(Myszków) Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich pacjentów Szpitala Powiatowego w Myszkowie. 20 października br. oficjalnie uruchomiono tam pracownię tomografii komputerowej. Na razie mogą z niej korzystać osoby leczone w szpitalu, już niedługo powinna być jednak dostępna dla wszystkich potrzebujących.
Urządzenie pozwoli na zdecydowanie lepszą diagnostykę chorób pacjentów w przypadkach, gdy tradycyjne zdjęcie rentgenowskie nie daje pełnego obrazu np. uszkodzeń kości czy tkanek. Bardzo upraszczając ten zawiły technicznie i medycznie proces, tomograf jest w stanie, z wykorzystaniem promieni rentgena, dać wielokrotny i pod różnym kątem obraz naszego ciała.
- Jest to sprzęt na miarę XXI wieku, zapewniający diagnostykę i leczenie na światowym poziomie. O takim sprzęcie jeszcze kilka lat temu mogliśmy jedynie marzyć - mówił obecny na uroczystym otwarciu pracowni wicemarszałek województwa śląskiego Mariusz Kleszczewski.
- Patrząc na nowe, jeszcze pachnące pomieszczenia i nowoczesny sprzęt medyczny czujemy, że jesteśmy w naprawdę nowoczesnym szpitalu – wtórował marszałkowi prezes śląskiego oddziału NFZ Zygmunt Klosa. Jego zdaniem dzięki inwestycjom prowadzonym w szpitalu oraz pozyskiwaniu nowego sprzętu myszkowska placówka wyrasta na jedną z lepszych w regionie częstochowskim.
W uroczystości licznie uczestniczyli przedstawiciele władz Starostwa Powiatowego i Rady Powiatu, przedstawiciele Rady Miasta Myszkowa, oraz reprezentanci gmin, które na inwestycje w powiatowym szpitalu nie żałują pieniędzy z własnych budżetów. W obecności zaproszonych gości, dyrekcji szpitala i jego personelu oraz wykonawców inwestycji poświęcenia nowej pracowni dokonał ks. Florian Najman.
Wcześniej Dyrektor SP ZOZ w Myszkowie Wojciech Picheta zaprezentował wszystkim zebranym, jaką drogę musiał przebyć Szpital Powiatowy w Myszkowie organizując pracownię. Podczas prezentacji multimedialnej można było obejrzeć m.in. przebieg prac budowlanych.
Środki na zakup sprzętu szpital pozyskał w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. Wniosek złożony do programu obejmował zakup specjalistycznej aparatury medycznej wraz z pracami adaptacyjnymi pomieszczeń. Całkowity koszt projektu to blisko 2,5 mln zł, z czego dokładnie 2 090 307,74 zł myszkowski SP ZOZ pozyskał ze środków unijnych. 500 tys. złotych wyłożył na pracownię samorząd Miasta Myszkowa.
Pracownia tomografii komputerowej działa w myszkowskim szpitalu od 1 października. Na razie jest dostępna tylko dla jego pacjentów hospitalizowanych w szpitalu. Obecnie SP ZOZ czeka na sfinalizowanie sprawy kontraktu z NFZ na 2010 rok. Po jego podpisaniu tomograf będzie dostępny dla wszystkich, gdyż kolejki do wykonania badania w innych pracowniach sięgają kilku miesięcy.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze