(Żarki) Podczas ostatniej komisji masztowej (9 lutego br.) Grzegorz Tarka, który w imieniu operatorów sieci komórkowych przygotowuje budowę nowej wieży w Żarkach, nie miał najlepszych wiadomości dla jej członków. Okazało się bowiem, że budowa nowej wieży telefonii komórkowej (w okolicach starej cegielni) napotkała na kolejne problemy – tym razem w postaci zaprojektowania trasy przebiegu przyłącza energii elektrycznej.
Powołana dwa lata temu społeczna komisja masztowa za cel postanowiła sobie rozbiórkę wieży telefonicznej w centrum miasta. Okazało się, że nie jest to zadanie łatwe, bo w przeciągu ostatnich lat Telekomunikacja Polska, której wieża nie jest już potrzebna, na swój maszt „przygarnęła” dwóch operatorów telefonii komórkowej. W takiej sytuacji – aby zapewnić komórkową łączność mieszkańcom Żarek – członkowie komisji zaproponowali operatorom budowę nowej wieży na obrzeżach miasta. Stara ma bowiem zniknąć z centrum. Na taką propozycję firmy przystały i już od dwóch lat przygotowują wspólnie inwestycję, która jednak napotyka wciąż na problemy.
Przed staraniem się o pozwolenie na budowę pojawił się kolejny i – jak mają nadzieję członkowie komisji – ostatni problem. Jak poinformował na posiedzeniu komisji (9.02) Grzegorz Tarka, który w imieniu operatorów przygotowuje inwestycję, wystąpił problem z uzgodnieniem trasy przebiegu kabla energetycznego do planowanej budowy wieży. Początkowo zasilanie miało zostać doprowadzone od słupa, znajdującego się przy ul. Ogrodowej, ale takie rozwiązanie okazało się niemożliwe, ponieważ słup jest zbyt obciążony. Wyjściem z takiej sytuacji jest skorzystanie z innego słupa znajdującego się na działce prywatnej. Na to jednak potrzebna jest zgoda właściciela.
- Prąd to jedyny problem. Mam nadzieję, że uda się rozwiązać go szybko. Wtedy możemy składać wniosek o wydanie pozwolenia na budowę – powiedział G. Tarka.
Jak dodał G. Tarka, postara się z właścicielem działki porozumieć w najbliższym czasie i członkom komisji przedstawi projekt przyłącza energetycznego. Niestety przez miesiąc nie udało się tego załatwić.
Warto na zakończenie wspomnieć, że po uzyskaniu uzgodnień w sprawie budowy wieży, inwestor wystąpi o trzy pozwolenia na budowę. Pierwsze z nich będzie dotyczyło budowy samej sieci oraz zamontowania tam urządzeń Polkomtela (sieć Plus), który jest wiodącym inwestorem. Pozostałe będą dotyczyć zamontowania urządzeń dwóch kolejnych operatorów: PTK Centertel (Orange) i Polska Telefonia Cyfrowa (Era). (AK)
Napisz komentarz
Komentarze