Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 14 grudnia 2025 03:55
Przeczytaj!
Reklama
Reklama
Reklama

POWIAT PRZEJMUJE SZKOŁĘ OD GMINY

(Myszków) Od przyszłego roku szkolnego Powiat Myszkowski przejmie od Gminy Myszków prowadzenie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy. Dotychczas szkoła mieściła się w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Kościuszki, od 1 września jej siedzibą będzie Zespół Szkół nr 2 przy ul. Kołłątaja.
Podziel się
Oceń

Rada Powiatu podjęła uchwałę ws. przejęcia prowadzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Myszkowie 25 listopada. Od 1 września 2022 roku Powiat przejmie od Gminy Myszków prowadzenie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Myszkowie. Włączona zostanie w struktury ZS nr 2 im. Kołłątaja przy ul. Pułaskiego 70, gdzie od roku szkolnego 2022/2023 mieścić się będzie jej siedziba.

Szkoła powstała w 2010 roku, kiedy Powiat Myszkowski przekazał Gminie Myszków zadanie założenia i prowadzenia Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy w Myszkowie (szkoły ponadgimnazjalnej). Jak wskazano w uzasadnieniu uchwały Rady Powiatu z listopada 2021 r., zgodnie z Prawem oświatowym jest to szkoła ponadpodstawowa specjalna przeznaczona wyłącznie dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Kształcenie może być prowadzone do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy 24 lata. Nie jest to szkoła branżowa.

Szkoła założona przez Gminę Myszków działa od 1 września 2010 roku w Zespole Szkół nr 3 przy ul. Kościuszki 30, a obecnie uczy się w niej 6 uczniów. Zgodnie z Prawem oświatowym, zakładanie i prowadzenie szkół specjalnych jest zadaniem własnym powiatu, dlatego Powiat Myszkowski zamierza przejąć od Gminy Myszków prowadzenie Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy.

 - Nadmieniam, że na podstawie art. 89 ust. 9 ustawy Prawo oświatowe, w przypadku przekształcenia szkoły organ prowadzący (Gmina Myszków) jest obowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem przekształcenia, tj. do końca lutego 2022 r., zawiadomić o tym zamiarze: rodziców uczniów, a w przypadku uczniów pełnoletnich - tych uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu – wskazano w uzasadnieniu uchwały Rady Powiatu z 25 listopada br.

16 grudnia 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie związane z przejęciem przez powiat prowadzenia szkoły specjalnej. W spotkaniu, które odbyło się w siedzibie starostwa uczestniczyło kilkanaście osób - przedstawiciele gminy i powiatu, rodzice uczniów uczęszczających do szkoły, obsługa prawna ze Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta Myszków.

- Dyskutowaliśmy o tym jak zgodnie z harmonogramem będą wyglądały prace związane z przejmowaniem tego zadania. Rodzice mówili o swoich oczekiwaniach. Wyrazili swoje zadowolenie, że dochodzi do przejęcia tej szkoły, ale również mówili o tym, jak chcieliby żeby organizacja nauczania wyglądała. Prosili również o to, żeby mogli uczestniczyć w każdym etapie podejmowania decyzji dotyczących organizacji tego etapu kształcenia – mówiła podczas grudniowej sesji powiatowej Sekretarz Powiatu Krystyna Jasińska.

Spotkanie, które odbyło się w połowie grudnia było pierwszym w sprawie przejęcia prowadzenia szkoły specjalnej przez powiat i jak mówiła sekretarz Jasińska, wystąpiły różne stanowiska po stronie obu samorządów na temat samego aktu przejęcia zadania. Przedstawiciele miasta proponowali, by było to przekształcenie szkoły związane ze zmianą siedziby, natomiast starostwo optowało za tym, by powiat przejął prowadzenie szkoły w drodze porozumienia. Radcy prawni obu samorządów do połowy stycznia mają rozwiązać ten dylemat. Wtedy też odbyć się ma kolejne spotkanie.

- Mamy nadzieję, że wypracujemy ostateczną treść dokumentu, który będzie stanowił zasady przejęcia zadania przez powiat myszkowski i prowadzenia tej szkoły od 1 września 2022 – dodała Krystyna Jasińska. (es) Foto: Starostwo Powiatowe w Myszkowie


Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
J Autor komentarza: RedakcjaTreść komentarza: Co pan taki napalony, jak "szczerbaty na suchary"? Napiszemy, jak będziemy chcieli. My jesteśmy dziennikarze starej daty, piszemy spokojnie, refleksyjnie, rzeczowo. Jak chce pan szybko i bez sensu, to proszę sobie na FB poużywaćData dodania komentarza: 13.12.2025, 15:41Źródło komentarza: CZY ZA 5 LAT BĘDZIE W MYSZKOWIE KOPALNIA?- pisaliśmy w 2008 rokuAutor komentarza: ZłyTreść komentarza: OD 35 LAT WAŁ WAŁEM SZPITAL POPYCHA. GDZIE PROKURATURA?? NI MA? NI MA??? CHOCIAŻ KILKU STAROSTÓW DOSTAŁO WYROKI SKAZUJĄCE. ALE ZA INNE WAŁY.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:17Źródło komentarza: ODDZIAŁ POŁOŻNICZY BĘDZIE ZAMKNIĘTY DO POŁOWY 2026. TO PRAWIE PRZESĄDZONEAutor komentarza: GorolTreść komentarza: Biedne są tylko dzieci. I drzewa.Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:13Źródło komentarza: Kolejne „drzewka dla dziecka” w naszym mieścieAutor komentarza: GorolTreść komentarza: No jak to??? 11 grudnia o 17.00 w MDK kopalniani pupile Redakcyjni zorganizowali wraz z równie pro polską KNFABULACJĄ pro-polską imprezkę kopalnianą, a Redakcja na ten temat ani mru-mru?? No co jest??? Co Redakcję tak zamurowało???Data dodania komentarza: 12.12.2025, 19:11Źródło komentarza: CZY ZA 5 LAT BĘDZIE W MYSZKOWIE KOPALNIA?- pisaliśmy w 2008 rokuAutor komentarza: ☺️Treść komentarza: Powstanie kopalnia to i na szpital będzie 👍Data dodania komentarza: 12.12.2025, 14:51Źródło komentarza: ODDZIAŁ POŁOŻNICZY BĘDZIE ZAMKNIĘTY DO POŁOWY 2026. TO PRAWIE PRZESĄDZONEAutor komentarza: AnkaTreść komentarza: Dokładnie mamy tragiczne powietrze i nikomu to nie przeszkadza !!!!😡Data dodania komentarza: 11.12.2025, 21:47Źródło komentarza: CZY ZA 5 LAT BĘDZIE W MYSZKOWIE KOPALNIA?- pisaliśmy w 2008 roku
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama