(Nadleśnictwo Olkusz) Można śmiało powiedzieć, iż szadź i marznący na gałęziach drzew śnieg spowodowały w lasach naszego regionu największą klęskę żywiołową w całym okresie powojennym. W Nadleśnictwie Olkusz, poza pożarem w 1992r., nie odnotowano dotychczas tak dużych strat.
- Podjęliśmy szereg działań, aby jak najszybciej usunąć szkody powstałe w lasach na skutek intensywnych opadów śniegu. Działania te objęły inwentaryzację szkód powstałych bezpośrednio w lesie (śniegołomy oraz powierzchnie upraw i młodników uszkodzonych pod ciężarem śniegu i szadzi osadzającej się na pędach drzew), jak również obserwacje dróg publicznych i linii energetycznych przechodzących przez tereny będące w zarządzie naszego Nadleśnictwa - mówi specjalista służby leśnej Ryszard Malik.
19 stycznia odbyło się w Zawierciu posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym udział wzięli w-ce wojewoda śląski, starosta powiatu zawierciańskiego, komendant PSP w Zawierciu, komendant Policji, Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych, przedstawiciele ENION-u oraz Nadleśniczowie z Nadleśnictw Olkusz, Złoty Potok, Siewierz i Koniecpol, a także burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu zawierciańskiego. Jeszcze tego samego dnia Nadleśniczy powołał sztab koordynujący działania w granicach Nadleśnictwa Olkusz. Jego zadaniem było bieżące pozyskiwanie informacji bezpośrednio z terenu (od leśniczych) związanych z zagrożeniami oraz współpraca z różnymi jednostkami zaangażowanymi w usuwanie szkód na naszym terenie. Od 21 stycznia trwały prace przy udrażnianiu drogi powiatowej nr 1754 S na odcinku Złożeniec – Pilica.
- W akcję wycinki drzew z naszej strony zaangażowani zostali pracownicy Służby Leśnej leśnictwa Smoleń (leśniczy oraz podleśniczy), a także pracownicy firmy leśnej wykonującej usługi w Nadleśnictwie (4 pilarzy, 2 pomocników i operator ciągnika). Przy wycince drzew silnie pochylonych nad jezdnię pracowało kilku pilarzy z firmy leśnej wykonującej usługi w Nadleśnictwie Olkusz, wykorzystywano również specjalistyczny sprzęt do szybkiego załadunku drewna. Natomiast służby z Powiatowego Zarządu Dróg w Zawierciu pomogły w zabezpieczeniu ruchu drogowego – dodaje Malik.
Firmy leśne pracowały także przy usuwaniu drzew przy drodze nr 78 na odcinku między Zawierciem a Kroczycami. W akcji uczestniczyli pracownicy KZD oddział Szczekociny (zabezpieczenie ruchu i usuwanie gałęzi ściętych drzew) oraz pilarze z firmy „Dyduch” i 2 pracowników Służby Leśnej leśnictwa Sierbowice. Wycięto w sumie ok. 25 drzew, które mogły stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Służba leśna kontroluje na bieżąco stan drzew przy drogach:
- Czuwaliśmy cały czas aby ludzie, mieszkający w przysiółkach, do których dojazd prowadził przez tereny leśne, nie zostali odcięci od świata. Wzajemny kontakt z różnymi służbami umożliwiał w miarę szybkie i wspólne podejmowanie działań w sytuacjach, kiedy pojawiało się zagrożenie. Staraliśmy się natychmiast reagować na wszelkie zgłoszenia dotyczące zagrożeń powodowanych przez pochylone drzewa przy trakcjach energetycznych lub budynkach mieszkalnych - mówi Malik. (JB)
Napisz komentarz
Komentarze