(Żarki Letnisko) Na dwa dni Żarki Letnisko stały się stolicą polskiego folkloru. Wszystko za sprawą Folkloriady Jurajskiej, która odbyła się w pierwszy weekend sierpnia. Przegląd zespołów folklorystycznych i śpiewaczych zorganizowano już po raz VIII. Po raz pierwszy ogólnopolską rangę zyskał towarzyszący imprezie Festiwal Kapel Podwórkowych. Nie zabrakło konkursów, w których oceniano rękodzieło artystyczne, sztukę ludową oraz regionalne smakołyki.
Występy zespołów śpiewaczych i obrzędowych, muzyka kapel podwórkowych, prezentacja sztuki ludowej i wyrobów rzemiosła oraz regionalne smakołyki zdominowały pierwszy sierpniowy weekend w Żarkach Letnisku. Odbywającą się tam po raz ósmy Folkloriadę Jurajską oklaskiwała jej wierna publiczność.
Do tegorocznej edycji przeglądu jej organizator - Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju – zaprosił ponad trzydzieści zespołów śpiewaczych, folklorystycznych i obrzędowych z całej Polski. Licznie reprezentowany był Śląsk i Zagłębie, ale także Kujawy czy Małopolska. W kategorii: „zespoły śpiewacze” jury przyznało dwie równorzędne pierwsze nagrody, które otrzymały: Zespół Śpiewaczy „Dąbie” z Dąbia w gminie Psary oraz Zespół Śpiewaczy „Biała” z Białej w powiecie wieluńskim. Przyznano także trzy równorzędne drugie miejsca, które przypadły: Zespołowi Folklorystycznemu „Janowianie” z Janowa, Zespołowi Folklorystycznemu „Rogozanki” z Rogoźnika koło Będzina oraz Zespołowi Śpiewaczemu „Mizerowianie” z Suszca. Z trzecią nagrodą wyjeżdżali z Żarek Letniska członkowie Zespołu Śpiewaczego „Radojewiczanie” z Dąbrowy Biskupiej, a z wyróżnieniami: Zespół Folklorystyczny „Tęcza” z Bzowa, Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” z Suszca, Zespół Śpiewaczy „Wymysłowianki” z Bobrownik i Zespół Śpiewaczy „Brzeźczanie” z Pszczyny. W kategorii zespołów obrzędowych pierwsze miejsce zdobył Zespół Folklorystyczny „Karlinianki” z Zawiercia, drugie Zespół Folklorystyczny „Sami Swoi” z Twardej, a trzecie Zespół Pieśni i Tańca „Modraszka” z Oświęcimia.
Folkloriadzie towarzyszył tradycyjnie Konkurs na rękodzieło artystyczne, w którym nagrody fundowali m.in. przedstawiciele władz parlamentarnych i samorządowych.
Zwyciężyła w nim Ewa Kumor – Rudy, nagrodę za drugie miejsce otrzymał Grzegorz Nalewany, a za trzecie Anna Krzanik. Wyróżniono zgłoszone do konkursu prace Mirosławy Romańskiej, Bogdana Chwastka, Heleny Ślęzańskiej, Anny Gały - Jach, Marty Raźniewskiej, Danuty Nalewany, Marzeny Rocheckiej, Haliny Kuzior, Stanisława Gila, Olgi Balcerzak, Mariana Pikuły, Marzeny Urlik, Zofii Jurczyk, Izabeli Solnickiej, Zofii Cencek i Kaliny Bielakowskiej.
Nagrody przyznano także w konkursie kulinarnym „Jurajskie smaki”. Podniebienia jurorów urzekł „Pstrąg wędzony z Jury” Iwony Nagody, i to jej przyznali pierwsze miejsce. Drugie miejsce przypadło Zofii Morawiec i jej „Pierogom z jagodami”, a trzecie Jolancie Zaledze, która przygotowała na konkurs „Karczek wieprzowy ze śmietaną, z kapustą kiszoną naprędce”. Wyróżnienia otrzymały Ewa Psyk za „Szpinak na słodko z malinami” oraz Zofia Ząbkiewicz za „Zalewajkę porajską”.
Drugiego dnia Folkloriady na scenie królowały kapele podwórkowe, których prezentacje zyskały w Żarkach Letnisku status ogólnopolskiego festiwalu. Pierwsze miejsce wyśpiewała w nim Radomszczańska Kapela Podwórkowa z Radomska. Z drugiego miejsca cieszyli się członkowie „Grupy Romana” z Częstochowy, a z trzeciego Radomska Kapela Podwórkowa „Halniacy” z Radomia. W gronie kapel – które choć nie zdobyły nagród, ale zyskały sobie przychylność publiczności nie zabrakło reprezentantów powiatu myszkowskiego - Kapeli „To i Owo” z Myszkowa oraz Jurajskiej Kapeli Biesiadnej z Poraja.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze