(Żarki) Jak już informowaliśmy, Żarki jako pierwsza gmina, dotknięta skutkami styczniowej awarii linii energetycznych, podpisała porozumienie z częstochowskim ENION-em w sprawie rozliczenia kosztów związanych z usuwaniem zimowej katastrofy. - Na nasze konto wpłynęło w poniedziałek, 15 marca 37.681,40 zł – informował podczas ostatniej sesji Rady Gminy Żarki (17 marca br.) burmistrz Klemens Podlejski. - Teraz do wojewody zwrócimy się z wnioskiem o zwrot dalszych 70 tysięcy złotych.
Porozumienie z Enionem burmistrz Podlejski podpisał 12 marca, a już trzy dni później pieniądze były na koncie gminy. „Enion” zapłacił m.in. za poniesione przez gminę koszty zasilania agregatami prądotwórczymi ujęć wodnych i wydatki związane z pracą strażaków (zwrot ekwiwalentu za udział w akcjach). – Jesteśmy pierwszą gminą, której udało się te koszty odzyskać. Teraz do wojewody zwrócimy się z wnioskiem o zwrot dalszych ok. 70 tysięcy złotych, jakie gmina poniosła z tytułu m.in. usuwania z dróg połamanych drzew, zakup dodatkowego sprzętu używanego w akcjach czy części do pilarek. Domagać się będziemy także pokrycia strat w sprzęcie strażackim – zapowiadał na sesji burmistrz Klemens Podlejski. Czy z wojewodą pójdzie równie szybko jak z „Enionem”?
Z WIOSNĄ RUSZĄ PRACE W GMINIE
1 marca podpisano w żareckim magistracie umowę na budowę dróg na Osiedlu 600-lecia. Zadanie będzie realizować Konsorcjum Firm P.U.H.P. Akwa i Drogomex. Projekt polega na budowie i przebudowie ciągu drogowego ulic: Kopernika, Chabrów, Chryzantem, przedłużenia ul. Chryzantem do ul. Leśniowskiej w Żarkach oraz sieci uzupełniającej - ulicy Serwin. O możliwość ich budowy rywalizowało aż 12 firm. Oferta konsorcjum okazała się dla gminy najkorzystniejsza finansowo. Wykonawca zgodził się wybudować wspomniane drogi na osiedlu za 3.655.230,18 złotych. Prace rozpoczęły się w tym tygodniu. Na placu budowy pojawił się już geodeta, który wyznaczy przebieg kanalizacji deszczowej. Budowa dróg na osiedlu 600-lecia powinna zakończyć się w przyszłym roku.
To nie jedyna inwestycja drogowa, jaka realizowana będzie na terenie gminy w tym roku. 22 lutego rozstrzygnięty został przetarg na przebudowę ulicy Słonecznej w Żarkach. Zwycięska firma z Myszkowa powinna rozpocząć pracę w najbliższym czasie.
Ocenę formalną przeszedł wniosek na zagospodarowanie żareckiego basenu, zgłoszony do Programu Rozwoju Subregionalnego. – Projekt czeka teraz na ocenę merytoryczną. W ciągu 2 miesięcy będzie wiadomo, czy uzyskamy dofinansowanie na realizację tego zadania. Liczę, że wszystko będzie dobrze i prace rozpoczniemy jeszcze w tym roku – zapowiadał burmistrz Podlejski.
Pozytywną ocenę formalną przeszedł także projekt (zgłoszony do konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego) przebudowy ulicy Ogrodowej w Żarkach oraz fragmentu drogi łączącej ją z drogą wojewódzką nr 792. Teraz przez trzy najbliższe miesiące będzie podlegał ocenie merytorycznej. Następnie zostanie ogłoszona przez zarząd województwa śląskiego ostateczna lista projektów zatwierdzonych do dofinansowania. Wartość zadania to blisko 3 mln 600 tys. złotych. Gmina chce uzyskać maksymalne dofinansowanie (85 proc., czyli ponad 3 mln złotych). W konkursie złożone zostały 93 projekty. Pozytywną ocenę formalną uzyskało tylko 40 wniosków.
Zainteresowanie budzi także przetarg na II etap przebudowy byłego domu kultury (dawna synagoga). Niedawno nastąpiło otwarcie złożonych przez firmy ofert, wkrótce też należy spodziewać się rozstrzygnięcia przetargu. - Zainteresowanie przetargiem było bardzo duże. W ramach II etapu dom kultury zostanie przywrócony do pełnej funkcjonalności. Sami jesteśmy ciekawi wyniku postępowania – mówił burmistrz.
TARGOWICA BEZPIECZNA PO REMONCIE
Choć o stanie bezpieczeństwa na terenie powiatu myszkowskiego była już mowa podczas sesji Rady Powiatu (pisaliśmy o tym obszernie w jednym z ostatnich numerów GM), to policjanci podczas gminnych posiedzeń szczegółowo wyjaśniają radnym, jak sytuacja związana z bezpieczeństwem mieszkańców wygląda na terenie poszczególnych gmin. W Żarkach opowiadał o tym pełniący obowiązki komendanta powiatowego policji w Myszkowie mł. insp. Robert Szczypka (prywatnie żarczanin). Z jego relacji wynika, że gmina Żarki należy do jednych z najbezpieczniejszych gmin powiatu myszkowskiego. W ubiegłym roku nie odnotowano tu np. ani jednego rozboju czy bójki. Poprawiła się też sytuacja na żareckiej targowicy, na której grasowali kieszonkowcy. Zdaniem policji sytuację poprawiła modernizacja targowiska. Dzięki szerszym przejściom pomiędzy straganami nie ma już takiego tłoku, który sprzyjałby złodziejom. Środowisko „doliniarzy” jest zresztą dobrze rozpracowane przez stróżów prawa, którzy jeśli zauważą znanych sobie złodziei, wypraszają ich z terenu targowiska.
PO MEDAL WYSTĄP
Urząd Miasta i Gminy Żarki chce w najbliższym czasie zorganizować obchody 50– lecia pożycia małżeńskiego dla par, które na ślubnym kobiercu stawały w latach 1959 – 1960. - Jeśli zatem są takie pary prosimy je o kontakt z urzędem i udział w uroczystościach – proszą przedstawiciele magistratu. Na małżeństwa legitymujące się tak długim „życiowym stażem” czekają specjalne medale nadawane przez Prezydenta RP.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze