Gmina Poraj i powiat myszkowski mogą się już pożegnać z unijnym dofinansowaniem na przebudowę swoich dróg w ramach otwartego konkursu europejskiego. W ostatnim czasie Urząd Marszałkowski na swojej stronie internetowej poinformował o wynikach oceny formalnej wniosków złożonych przez samorządy z województwa śląskiego.
Z naszego powiatu – za wyjątkiem Poraja i starostwa powiatowego – Żarki, Myszków i Niegowa (ale tylko warunkowo) przeszły pomyślnie przez sito selekcji. Mówić o tym, że te właśnie samorządy otrzymają na inwestycje drogowe pomoc z Unii Europejskiej, to jak dzielić skórę na niedźwiedziu. O tym, kto dostanie środki, dowiemy się dopiero po ocenie merytorycznej wniosków i decyzji zarządu województwa śląskiego.
Do konkursu o środki na inwestycje drogowe (ogłoszone w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego) złożone zostały 93 projekty. Pozytywną ocenę formalną uzyskało 40 projektów, a 32 warunkowo dopuszczono do dalszej procedury związanej z oceną wniosków. Negatywnie zostało ocenionych 19 projektów, a dwa zostały wycofane na prośbę beneficjentów.
Z powiatu myszkowskiego pozytywnie zostały ocenione projekty złożone przez gminy Żarki (przebudowa ulicy Ogrodowej wraz z łącznikiem do drogi wojewódzkiej) i Myszków (przebudowa ulicy Jedwabnej z kanalizacją deszczową). Natomiast wniosek złożony przez niegowski urząd (dotyczący przebudowy drogi Mzurów – Kolonia Północna) został dopuszczony warunkowo do dalszej oceny merytorycznej.
Sąsiednie gminy również przeszły pomyślnie przez wstępną weryfikacje. Pozytywnie został oceniony wniosek gminy Janów dotyczący modernizacji ulic Dębowej, Kosynierów, Zielonej w miejscowościach Janów i Ponik. Natomiast projekt złożony przez gminę Lelów został dopuszczony warunkowo do dalszej procedury. Urząd więc nadal może się starać o środki unijne na przebudowę drogi gminnej w Staromieściu.
W takiej komfortowej sytuacji niestety nie znalazła się ani gmina Poraj, ani Starostwo Powiatowe w Myszkowie. Zarówno wniosek dotyczący przebudowy drogi i chodnika w ciągu ulic Okulickiego i Jasnej w Poraju, jak i drogi powiatowej Moczydło – Trzebniów – Ludwinów – Gorzków zawierały błędy formalne, a więc otrzymały negatywną opinię.
Za wcześnie jednak mówić, które samorządy ostatecznie dostaną środki unijne na inwestycje drogowe w swoich miejscowościach. Wszystko będzie jasne po ocenie merytorycznej i decyzji w tym zakresie zarządu województwa śląskiego. Prawdopodobnie listę zwycięzców powinniśmy poznać za około 3 miesiące. (AK)
Napisz komentarz
Komentarze