(Poraj) Pacjenci, którzy są zdeklarowani w porajskim ośrodku zdrowia, nie muszą już jeździć po poradę do kardiologa czy urologa do Częstochowy lub Myszkowa. Takie porady bowiem udzielane są w ich macierzystej placówce. Do dyspozycji pacjentów są nie tylko lekarze specjaliści, ale również wysokiej klasy aparatura medyczna.
Ubiegły rok w gminnym ośrodku zdrowia w Poraju przyniósł wiele zmian. Dzięki zaangażowaniu środków własnych ośrodka, dofinansowaniu z Unii Europejskiej oraz pomocy finansowej z budżetu gminy Poraj udało się nie tylko pozyskać nową aparaturę medyczną, ale również zmienić wizerunek ośrodka... od środka.
Znaczącą zmianą w dotychczasowej działalności placówki jest uruchomienie dwóch nowych poradni. Pierwsza z nich – kardiologiczna – rozpoczęła funkcjonowanie z końcem ubiegłego roku. – Cieszy się ona sporym zainteresowaniem zarówno ze strony pacjentów, zdeklarowanych w naszym ośrodku, jak i dla osób z zewnątrz. Można tu uzyskać poradę, ale również skorzystać z nieinwazyjnych badań kardiologicznych m.in. próby wysiłkowej, echokardiografii, badań holterowskich zarówno dotyczących zaburzeń serca, jak i ciśnienia krwi. Zakupiony do przychodni sprzęt (system do badań wysiłkowych z bieżną, Holter Holcard i aparatura echokardiograficzna) jest naprawdę wysokiej klasy, dzięki czemu została poszerzona skala usług diagnostycznych – powiedział nam Piotr Jaros, kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Poraju.
Nie tylko jednak pacjenci z „sercowym” problem znajdą w ośrodku fachową pomoc. Już od marca ruszy tutaj poradnia urologiczna. Na jej potrzeby zakupiono już wysokiej klasy USG, dzięki któremu można przeprowadzić m.in. badania naczyniowe.
Porajski GOZ stara się już od ubiegłego roku „zakontraktować” w Narodowym Funduszu Zdrowia dwie nowe przychodnie. Na razie jednak nie udało się tego osiągnąć i lekarze specjaliści są opłacani ze środków własnych placówki. Co to oznacza dla zwykłego pacjenta? Z poradni może skorzystać każdy. Przy czym dla pacjentów, którzy zdeklarowani są w ośrodku zdrowia, wizyta jest bezpłatna, natomiast osoby z zewnątrz za poradę będą musiały zapłacić już z własnej kieszeni.
NOWA APARATURA MEDYCZNA
Nowy sprzęt medyczny trafił również do poradni już istniejących w ośrodku zdrowia. Poradnia okulistyczna wzbogaciła się w ostatnim czasie o autokeratorefraktometr, który służy do pomiaru ostrości wzroku oraz o perymetr –przeznaczony do badania pola widzenia i diagnostyki jaskry. Natomiast dzięki badaniu przy pomocy lampy szczelinowej okulista jest w stanie u pacjenta rozpoznać choroby m.in. twardówki, spojówek, tęczówki, soczewki i rogówki. Do poradni laryngologicznej został zakupiony cyfrowy audiometr diagnostyczny, który służy do diagnostyki zaburzeń słuchu. Natomiast fizjoterapia wzbogaciła się o aparat do krioterapii, który wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń stawów, mięśni i ścięgien.
STARE GABINETY W NOWEJ SZACIE
Do niedawna jeszcze zaniedbane i szare gabinety lekarskie nie grzeszyły urodą. Po ostatnich pracach remontowych, na które środki znalazły się w kasie ośrodka, większość pomieszczeń (zwłaszcza na parterze) zyskało nowy estetyczny wygląd.
- Ze środków własnych wykonaliśmy remont gabinetów lekarskich i zabiegowych. Wyremontowaliśmy pomieszczenia poradni pediatrycznej, laryngologicznej, chirurgicznej, ginekologicznej i okulistycznej. W tym roku zamierzamy dalej kontynuować prace remontowe, aby ośrodek nie tylko spełniał wymogi nałożone przez rozporządzenie ministerstwa zdrowia, ale by również nasi pacjenci czuli się w nim bardziej komfortowo – powiedział Piotr Jaros.
Dzięki pozyskanemu unijnemu dofinansowaniu i środkom własnym gminy udało się również wymienić drzwi wejściowe i okna. Wybudowano również windę dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu ostatniemu zadaniu budynek stał się bardziej dostępny dla osób mających problemy z poruszaniem się. Zwłaszcza pacjenci korzystający z pomocy fizjoterapeuty (przyjmuje on na I piętrze) nie muszą mierzyć się ze schodami.
Aleksandra Kubas
Napisz komentarz
Komentarze