Co wpływa na średnie ceny zbóż?
Ceny zboża zależą od wielu aspektów, w tym czynników ekonomicznych, klimatycznych, politycznych i rynkowych. Wpływ na nie mają prognozy zużycia na rynku krajowym, a więc zapowiedzi zwiększenia czy spadku zapotrzebowania na dane zboże. Ceny zbóż są również zależne od warunków pogodowych (np. suszy czy nadmiernych opadów deszczu). Innym czynnikiem kształtującym ceny są kursy podstawowych walut, a także wysokość stóp procentowych na światowych rynkach.
Wszystko powyższe sprawia, że ceny zbóż rosną albo spadają. Analitycy bankowi próbują swoich sił w ich prognozowaniu, choć nie jest to łatwe zadanie. Obecnie przewidują, że stawki pszenicy i kukurydzy w nadchodzących miesiącach będą prezentowały się jak poniżej.
Ceny pszenicy i kukurydzy na koniec 2024 i początek 2025 roku
Na przełomie lat analitycy przewidują wzrost cen zbóż. Cena pszenicy w Polsce wzrośnie do ok. 90 zł/dt na koniec roku 2024 i ok. 95 zł/dt w 2025 roku. Jeśli zaś chodzi o kukurydzę, zgodnie z przypuszczeniami ekspertów na koniec 2024 roku cena wyniesie ok. 80 zł/dt i 90 zł/dt w roku 2025. Jeszcze jakieś pół roku temu analitycy prognozowali natomiast, że cena pszenicy na koniec 2024 roku wyniesie ok. 85 zł/dt i ok. 90 zł/dt na koniec 2025 roku, a kukurydzy 75 zł/dt na koniec 2024 i 85 zł/dt w 2025 roku.
Z powyższego wynika, że ceny w przyszłym roku będą jednak wyższe, niż przewidywano w okresie wakacyjnym. Różnica wynosi 5 zł/t. To niedużo, ale jest to dobra wiadomość dla rolników, ponieważ żadna z prognoz – ani czerwcowa, ani ta najnowsza – nie wskazują na to, że w przyszłym roku pszenica czy kukurydza będą tańsze. Na pewno niektórzy z nich zdecydują się na sprzedaż swojego zboża. Może nie w całości, ale przynajmniej jego części.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z aktualnymi cenami zbóż, w tym pszenicy i kukurydzy, zajrzyj na stronę: https://agronomist.pl/srednie-ceny/zboza i odwiedzaj ją regularnie.
Podsumowanie
Prognozy dla rynku zbóż, głównie pszenicy i kukurydzy, na koniec 2024 i 2025 rok pozostają bardzo optymistyczne. Całkiem możliwe, że wielu rolników właśnie w tym okresie zdecyduje się na sprzedaż wciąż magazynowanych plonów. Wiedząc już, jak będą kształtowały się ceny zbóż w nadchodzącym roku, mogą dużo łatwiej zarządzać swoimi stanami magazynowymi i planować proces opróżniania magazynów.
Napisz komentarz
Komentarze