
FAO do 190 – odmiany bardzo wczesne
FAO 200-230 – odmiany wczesne
FAO 240-250 – odmiany średnio wczesne
FAO 260-290 – odmiany średnio późne
FAO od 300 – odmiany późne
Firma Osadkowski jest dystrybutorem ogólnokrajowym, dlatego w swojej ofercie ma nasiona kukurydzy na ziarno i nasiona kukurydzy na kiszonkę o bardzo szerokim FAO. W celu uzyskania pełnej informacji o najlepszych odmianach kukurydzy w Polsce zapraszamy na stronę https://osadkowski.pl/material-siewny/nasiona-kukurydzy--c-001097.