Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 00:50
Przeczytaj!
Reklama

Jubileusz 115-lecia Orkiestry Dętej OSP Żarki

9 września obchodziliśmy 115-lecie istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki. Podczas obchodów usłyszeliśmy koncert Orkiestry Dętej OSP Żarki. Miłośnicy muzyki i fani żareckiej orkiestry skorzystali z zaproszenia i przybyli na Jubileusz 15-lecia istnienia Orkiestry Dętej OSP Żarki (09.09.). Był świetny koncert, gromkie brawa i sporo wzruszeń. Ponadto wiele wspomnień związanych osobami, które miały chęć, siłę i odrobinę talentu muzycznego, aby założyć orkiestrę w 1908 r.
Podziel się
Oceń

- Chcemy pokazać naszą historię, bo przecież orkiestra jest związana z mieszkańcami Żarek. W orkiestrze grają członkowie rodzin – podkreślał Tomasz Radosz, kapelmistrz.
- Aż 115 lat to średnio 6 pokoleń żarczan, którzy w różnych momentach dziejów grywali w orkiestrze – mówił Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski.

Klemens Podlejski burmistrz MiG Żarki był adresatem wielu podziękowań za stałe wspieranie orkiestry i strażaków


Gospodarzy wydarzenia, czyli burmistrza Klemensa Podlejskiego i kapelmistrza Henryka  Rakowskiego  wsparł Piotr Zamorski,  członek orkiestry, historyk z wykształcenia, a z zamiłowania pasjonat lokalnej historii i pracownik Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach. Piotr Zamorski w ostatnim czasie sporo czasu poświęcił i uzupełnił historię spisywaną przez długoletniego kapelmistrza Henryka Rakowskiego na prośbę radnej Stanisławy Nowak z 2018 roku.
Kapelmistrz Tomasz Radosz wraz z zastępcą Magdą Biedroń podziękowali tym, którzy orkiestrę wspierają od dekad. Statuetki trafiły do rąk burmistrza  Klemensa Podlejskiego, księdza kanonika Stanisława Kotyla, prezesa OSP Żarki Grzegorza Paula.  - Gmina Żarki, Parafia w Żarkach i jednostka OSP Żarki to nasi przyjaciele od początku – podkreślał Tomasz Radosz.
Wspominano kapelmistrzów orkiestry: Edwarda Maja, Karola Pyżyńskiego, Nikodema Jelenia, Leonarda Rosikonia, Henryka Rakowskiego.  Specjalne statuetki odebrali członkowie rodziny Karola Pyżyńskiego: Krystyna Goc (wnuczka), Joanna Gil (wnuczka), Jarosław Pyżyński (wnuk). Z rodziny Leonarda Rosikonia: Elżbieta Rosikoń (żona), Agnieszka Mędroń (córka), Bogdan Rosikoń (syn). Z rodziny Henryka Rakowskiego: Zofia Rakowska (żona), Justyna Kiser (córka), Ireneusz Rakowski (syn).
Podziękowano również najstarszym członkom orkiestry, którzy już nie grają. Wśród nich znaleźli się: Stanisław Placek, Ryszard Starczewski, Wincenty Nowakowski, Kazimierz Pasternak, Stanisław Gradzik. Podziękowania trafiły również do najstarszych aktywnych członków orkiestry: Bogusława Radosza i Antoniego Sularza.
W trakcie wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Stanisława Nowak odczytała uchwałę Rady Miejskiej stwierdzającą fakt nazwania ulicy w Żarkach imieniem Edwarda Maja. Był to kapelmistrz żareckiej orkiestry, ale i znany kompozytor i dyrygent.  
Członkowie orkiestry serdeczne podziękowania złożyli na ręce kapelmistrza Tomasza Radosza.  

Orkiestra składa serdeczne podziękowania dla wszystkich osób i instytucji, które wykazały się sercem i wsparciem dla organizacji jubileuszu:

Burmistrz Miasta i Gminy Żarki Klemens Podlejski

oraz dla zastępcy Jakuba Grabowskiego i pracowników UMIG Żarki
Gminy Poraja oraz dla Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju za użyczenie oświetlenia
Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowemu w Katowicach
Dyrekcji i pracowników Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Żarkach za wszelką pomoc
Dyrekcji i pracowników MGOK Żarki
KGW Zaborzanki i KGW Jurajskie Dziewczyny z Ogorzelnika
Kapelmistrzowi Piotrowi Krawczykowi wraz z Orkiestrą Dętą Zakładu Górniczego Sobieski Tauron S.A.



Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mały robaczekTreść komentarza: Kurcze! Pomyliłem się! Sesje leżą tu: https://myszkow.esesja.pl/transmisje_z_obrad_radyData dodania komentarza: 19.05.2024, 02:11Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: iwoTreść komentarza: proponuję zniechęcić własnym oddechem.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:06Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: CzarnyTreść komentarza: Moglibyście chociaż poudawać niewinny obiektywnych. GM, a raczej GW oddział Myszkowski...Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:02Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: Darek J.Treść komentarza: Tak, profesor ma właśnie taki problem... że nikt u niego nie chce się operować... Pacjenci mają instynkt, znają opinię swoich o lekarzach i wiedzą kto dobrze operuje, a kto słabo. Unikają więc takich lekarzy, którzy mają kontrakt z NFZ, ale mają dwie lewe ręce... Profesor nie powinien się dziwić, że u niego czeka się kilka dni na kolejkę, a w innych szpitalach kilka lat...Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:08Źródło komentarza: SZPITAL W MYSZKOWIE W STANIE KRYTYCZNYM. CZY WIERZYCIELE WYSTĄPIĄ O JEGO LICYTACJĘ?Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: Myślę, że kariera i reputacja tego pana w Żarkach legły w gruzach. Stracił zaufanie i twarz. Jak on się nam pokaże na oczy?Data dodania komentarza: 14.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: ŻARKI PRZEPRASAJĄ ZA JAKUBA GRABOWSKIEGO. MY TACY NIE JESTEŚMY. TO POJEDYŃCZY PRZYPADEK .Data dodania komentarza: 14.05.2024, 06:53Źródło komentarza: Kołodziejczyk lepszy od Sasina! PIS traci podkarpacie ale obronił Powiat Myszkowski
Reklama
Reklama
Reklama