Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 05:21
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

ZIELONA ENERGIA JEDYNĄ SZANSĄ NA NIŻSZE RACHUNKI

Profesor Jerzy Buzek, Premier Rzeczypospolitej w latach 2009-12 był gościem panelu dyskusyjnego w Kinie Bajka w Poraju. Rozmowa dotyczyła przyszłości Polski w trudnych czasach astronomicznych cen energii, węgla, przy jednoczesnych zagrożeniach klimatycznych, które wywołują upały, susze i inne ekstremalne zjawiska pogodowe. Dosłownie kilka dni temu doszło oderwania się sporej części lodowca na szczycie góry Marmolada w Dolomitach, gdzie pod skałami i lodem zginęło kilkanaście osób. Wysycha rzeka Pad, zasilana przez alpejskie lodowce, rzeka od której zależy życie i dobrobyt całych północnych Włoch, rolnictwo i funkcjonowanie miast. W Weronie nie ma wody w kranach, problemy ma Mediolan. W Polsce tylko pozornie jest lepiej, gdyż susza choć nie dotyka tak ostro południa, naszej Jury, to już rolnicy z centralnej Polski mówią o stratach sięgających 80% upraw. Choć wydawało nam się, że wiosna i początek lata były deszczowe. Po wysokich cenach energii czekają nas drastyczne podwyżki cen wody, o czym będziemy pisać wkrótce.
ZIELONA ENERGIA JEDYNĄ SZANSĄ NA NIŻSZE RACHUNKI
Profesor Jerzy Buzek, były Premier Rzeczypospolitej podczas panelu w Poraju
Podziel się
Oceń

NIE MA WODY W WIŚLE
Kilka dni temu mieliśmy okazję być w Bydgoszczy, w której Brda wpada do Wisły. Po Brdzie pływają łodzie i stateczki turystyczne. Miasto nazywane Polską Wenecją wydaje się tętnić wodnym życiem: -Ale na Wisłę, ani my, ani barki nie wypływają. W Wiśle nie ma wody. Jak u was na południu nie poleje dłużej, Wisła całkiem wyschnie -mówi kapitan turystycznej łodzi. 
Cała Unia Europejska skupia się na klimacie i polityce energetycznej
Astronomiczny wzrost cen gazu ziemnego, gwałtownie rosnące koszty węgla, ekogroszku czy pelletu stanowią ogromne obciążenie dla budżetu każdego gospodarstwa domowego, z jednej strony. Z drugiej polityka zeroemisyjna. Kryzys energetyczny się pogłębia. Jaką receptę na pokonanie kryzysu mają politycy struktur unijnych i parlamentarzyści opozycyjni? Na te pytania starali się odpowiedzieć paneliści podczas dyskusji „Kryzys energetyczny – kryzys w moim domu”, która odbyła się w ubiegły piątek (8 lipca) w Sali Widowiskowo – Kinowej „Bajka” w Poraju. Zgromadziła liczne grono osób zainteresowanych możliwościami walki o zielony ład.
W dyskusji wzięli udział:  prof. Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012, Prezes Rady Ministrów w latach 1997-2001, przewodniczący Rady EEC; posłanka na Sejm RP i b. wiceminister finansów Izabela Leszczyna oraz organizatorka panelu wójt Gminy Poraj Katarzyna Kaźmierczak.
Spotkanie rozpoczął Andrzej Kozłowski, witając wszystkich przybyłych, wśród których na sali można było zauważyć, m.in.: burmistrza Miasta Myszkowa Włodzimierza Żaka, burmistrza Miasta i Gminy Olsztyn Tomasza Kucharskiego, radnego powiatowego Mariusza Karkochę, radne Gminy Poraj Ewę Masłoń i Jolantę Chmurę oraz radnych z ościennych miejscowości, sekretarz Gminy Annę Trąbską, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Magdalenę Ryziuk - Wilk, licznie zgromadzonych przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji. Dyskusję panelową przeprowadził Przemysław Bąk. 
„Chcemy - i musimy - ratować planetę, ale nie chcemy, by w siłę rosły ugrupowania populistyczne i antyunijne, bo one tej planety na pewno ratować nie będą. Dlatego tak kluczowe jest, by mieć szerokie poparcie społeczne dla transformacji. Gaz krajom takim, jak Polska, zapewni niezbędną elastyczność w odchodzeniu od węgla, co jest koniecznością. Słuszne są też oczekiwania obywatelek i obywateli duszonych smogiem i żyjących w zapadających się od szkód górniczych miastach. Nikogo nie wolno wykluczać, zostawiać z tyłu, stawiać przed wyborem typu ogrzanie mieszkania a kupno jedzenia dla dzieci czy leków” - tłumaczył były Premier Jerzy Buzek. Była wiceminister finansów Izabela Leszczyna przedstawiła stanowisko, że konieczną drogą do dbania o ekologię są inwestycje w sektor energetyczny, w zieloną energię, przy wykorzystaniu środków unijnych. Jednak by z nich móc korzystać, rząd musi spełnić wymogi stawiane KPO. Oczywiście chodzi o stwierdzony przez instytucje unijne, w tym sądy Unii Europejskiej brak praworządności w Polsce. Polskie sądy są sądami unijnymi ich wyroki wiążą każdego obywatela UE, dlatego tak ważne jest, żeby będąc w Unii, Polska przestrzegała reguł praworządności. Bez niezależnego sądownictwa grozi nam wypchnięcie ze struktur UE, a wszystkie badania dowodzą, że Polacy tego nie chcą. Polska poza UE z automatu wpada w objęcia Moskwy, do czego może doprowadzić permanentny konflikt rządu ze resztą krajów UE w temacie „praworządność”. Polska od dawna nie jest w UE uważana za kraj praworządny, dlatego płacimy 1 mln Euro kary dziennie za nieprzestrzeganie wspólnych zasad obowiązujących wszystkie kraje UE. 
Wójt Katarzyna Kaźmierczak zwróciła szczególną uwagę na problemy z jakimi borykają się mieszkańcy. Brak środków unijnych powoduje niemożność realizacji programów finansowanych przy wsparciu środków unijnych na walkę ze smogiem czy inwestycje w zieloną energię. 
Konkluzja wyłaniająca się ze spotkania da się zamknąć w kilku tezach: konieczne są inwestycje ekologiczne, realizowane przy wsparciu środków unijnych, które możliwe będą do pozyskania po spełnieniu warunków stawianych obecnie Polsce w obrębie Krajowego Planu Odbudowy. Konieczne dla odblokowania strumienia pieniędzy z KPO jest przestrzeganie w Polsce prawa wspólnotowego, wspólnych europejskich wartości. Wśród nich najważniejsze to: niezależne sądownictwo, wolne media. Bez wolności kasy nie będzie. Będzie „Białoruś w Warszawie”.
PLATFORMA WRACA DO GRY!
Tego samego dnia w Myszkowie po wielu latach przerwy i pewnego marazmu do gry politycznej wraca Platforma Obywatelska. Poseł do PE prof. Jerzy Buzek i posłanka PO Izabela Leszczyna otworzyli tego samego dnia, 8 lipca swoje wspólne biuro poselskie. Organizacją pracy biura zajmuje się asystent poseł Izabeli Leszczyny Przemysław Bąk. Podczas otwarcia biura, otwarcie mówiono o tym, że celem jest „odbudowa Platformy Obywatelskiej w Myszkowie i powiecie myszkowskim”. To jakby przyznanie się, że „jest źle”. Przynajmniej  w Myszkowie. Przy coraz lepszych notowaniach ogólnopolskich całej opozycji, i bardzo silnej w PO pozycji poseł Izabeli Leszczyny, częstochowianki można z sympatią kibicować planom „odbudowy Platformy”. Ważne też, kto będzie kandydatem partii w wyborach o fotel burmistrza Myszkowa. Z potwierdzonych plotek wiemy, że „ma chęć, ale się boi” były Starosta Myszkowski z PO Dariusz Lasecki, który choć nie wygrał w powiecie ostatnich wyborów do Rady Powiatu, PO Lewica i PSL utraciły władzę w starostwie, to jednak nie była to porażka przy urnach. Zdecydowała zdrada lokalnego „Kałuży”  którym okazał się Mariusz Morawiec z Koziegłów. Choć mandat zdobył z listy Lewicy, to za wygodną posadę wicestarosty, sprzedał się PiS-owi. O co w tej grze chodziło, najlepiej sam wyjaśnił w słynnych „Taśmach Lazara”. Kto nie pamięta, pod tym hasłem odnajdzie nagrania  i scenogramy rozmów na gazetamyszkowska.pl


