Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 17:40
Przeczytaj!
Reklama
Reklama

CZY TO BYŁ ROK PRZESTĘPCZY?

(powiat myszkowski) Jak wynika z policyjnych statystyk dotyczących 2009 roku, powiat myszkowski nadal należy do najbezpieczniejszych powiatów na terenie województwa śląskiego. Pod tym względem prześcignął nas jedynie powiat lubliniecki. Pomimo tych optymistycznych wiadomości, liczba przestępstw, jak i wypadków drogowych w naszym powiecie niestety rośnie.  
Podziel się
Oceń

(powiat myszkowski) Jak wynika z policyjnych statystyk dotyczących 2009 roku, powiat myszkowski nadal należy do najbezpieczniejszych powiatów na terenie województwa śląskiego. Pod tym względem prześcignął nas jedynie powiat lubliniecki. Pomimo tych optymistycznych wiadomości, liczba przestępstw, jak i wypadków drogowych w naszym powiecie niestety rośnie.

 

Na terenie powiatu myszkowskiego w 2009 roku odnotowano ogółem 1621 przestępstw, czyli o 155 więcej niż w roku poprzednim. Jak wyjaśnia policja, ten wzrost nie jest efektem większej aktywności przestępców, ale... policjantów, zwłaszcza w zakresie ujawniania pijanych kierowców, przestępstw gospodarczych i narkotykowych. Swoją cegiełkę do tego wyniku dołożyli również pracownicy ośrodków pomocy społecznej, którzy kierowali do policjantów zawiadomienia o nie płaceniu alimentów, co w konsekwencji doprowadziło do stwierdzenia w roku ubiegłym przestępstw z tego „paragrafu”.

 

Jak wynika ze statystyk, wzrost przestępczości nie spowodował spadku poziomu wykrycia ich sprawców. Wskaźniki te przez ostatnie cztery lata ustabilizowały się na poziomie do 75%, co nadal sytuuje Komendę Powiatową Policji w Myszkowie w czołówce najlepszych jednostek policji województwa śląskiego.

Warto wspomnieć, że nadal najwięcej przestępstw stwierdzonych zostało na terenie Myszkowa (834), a najmniej na terenie gminy Niegowa (zaledwie 144). Na terenie gminy Koziegłowy odnotowano 295 przestępstw (jedyna gmina, gdzie ilość zdarzeń karalnych spadła w porównaniu z rokiem poprzednim), w gminie Poraj - 190 przestępstw, a na terenie gminy Żarki – 168.

 

PRZESTĘPSTWA KRYMINALNE

Miniony rok pod względem przestępstw kryminalnych nie odbiegał zbytnio od lat poprzednich. Zanotowano 947 takich zdarzeń (o 49 więcej niż rok wcześniej). W wielu przypadkach (60%) policjantom udało się wykryć sprawców. Co ciekawe, stróże prawa już od dwóch lat obserwują, iż następuje tendencja w przesunięciu się przestępczości kryminalnej z Myszkowa na teren pozostałych gmin powiatu myszkowskiego. Przestępcy najchętniej „wybierają” Koziegłowy z racji przebiegającej tamtędy drogi krajowej nr 1. Najbezpieczniejsza nadal pozostaje gmina Niegowa, tam jedynie zaistniało 4,1% ogółu przestępstw kryminalnych.

 

BÓJKI I POBICIA NAJCZĘŚCIEJ W SZKOLE

Bójki i pobicia to – jak wynika ze statystyk – rzadki proceder. W minionym roku stwierdzono zaledwie 22 przypadki, czyli mniej niż w poprzednim roku. Na szczęście żaden z nich nie skończył się śmiercią. Bójki i pobicia zdarzały się na terenie gimnazjów i szkół podstawowych, ale także w miejscach publicznych (na ulicach). Prawie wszystkie miały miejsce w Myszkowie, tylko jeden taki przypadek odnotowano w Poraju.

 

SKÓRA, FURA I KOMÓRA

Spadła liczba kradzieży mienia. Jeszcze w 2008 roku odnotowano 261 zdarzeń, a rok później o 36 mniej. Niestety tylko w co trzecim przypadku udaje się myszkowskim policjantom złapać sprawcę.

