(powiat myszkowski) Każdy mężczyzna musi pamiętać o tym, że Dzień Kobiet trwać powinien cały rok. Tym bardziej, że dokładna data międzynarodowego święta nie została nigdy ustalona. Raz obchodzono go w lutym, raz w marcu, a innym razem w maju. Najczęściej jednak był to początek wiosny. 8 marca to tylko symbol, dlatego również w powiecie myszkowskim kobiety nie ograniczały się do świętowania tylko tego dnia. Imprezom nie było końca, a paniom życzono podczas nich, by ich święto trwało przez wszystkie dni w roku.
KOBIETA KULTURALNA
W Koziegłowach świętowanie rozpoczęło się już 3 marca. Tego dnia do sali Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury ściągnęła rzesza kobiet skuszona hasłem imprezy „Ku czci pięknej płci”. Ambitny program kulturalny specjalnie na Dzień Kobiet przygotowało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Zespołu Szkół w Koziegłowach. Rozpoczęło się lekko – „Kabaretowym zawrotem głowy ku czci pięknej płci”. Program wyreżyserowany został przez Sylwię Oksiutę, aktorkę teatru im. A. Mickiewicza w Częstochowie. Uczniowie Zespołu Szkół w Koziegłowach wystawili kabaret, a nauczyciele - przedstawienie teatralne na podstawie „Poskromienia złośnicy” Szekspira. Program okrzyknięty został „hitem sezonu”. Komediowy spektakl bardzo spodobał się publiczności. Owacjami na stojąco nagrodzono artystów.
KOBIETA GOSPODYNI
Kolejna impreza – 9 marca. Do remizy OSP w Lgocie Nadwarciu przybywa 100 pań. Obchody ich święta organizuje Koło Gospodyń Wiejskich w Lgocie Górnej. Na wstępie przewodnicząca koła, Wiesława Fraczek witając gości, podziękowała wszystkim osobom zaangażowanym w organizacje tej imprezy, a zwłaszcza panom - strażakom OSP z Nadwarcia za udostępnienie sali oraz członkiniom KGW za pomoc. W kuchni królowała Krystyna Dubała wyborowa kucharka z Lgoty Mokrzesz. Kobietom tego niestety jedynego, dnia w roku usługiwali panowie z okolicznych miejscowości. O kobietach nie zapomnieli radni - Jacek Sularz, Mirosław Flak oraz Mariusz Morawiec. Były słodkości, kolorowe, wypełnione konfetti balony. A wszystko to w rytmach muzyki.
KOBIETA MELOMANKA
10 marca tym razem Żarki i Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Kobiety-kobietom odgrywają koncert. Na scenie pojawia się Trio Kameralne Filharmonii Świętokrzyskiej: Helena Ponomarenko – skrzypce, Lidia Chmielewska – altówka, Edyta Piwowarczyk – pianino. Niezwykle sentymentalny występ przeniósł świętujące panie w różne strony świata. Argentyna, Francja, Brazylia Trio zagrało piosenki Warsa i Petersburskiego - Tango Milonga, Jak za dawnych lat, Umówiłem się na 9, Miłość ci wszystko wybaczy, Tyle miłości, Odrobina szczęścia, Ostatnia niedziela, piosenki Edith Piaf - Akordeonista, Pod niebem Paryża, tanga - La Paloma, La Cumparsita, El Choclo, Hello Dolly, Memory, Moon River.
KOBIETA Z „NASZEJ” DZIELNICY
Dzień Kobiet w Będuszu zorganizowali pod patronatem byłego wicestarosty Jana Kierasa uczniowie i wychowawcy Szkoły Podstawowej Nr 7 oraz Zespołu Szkół Nr 2.
W sobotę 9 marca salę miejscowej OSP zapełniły do ostatniego miejsca mieszkanki dzielnicy i najbliższych okolic, w sumie prawie 160 osób. To z myślą o nich przygotowano program artystyczny, w którym swe talenty zaprezentowały Angelika Bubel, Weronika Nowak i Karolina Kozieł, zespół taneczny złożony z uczniów klasy III oraz chłopcy z klas starszych: Tomasz Bielak, Adrian Hodak, Bartłomiej Jakóbczyk, Kamil Skupień, Marcin Stankowski i Kacper Wrona, którzy wystąpili w programie kabaretowym. Muzyczny prezent dla pań przygotował także szkolny chór z „siódemki” oraz zespół muzyczny z „dwójki”, w składzie Dominik Balwierz, Maciej Rząca, Dominik Urbańczyk i Kinga Gajda. Program przygotowany przez uczniów zespołu szkół uzupełnił występ Agaty Sytniewskiej, Agaty Cupiał, Patrycji Czech, Emilii Łubiarz, Eweliny Bożek i Justyny Frączek.
Tego wieczoru nie zabrakło dla pań czekolad czy okolicznościowego toastu wzniesionego winem z piwniczki Joanny i Jana Kierasów.
KOBIETA NA „ŚLĄSKU” OBSYPANA KWIATAMI
O Dniu Kobiet pamiętali włodarze miasta i powiatu. Starosta Wojciech Picheta, jego zastępca Mariusz Trepką i burmistrz Włodzimierz Żak uczestniczyli 8 marca m.in. w świątecznym spotkaniu członkiń Polskiego Związku Niewidomych. Z życzeniami dla nich pospieszyli także m.in. burmistrz Żarek Klemens Podlejski oraz Anna Nowak, Dyrektor Biura Poselskiego Jadwigi Wiśniewskiej. Posłanka, która od lat wspiera myszkowski oddział PZN nie mogła uczestniczyć w spotkaniu w związku z posiedzeniem Sejmu, przekazała im jednak słodkie upominki. Dzień później, w sobotnie przedpołudnie, gospodarze miasta i powiatu wzięli udział w spotkaniu emerytowanych nauczycielek działających w myszkowskim oddziale ZNP. Szczególnie te ostatnie spotkania obfitują zawsze w szereg niespodzianek. Tym razem było to wspólne śpiewanie piosenek, do których słowa ułożyli sami nauczyciele.
Warto w tym miejscu też wspomnieć, że panie, które piątkowy wieczór 8 marca zdecydowały się spędzić na występie zespołu „Śląsk” witał u wejścia do Miejskiego Domu Kultury burmistrz Żak, wręczając każdej z nich kwiaty.
KOBIETA W GÓRACH
Członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów z Myszkowa Dzień Kobiet świętowali podczas trzydniowej wyprawy do Zakopanego. W dniach od 8 do 10 marca spędzali wspaniale czas spacerując m.in. po stolicy Tatr oraz korzystając z dobrodziejstw basenów termalnych w Szaflarach i Bukowinie Tatrzańskiej. Prezentem dla wszystkich (nie tylko pań) od „szefowej” myszkowskiego oddziału PZERiI, Genowefy Laseckiej, była wizyta na Kasprowym Wierchu, skąd uczestnicy wyprawy mogli podziwiać piękną, zimową scenerię Tatr. (kk, rb)
Napisz komentarz
Komentarze