Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 14:52
Przeczytaj!

Jak prawidłowo oddychać podczas pływania?

Chcesz podnieść wydolność swojego organizmu? Pragniesz nauczyć się pływać miarowo i bezpiecznie? Nie koncentruj się tak bardzo na precyzyjnych ruchach w wodzie. Skup się raczej na kluczowym, prawidłowym torze oddechu!
  • 04.01.2024 13:24
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak prawidłowo oddychać podczas pływania?

Sztuka prawidłowo wykonywanych wdechów i wydechów podczas pływania

Wiele osób mylnie uważa, że w sztuce pływania najważniejsze są odpowiednie ruchy. Takim ludziom wydaje się, że w wodzie wystarczy w konkretnym stylu i tempie poruszać nogami i rękoma, by poruszać się do przodu. Rzeczywiście, płynne ruchy są istotne, jednak o wiele ważniejsze okazuje się prawidłowe oddychanie.

Podczas wynurzania się z wody, niektórzy próbują wziąć głęboki wdech i jednocześnie wydech. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twój trening nie był nazbyt męczący, a pływanie sprawiało przyjemność – naucz się nabierać powietrze podczas wynurzania głowy ponad taflę wody i jego wydychania pod nią. 

Klucz do tajemnicy umiejętnego pływania, a zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na tlen

Aby żyć i funkcjonować, musimy pobierać tlen. W trakcie każdego wdechu wprowadzamy go do naszych płuc, sprawiając, że te przez krótką chwilę się nim wypełniają. W wodzie daje on wówczas niezbędną wyporność, sprawia, że ciało nie idzie na dno. Na tym niezbędny do życia proces się jednak nie kończy. W trakcie miarowych wydechów odprowadzamy bowiem nadmiar dwutlenku węgla. 

Podczas wysiłku nasze ciało potrzebuje większych niż zazwyczaj dawek tlenu. I właśnie dlatego umiejętne oddychanie podczas pływania jest kluczowe. Jeśli w wodzie będziesz oddychał w niewłaściwy sposób – będziesz również pływał coraz wolniej. Wydolność organizmu znacznie się zmniejszy, a treningi staną się wyjątkowo męczące.

Gdzie nauczysz się prawidłowego oddychania podczas pływania?

Jeśli nie masz potrzebnego doświadczenia, uważasz, że masz spore braki, możesz zapisać się na specjalne lekcje pływania. Wiele krytych pływalni i basenów je organizuje. Na miejscu dowiesz się wszystkich, niezbędnych szczegółów. Będziesz mógł trenować zarówno pływackie techniki, jak i tor prawidłowego oddychania. A wszystko to pod okiem wyspecjalizowanych instruktorów.

Swoje umiejętności możesz też szlifować w ramach wybranego klubu pływackiego. 
Wiele miast może się nimi pochwalić. Posiadające licencję Polskiego Związku Pływackiego placówki to organizacje, które skupiają miłośników pływania i dają im możliwość reprezentowania barw klubowych na wielu, różnych zawodach. Zapewniają odzież dla klubów pływackich, dostępność doświadczonych trenerów i całe zaplecze. Są idealnym wyborem dla kogoś, kto pływaniem się pasjonuje i chce w jego ramach należeć do jakiejś wspólnoty. 

Jeśli jednak o tego typu aktywności fizycznej myślisz wyłącznie w kategoriach rozrywki czy sposobu na odstresowanie, a Twoje wizyty na basenie ograniczają się do kilku pobytów w roku – trenuj na własną rękę. Być może zajmie Ci to odrobinę więcej czasu, ale z całą pewnością w końcu nauczysz się odpowiedniej techniki oddechu. Sam będziesz wówczas zaskoczony, jak diametralnie zmieni się Twoja wydolność we wodzie!

Artykuł sponsorowany