Co wpadało w ręce złodziei? Najczęściej były to linie telekomunikacyjne (do takich kradzieży dochodziło w gminach Koziegłowy, Żarki, Niegowa) i telefony komórkowe (najwięcej takich zdarzeń w Myszkowie). Również samochody nadal są popularne wśród złodzieji, a zwłaszcza takie marki jak: Audi, Seat, Volkswagen i Renault. Myszkowscy policjanci odnotowali 30 przypadków kradzieży samochodów (w tym 20 w Myszkowie). Niestety niewiele z nich wróciło do swoich prawowitych właścicieli.

 

Co jednak zaskakujące (chyba również dla samych policjantów) łupem złodziei padały również… krowy. 6 takich przypadków odnotowano w gminie Koziegłowy.

 

Złodzieje nie uszanowali miejsc świętych. Sprzed klasztoru ojców paulinów w Leśniowie skradli figurki stanowiące elementy drogi krzyżowej. Pomimo prowadzonego śledztwa, policjantom nie udało się wykryć sprawców.

 

DOMY BARDZIEJ ATRAKCYJNE DLA WŁAMYWACZY

W ubiegłym roku myszkowska policja stwierdziła 197 kradzieży z włamaniem. Jak wynika z policyjnych statystyk, włamań do budynków mieszkalnych jest co raz więcej. Do takich zdarzeń często dochodziło na terenie gmin: Koziegłowy, Żarki i Poraj. Włamywacze po wyważeniu zamków zazwyczaj kradli pieniądze, biżuterię i sprzęt elektroniczny. Nie omijali też domków letniskowych. Włamywali się do nich najczęściej przez słabo zabezpieczone drzwi i okna. Łupem złodzieji najczęściej padały rowery, butle gazowe i drobny sprzęt kuchenny.

 

Co cieszy, coraz rzadziej włamywacze obierają sobie za cel samochody. W ubiegłym roku odnotowano zaledwie 17 takich zdarzeń. Najczęściej z pojazdów kradli: radioodtwarzacze lub pozostawione nierozważnie elektronarzędzia i nawigacje samochodowe. Proceder ten szczególnie miał miejsce w Myszkowie w obrębie parkingów (przy ul. Sikorskiego, Sucharskiego, Wyszyńskiego i 11 Listopada).

 

Warto wspomnieć, że w ubiegłym roku włamywacze obrali sobie za cel bankomat w Żarkach Letnisku. Pierwsza próba skończyła się fiaskiem, za drugim podejściem udało się im dokonać rabunku.

 

NIELETNI ROZBÓJNICY

Liczba rozbojów na terenie powiatu myszkowskiego pozostaje od dwóch lat na podobnym poziomie. W ubiegłym roku doszło do 75 takich zdarzeń, przy czym za 61 rozbojami stał… jeden nieletni sprawca, który „grasował” na ternie jednej ze szkół w gminie Poraj. Policjanci wykryli prawie wszystkich sprawców przestępstw.

 

ŚMIERĆ NA DRODZE

Więcej wypadków i więcej ofiar, ale i mniej kolizji – tak można podsumować miniony rok na naszych drogach. Według policyjnych statystyk, w 2008 roku odnotowano 149 wypadków, w których rannych zostało 205 osób, a śmierć poniosło 12. Wśród zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym dominowały potrącenia pieszych (6 takich zdarzeń), w niektórych przypadkach będących pod wpływem alkoholu. Pocieszające jest to, że liczba kolizji na naszych drogach od czterech lat sukcesywnie spada. W tym roku myszkowscy policjanci odnotowali 791 zdarzeń, czyli o 58 mniej niż w roku poprzednim.

 

Gdzie doszło do największej liczby wypadków i kolizji? Gdzie należy więc zachować szczególną uwagę? W przypadku Myszkowa są to ulice: Kościuszki, Pułaskiego, Słowackiego, Sikorskiego i 1 Maja. W gminie Żarki są to natomiast ulice Myszkowska i Moniuszki w Żarkach oraz ul. Kielecka w Jaworzniku. W gminie Koziegłowy należy uważać w Koziegłowach na ul. Woźnickiej, w Koziegłówkach i w Postępie na ul. Myszkowskiej. W gminie Niegowa najniebezpieczniejsza była droga wojewódzka, gdzie odnotowano najwięcej zdarzeń drogowych. Miały one miejsce w Moczydłach, w Niegowie (ul. Sobieskiego) i w Tomiszowicach. W gminie Poraj najwięcej kolizji i wypadków zdarzyło się na ul. Armii Krajowej i Mickiewicza w Poraju i na ul. Prostej w Żarkach Letnisku.