Izabela Leszczyna posłanka Platformy Obywatelskiej, Katarzyna Kaźmierczak Wójt Gminy Poraj i i Przemysław Bąk asystent poseł Izabeli Leszczyny

Profesor, były Premier Rzeczypospolitej Jerzy Buzek podczas panelu klimatycznego w Poraju

Od lewej: Posłanka PO Izabela Leszczyna i wójt Poraja Katarzyna Kaźmierczak


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: Stary Zgred PolskiTreść komentarza: A JA STAWIAM NA GENERALISIMUSA RAJMUNDA ANDRZEJCZAKA. Do niedawna wódz naczelny naszej niezwyciężonej jarmiji. Włada 3 ma językami. Skończył studia wojskowe na Królewskiej Akademii Obrony (Royal College Defence Studies) w Londynie (2010). A to oznacza , że dla Brytyjczyków (czytaj Londyńskiego City) jest bez porównania ważniejszy od wszystkich innych kandydatów, nie tylko od Sikorskiego po politologi na Oxfordzie(uczelnia od lat bez znaczenia, bo handlowała dyplomami niczym Colegium Tumanum). Przypominam również wszystkim, że wielu warszawiwskich premierów , oraz ministrów finansów to poddanymi jej królewskie mości. Oczywista w wyborach nie mam zamiaru brać udziału, bo od lat wiem że to JEDNA WIELKA LIPA, HUCPA, I PIRAMIDALNE KŁAMSTWO.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 00:06Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?Autor komentarza: AgaTreść komentarza: Najwyższy czas zakazać hodowli zwierząt na futraData dodania komentarza: 18.11.2024, 19:06Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: czytelnikTreść komentarza: Bardzo ważna zmiana. Politycy, czy np. koncerny nie mogą zamykać ust dziennikarzom. Większość społeczeństwa nie zrozumie intencji apelu, ale najważniejsze aby się zmieniło. Bez was dziennikarzy wiele afer np. PIS nie ujrzałoby światła dziennego. Wolne media są bardzo potrzebne.Data dodania komentarza: 18.11.2024, 09:30Źródło komentarza: RAZEM PRZECIWKO SLAPP – apel społeczeństwa obywatelskiego
Reklama
Reklama
Reklama