Sprzedaż zagraniczna – pamiętaj o obowiązkach
W niemal każdym rozwiniętym kraju na porządku dziennym jest sprzedaż towarów za granicę. VAT bywa nieodłączną częścią tych transakcji, ale nadal nie każdy przedsiębiorca jest świadomy tego, kiedy zaczynają go dotyczyć rozliczenia tego podatku w krajach, do których rozwija on swoją działalność. Przedsiębiorcy często łudzą się, że zagraniczne organy podatkowe będą zbyt zajęte lub po prostu zabraknie im narzędzi do kontrolowania wszystkich transakcji zagranicznych, jednak może to być bardzo złudne. To, że nie prowadzimy działalności w danym kraju, nie znaczy, że nie musimy rozliczać podatku VAT w tych krajach. Wystarczy, że dokonujemy określonych transakcji w danym kraju.
Sprzedaż towarów za granicę a VAT
Co do zasady transakcje podlegają opodatkowaniu w miejscu, gdzie zostały wykonane. Jednocześnie VAT nie może być naliczany podwójnie, a więc jeśli podatek został rozliczony w Polsce, nie musi być rozliczany w kraju, którego dotyczy dana transakcja.
W Unii Europejskiej sprzedaż wysyłkowa to nic innego jak sprzedaż towarów wysyłanych z jednego kraju do drugiego. Taka sprzedaż odbywa się z poziomu jednego z magazynów w kraju odbiorcy lub innym kraju UE. Jeżeli mówimy o tym drugim przypadku, przedsiębiorcę powinny interesować tzw. limity sprzedażowe. Są one określane przez Komisję Europejską i wyznaczają poziom przychodów netto, powyżej którego przedsiębiorca musi rejestrować VAT w kraju, w którym dokonano sprzedaży towarów. VAT rozliczany jest wówczas według stawki, która odpowiada stawce podatku w danym kraju.
Więcej na temat limitów sprzedażowych przeczytasz na https://taxology.co/pl/.
Sposób magazynowania kluczem do rozliczeń
Magazynowanie produktów może odbywać się w różnych miejscach niezależnie od kraju prowadzenia działalności i sprzedaży towarów np. za granicą, a VAT może wówczas podlegać obowiązkowej rejestracji w innym kraju Unii Europejskiej. Kiedy tak się dzieje? W sytuacji, gdy przenosimy nasze produkty do magazynów zlokalizowanych w innych krajach, powstaje obowiązek rozliczenia podatku VAT od przesyłek towarów pomiędzy krajami UE. Sprzedaż będzie się wiązać także z wysyłką produktów z innego kraju, a wtedy każda taka sprzedaż podlegać będzie opodatkowaniu w kraju magazynowania.
Wniosek jest taki, że niekoniecznie musimy zacząć sprzedaż towarów za granicą, aby VAT musiał być rozliczany w tych krajach, dlatego rozwijając swoją działalność na inne kraje UE, warto zatroszczyć się także o kontrolę nad rozliczeniami podatkowymi. Wejdź na: https://taxology.co/pl/kiedy-musisz-zarejestrowac-sie-w-innym-panstwie-jako-podatnik-vat/ i dowiedz się więcej o rozliczeniach podatku VAT za granicą.
Napisz komentarz
Komentarze