 

Odrębny problem stanowią zdarzenia na odcinku trasy DK-1, biegnącej przez teren gminy Koziegłowy, na którym w roku 2009 zaistniały 24 wypadki drogowe i 18 kolizji.

 

PIJANI ZA KÓŁKIEM

W ubiegłym roku myszkowscy policjanci wykryli 270 przypadków kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości. Najwięcej pijanych „złapano” na ulicach Myszkowa (138 przypadków), drugie miejsce w rankingu policji zajmują Koziegłowy – tam policjanci ujawnili 73 przestępstw. Jak podkreślają policjanci, nietrzeźwi kierowcy stanowili poważne zagrożenia na drogach powiatu myszkowskiego, gdyż spowodowali 13 wypadków i 45 kolizji.

 

PREWENCJA

Oprócz walki z przestępczością, policjanci podejmowali również zadania prewencyjne. W ubiegłym roku odbyło się o 300 patroli więcej niż to początkowo zaplanowała sobie komenda. Do pomocy myszkowskim policjantom zostali oddelegowani częstochowscy funkcjonariusze, którzy pełnili służbę m.in. na terenie zbiornika wodnego w Poraju oraz w gminie Koziegłowy.

 

Policjanci przeprowadzili łącznie 5382 interwencję, z czego 895 w miejscach publicznych. Zdecydowana większość miała miejsce na terenie Myszkowa (zwłaszcza pod tym względem aktywne było Centrum I).

W trakcie służby w 2009 roku policjanci dokonali zatrzymania na gorącym uczynku lub w bezpośrednim pościgu 431 sprawców. Byli to zazwyczaj nietrzeźwi kierowcy. Zatrzymywano również osoby, które swoim zachowaniem stwarzały bezpośrednie zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia. Najczęściej były to osoby zatrzymane do wytrzeźwienia.

 

Patrole policjantów doprowadziły również do ujawnienia wykroczeń, które są szczególnie uciążliwe społecznie, a więc polegające na zakłócaniu porządku publicznego, kradzieży mienia lub jego uszkodzeniu, spożywania alkoholu w miejscach publicznych (wykroczenie najbardziej popularne w naszym powiecie).

Aleksandra Kubas

 


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: lisTreść komentarza: Brawo !!!Data dodania komentarza: 25.11.2024, 09:56Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: Zakazać farm futerkowychTreść komentarza: 21 listopada 2024 roku Sąd Okręgowyw Poznaniu utrzymał zaskarżony wyrok skazujący! Oskarżony został skazany na 8 miesięcy więzienia. Farma została zlikwidowana. Szczegóły na portalu otwarteklatkiData dodania komentarza: 22.11.2024, 17:28Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: wk...ny mieszkaniecTreść komentarza: BURMISTRZOWI I RADZIE MIASTA GRATULUJĘ ZIMOWEGO NIEDOŁĘSTWA. ŚNIEGU NAWALIŁO, A MIASTO PRAKTYCZNIE NIEODŚNIEŻONE. POMYŚLCIE JAK BĘDZIE WYGLĄDAŁ RUCH NA TYCH DROGACH GDY STANA SIĘ O POŁOWĘ WĘŻSZE. Dla mnie to zwyczajny inwestycyjny sabotaż.Data dodania komentarza: 22.11.2024, 08:06Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: ilonkaTreść komentarza: zdecydowanie najwyższy czas na ten zakaz.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 17:03Źródło komentarza: W centrum Warszawy stanie ferma norek – to część obchodów Dnia Bez FutraAutor komentarza: DziadekTreść komentarza: Od dawna czekałem na jakieś informacje o tej rewitalizacji. Dziękuję.Data dodania komentarza: 20.11.2024, 12:07Źródło komentarza: MYSZKÓW. ROZPOCZĘŁA SIĘ REWITALIZACJA CENTRUM MIASTA. PRACE PODZIELONE NA ETAPY. JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ CENTRUM. ZDJĘCIAAutor komentarza: Stary ObserwatorTreść komentarza: A MOŻE TO JEST TAK...??? MOŻE LEPIEJ POJECHAĆ W TYM CZASIE GDZIEŚ DALEKO...???Data dodania komentarza: 20.11.2024, 11:41Źródło komentarza: PRAWYBORY W KO: CZY TO ZDJĘCIE Z PRZYSZŁYM PREZYDENTEM?
Reklama
Reklama
Reklama