(Warszawa, Myszków) 9 kwietnia w wieku 88 lat zmarła w Warszawie Monika Warneńska, znana pisarka i autorka wielu reportaży. Pochodziła z Myszkowa, gdzie urodziła się 4 marca 1922 roku. Mimo, że niektóre z jej utworów to lektury szkolne w Myszkowie była praktycznie nieznana, trudno też znaleźć tu jakiekolwiek ślady świadczące o jej myszkowskim rodowodzie.
Urodziła się i wychowała w Myszkowie. Po maturze podjęła studia w Warszawie i to właśnie ze stolicą związała swe dorosłe życie. Debiutowała jako poetka w 1945 roku. Jako dziennikarka związana była z redakcjami „Polski Zbrojnej”, „Trybuny Ludu” i tygodnika „Perspektywy”. Była korespondentem wojennym polskiej prasy w Korei i Wietnamie.
To właśnie jej reportaże z krajów dalekiego wschodu uznawano za najważniejsze pozycje w dorobku literackim pisarki. „ Była konsekwentnie lewicowa, napisała bardzo wiele książek, przy czym jej atuty to obrazowy, giętki i płynny język oraz celny, ciekawy opis. Jako ideolog jest chyba nadto jednostronna, jako psycholog, no, różnie bywa. Dlatego chyba jej reportaże są lepsze od prób powieściowych, bywa, że naiwnych” – pisał o niej w „Leksykonie polskich pisarzy współczesnych” z 1995 roku Piotr Kuncewicz.
Monika Warneńska była laureatką nagrody Ministra Kultury i Sztuki oraz nagród za twórczość dla młodzieży. Biblioteka Narodowa odnotowała imponujący dorobek Moniki Warneńskiej liczący 121 edycji jej utworów, które ukazały się w łącznym nakładzie 1,39 mln egzemplarzy. Do jej najważniejszych pozycji pisarskich należą: „Alarm na ryżowiskach” (1966), „Taniec z ogniem” (1974), „Kraj tysięcy pagód” (1979), „Ląd ocalony” (1982), „Tam, gdzie bogowie są wiecznie młodzi” (1984), „Zaginione królestwo” (1998), „Śladami Pol-Pota” (1999), „Oczy smoka” (2006). (rb)
Napisz komentarz
Komentarze