Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 00:31
Przeczytaj!

Czerwone cuda Włoch — odkryj różnorodności lokalnych szczepów

  • 22.02.2024 14:06
Czerwone cuda Włoch — odkryj różnorodności lokalnych szczepów

Włochy to kraj, który słynie z doskonałych win. Popularne szczepy są znane na całym świecie. Najstarszym regionem, w którym uprawiane są winorośle powstał w VII w p.n.e. To właśnie we Włoszech produkowany jest jeden z ulubionych trunków Europejczyków – wino Primitivo.

Jakie winorośle cieszą się największą popularnością we Włoszech?

We Włoszech można znaleźć wiele endemicznych odmian winorośli, co przekłada się na oryginalny i wyjątkowy smak. Winorośle są wykorzystywane przez olbrzymie koncerny oraz wybitnych producentów, którzy oferują swoje cenne trunki na niewielką skalę, zamykając przy tym w butelce płynne złoto. W wielu rejonach dopracowano niemalże do perfekcji konkretne odmiany wina, dzięki czemu konsumenci z całego świata mogą raczyć się wyjątkowym aromatem włoskich trunków. Wśród nich na niewątpliwym podium znajduje się wino Barolo z regionu Piemontu, które powstaje z odmiany Nebbiolo — szczep jest używany do win o mocnej strukturze, których głęboki smak jest podkreślany podczas procesów starzenia w beczkach dębowych. W tej odmianie można wyczuć przede wszystkim aromat fiołka, śliwki i nieco nut truflowym. Rozbudowano tanina, razem z delikatną kwasowością sprawia, że wino zyskało wielu miłośników w całym świecie.

Najbardziej popularnym winem z Toskanii jest Brunello di Montalcino, które powstaje z odmiany Sangiovese, charakteryzujących się grubą skórką. Trunek przechodzi proces starzenia w beczkach dębowych przez minimum 24 miesiące, a następnie w butelkach rozwija się aksamitność, krągłość tanin i korzenna aromatyczność.

W Toskanii powstaje także bardzo popularne wino Chianti DOGS z odmiany sangiovese, w którym można wyczuć na przykład czarną porzeczkę, nutę drewna czy śliwki. To produkt czysty i bardzo elegancki.

Amarone to produkt powstający z winogron z regionu Veneto Amarone della Valpolicella Classico DOC. Wśród cech charakterystycznych należy wskazać na wysokie stężenie tanin, a także sporą koncentrację. Wyczuwane są nuty czerwonych owoców, wiśni, wanilii i przypraw. To trunek elegancki i ciepły.

Wino Primitivo cieszy się ogromną popularnością w Polsce, do jego produkcji, wykorzystany zostaje szczep primitivo. To odmiana charakteryzująca się fioletowymi refleksami. Część wina dojrzewa przez 8 miesięcy w dębowych beczkach. Kiedy wziąć pod uwagę zapach, można wyczuć przede wszystkim dojrzałe owoce wiśni, pojawia się aromat wanilii i lukrecji. W trunku występują aksamitne taniny i długi, przyjemny finisz. Wino Primitivo cieszy się ogromną popularnością w Polsce.

Materiał zewnętrzny