(pow. myszkowski) Mieszkańcy powiatu myszkowskiego uplasowali się na drugim miejscu w województwie śląskim, pod względem frekwencji przy wyborczych urnach. Głosować poszło w niedzielę 32 767 osób z 59 312 uprawnionych. Dało to frekwencję na poziomie 55,25 %. Pięciu radnych do nowego składu Rady Powiatu Myszkowskiego wprowadziła Platforma Obywatelska, czterech „Przyszłość”, po trzech Polskie Stronnictwo Ludowe, Gospodarność- Porozumienie Lewicy oraz Prawo i Sprawiedliwość. Jeden radny reprezentować będzie w radzie Porozumienie Samorządowe 2010.
Na powiatową frekwencję najbardziej zapracowała gmina Niegowa, gdzie do urn poszło 77,55% uprawnionych. Z kolei najmniejszą chęć na głosowanie mieli mieszkańcy gminy Poraj. Obywatelski obowiązek spełniło tam tylko 49,57% uprawnionych. W Myszkowie frekwencja wyborcza wyniosła 50,85%, w Żarkach 64,42%, a w Koziegłowach 55,57% .
Wśród radnych powiatowych jest 7 zupełnie nowych twarzy. Największym zaskoczeniem wydaje się być pokoleniowa wymiana w szeregach Lewicy. Na polityczną scenę wchodzi 29-letni Rafał Kępski (zdobył 631 głosów – najwięcej wśród kandydatów lewicy), od kilku lat myszkowski koordynator Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a schodzi z niej, być może na „polityczną emeryturę”, Ryszard Chachulski (zdobył 223 głosy), były starosta myszkowski, wieloletni radny. Jego brak w radzie to chyba największa niespodzianka w wyborach do Rady Powiatu. Stan posiadania w Radzie Powiatu zmniejszyło PiS, które nie zdołało wprowadzić do samorządu Ryszarda Woszczyka (264 głosy). To też spore zaskoczenie. Prócz wspomnianej dwójki mandatów nie zdobyły ponownie: Zofia Jastrzębska (488 głosów), Małgorzata Jędrycha – Gorczyca (303 głosy) i Danuta Służałek (363). Na miejsce tej ostatniej i Łukasza Stachery, który w wyborach „obstawiał” fotel wójta gminy, z Poraja do rady weszli przegrany z nim w wyborach Marian Szczerbak oraz Mariusz Musialik.
W radzie zabraknie też Andrzeja Jastrzębskiego, który chyba postanowił odpocząć od polityki i w wyborach nie wystartował.
W nowej radzie obok piętnastu panów zasiądą cztery panie. Najmłodszymi radnymi są Anna Socha – Korendo, Rafał Kępski i Krzysztof Gajdziak (po 29 lat), a najstarszym Marian Szczerbak (63 lata).
RADA POWIATU W NOWYM SKŁADZIE
Radnymi kadencji 2010-2014 zostali: Janusz Jakubiec (739 głosów), Leon Okraska (924 głosy), Dariusz Lasecki (797 głosów), Mariusz Morawiec (386 głosów) i Jadwiga Skalec (835 głosów) z Platformy Obywatelskiej, Wojciech Picheta (913 głosów), Krzysztof Czyż (298 głosów), Dorota Kaim - Hagar (598 głosów) i Mariusz Musialik (349 głosów) z „Przyszłości”, Piotr Bańka (694 głosy), Mariusz Trepka (622 głosy) i Piotr Kołodziejczyk (258 głosów) z PiS, Jan Kieras (395 głosów), Anna Socha – Korendo (638 głosów) i Jarosław Kumor (455 głosów) z PSL, Rafał Kępski (631 głosów), Grażyna Kolasa – Gotkowska (609 głosów) i Marian Szczerbak (328 głosów) z Lewicy oraz Krzysztof Gajdziak (257 głosów) z Porozumienia Samorządowego 2010.
Rekordzistą w ilości głosów okazał się były burmistrz Leon Okraska, który zdobył 924 głosy. Tylko 11 głosów mniej padło na kandydaturę Wojciecha Pichety. Czy to zatem z tej dwójki wybrany będzie nowy starosta? Układ sił w radzie może na to wskazywać. W walce o główny fotel w starostwie liczyć się może także Dariusz Lasecki, który aspiracje do tego stanowiska zgłaszał już cztery lata temu. A może ktoś zupełnie inny? Z innego ugrupowania? Na te pytania odpowiedzi poznamy już niedługo.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze