Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 07:41
Przeczytaj!
Reklama

Tuner telewizyjny o operatora - czy warto?

Oglądanie telewizji cyfrowej wymaga nie tylko posiadania telewizora, ale również odpowiedniego dekodera (tunera). Decydując się na skorzystanie z oferty sieci telewizyjnej – satelitarnej lub kablowej – zazwyczaj w ramach umowy otrzymuje się sprzęt umożliwiający przetwarzanie sygnału. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby skorzystać z własnego urządzenia. Co będzie lepsze? Tuner od operatora czy wybrany samodzielnie?
Podziel się
Oceń

Jaki tuner do oglądania telewizji?

Zanim ustalimy, czy lepszy jest tuner operatora, czy ze sklepu, warto jeszcze wyjaśnić podstawowe pojęcia. W ostatnim czasie zrobiło się głośno o zmianie standardu nadawania telewizji i związaną z tym potrzebą zakupu tunera dla osób, które mają stary telewizor bez możliwości przetwarzania sygnału w standardzie DVB-T2. Wiele osób, czytając o tej zmianie, mogło się zaniepokoić. Do operatorów TV trafiło wile zapytań o nowy sprzęt. Obawy jednak były niepotrzebne. Zmiany z 2022 roku dotyczą telewizji naziemnej. Programy odbierane w ten sposób są dostępne bez żadnych opłat i abonamentów. Wystarczy antena zwrócona we właściwą stronę i telewizor z tunerem DVB-T2 – wbudowanym lub podłączonym jako urządzenie zewnętrzne.

Kanały w sieciach kablowych nadawane są w standardach DVB-C i DVB-C2. Programy telewizji satelitarnej korzystają natomiast ze standardu nadawania DVB-S oraz DVB-S2.

Krótko mówiąc, zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej nie miała wpływu na odbiór telewizji kablowej i satelitarnej, ponieważ ten rodzaj kanałów jest kodowany inaczej i odpowiadają za to inne urządzenia.

Należy jednak pamiętać, że istnieją dekodery obsługujące wiele standardów jednocześnie. Niektóre modele mogą jednocześnie obsługiwać telewizję naziemną (DVB-T2) i telewizję satelitarną (DVB-S). Żeby wiedzieć z jakim typem tunera masz do czynienia, należy po prostu zapoznać się dokładnie ze specyfikacją.

Od operatora czy ze sklepu? Radzimy, jaki tuner wybrać

Prawda jest taka, że w ofercie operatorów i w sklepach często znajdują się dokładnie te same urządzenia. Można zatem wybrać konkretny model i zobaczyć, co będzie korzystniejsze – zakup czy wypożyczenie od operatora w ramach abonamentu. To podobna sytuacja jak ze smartfonem. Wybierając telefon, również można kalkulować czy lepiej samodzielnie wybrać model, czy skorzystać z propozycji, które ma operator. Czasami własny sprzęt daje większą elastyczność. Tak jest na przykład z dekoderami Canal+. Zamiast wiązać się długą umową, można wybrać dekoder na kartę i na bieżąco doładowywać konto w zależności od tego, czy chce się w danym czasie korzystać z usługi, czy nie.

Wybierając tuner telewizyjny, należy zwrócić uwagę na konkretne cechy:

  • liczbę złączy USB i HDMI;
  • funkcję nagrywania i odtwarzania materiałów z zewnętrznych nośników;
  • liczbę dostępnych kanałów;
  • odtwarzane formaty wideo;
  • wielkość urządzenia;
  • wygodny, ergonomiczny pilot.

Najlepiej, jeśli urządzenie przed zakupem uda się zobaczyć na żywo. Wtedy można nabrać pewności, że będzie zgodne z oczekiwaniami. Warto porozmawiać także ze znajomymi, którzy mogą korzystać z tunerów od różnych operatorów. Na pewno ich uwagi i sugestie mogą okazać się pomocne. Lepiej szukać informacji o działaniu wybranego modelu w różnych źródłach, niż decydować się na wybór w ciemno.

Zarówno w sklepach, jak i w ofercie operatorów można znaleźć wiele dobrych modeli tunerów, które spełnią oczekiwania i staną się prawdziwym multimedialnym centrum rozrywki w twoim domu. Wystarczy dobrze przemyśleć swój wybór i nie ulegać emocjom, patrząc na różne oferty promocyjne, niekoniecznie dopasowane do realnych potrzeb.

Zobacz najlepsze tunery do TV satelitarnej w sklepie MediaMarkt i zdecyduj, który sprawdzi się u ciebie najlepiej!


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mały robaczekTreść komentarza: Kurcze! Pomyliłem się! Sesje leżą tu: https://myszkow.esesja.pl/transmisje_z_obrad_radyData dodania komentarza: 19.05.2024, 02:11Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: iwoTreść komentarza: proponuję zniechęcić własnym oddechem.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:06Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: CzarnyTreść komentarza: Moglibyście chociaż poudawać niewinny obiektywnych. GM, a raczej GW oddział Myszkowski...Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:02Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: Darek J.Treść komentarza: Tak, profesor ma właśnie taki problem... że nikt u niego nie chce się operować... Pacjenci mają instynkt, znają opinię swoich o lekarzach i wiedzą kto dobrze operuje, a kto słabo. Unikają więc takich lekarzy, którzy mają kontrakt z NFZ, ale mają dwie lewe ręce... Profesor nie powinien się dziwić, że u niego czeka się kilka dni na kolejkę, a w innych szpitalach kilka lat...Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:08Źródło komentarza: SZPITAL W MYSZKOWIE W STANIE KRYTYCZNYM. CZY WIERZYCIELE WYSTĄPIĄ O JEGO LICYTACJĘ?Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: Myślę, że kariera i reputacja tego pana w Żarkach legły w gruzach. Stracił zaufanie i twarz. Jak on się nam pokaże na oczy?Data dodania komentarza: 14.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: ŻARKI PRZEPRASAJĄ ZA JAKUBA GRABOWSKIEGO. MY TACY NIE JESTEŚMY. TO POJEDYŃCZY PRZYPADEK .Data dodania komentarza: 14.05.2024, 06:53Źródło komentarza: Kołodziejczyk lepszy od Sasina! PIS traci podkarpacie ale obronił Powiat Myszkowski
Reklama
Reklama
Reklama