Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 02:08
Przeczytaj!
Reklama

NOWE MIESZKANIA W ZAWIERCIU MOGĄ POWSTAĆ W 2023 ROKU

(Zawiercie) W trakcie lutowej sesji Rada Miejska w Zawierciu dała zielone światło do utworzenia spółki, której zadaniem będzie budowa nowych mieszkań. Gmina współpracować będzie z Krajowym Zasobem Nieruchomości. Nowe bloki powstać mają w Kromołowie. Możliwe, że ich budowa zostanie zrealizowana w 2023 roku. Plany zakładają powstanie 145 mieszkań na wynajem (z możliwością dojścia lokatorów do własności lokalu). Jak wyjaśniał Zastępca Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka, będzie to oferta skierowana do osób, które z różnych powodów nie mogą wziąć w banku kredytu na mieszkanie, ale jednocześnie dysponują jakimiś środkami finansowymi, które mogą zainwestować w mieszkanie.
Podziel się
Oceń

W sesji uczestniczył Zastępca Prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości Michał Sroka. Rozmawiał z radnymi o zasadach budowy nowych mieszkań w ramach przystąpienia Zawiercia do nowej spółki SIM, czyli Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.
W mieście może powstać 145 nowych mieszkań na działce należącej do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN). Kilka tygodni temu weszła w życie ustawa Pakiet Mieszkaniowy. Jak mówił Michał Sroka, spółka korzystałaby z możliwości, jakie wprowadza ustawa.
Każda z gmin wchodzących do spółki może pozyskać 3 miliony złotych na rozpoczęcie przedsięwzięcia (np. na pozwolenie na budowę, obsługę prawno-administracyjną). Następnie będzie można skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju uzyskując do 10% wartości inwestycji ze środków, których dysponentem jest Bank Gospodarstwa Krajowego, dalej można starać się o kolejne dofinansowanie do 35% oraz 10% grantu. Wliczyć należy też partycypację najemców, a to wszystko razem daje ok. 55% bezzwrotnego finansowania zewnętrznego inwestycji. Reszta pieniędzy pochodzić może z kredytu w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jak zapewniał Michał Sroka, gmina nie ponosi żadnych kosztów.
Najemcy będą mogli dojść do własności po ok. 15-20 latach, ale będzie to wyceniane indywidualnie. Najpierw osoby wynajmujące mieszkanie wpłacą partycypację, a później spłacą kredyt i wtedy będą mogły zostać właścicielami lokalu.
- Uważam, że każda możliwość budowy mieszkań jest jak najbardziej konieczna, bo mieszkań brakuje. Wiadomo, że są to dosyć drogie inwestycje. Zastanawiam się tylko, bo jeżeli będzie to coś na zasadzie kredytowania, to tak jakby ktoś wziął kredyt i kupił mieszkanie, tylko ten kredyt będzie spłacał w czynszu, a nie do banku – mówiła radna Ewa Mićka.
Oferta nowych mieszkań skierowana ma być do osób, które nie mogą wziąć kredytu w banku. Jak mówił Michał Sroka, ok. 40% osób w wieku rozwojowym nie ma wymaganego wkładu własnego lub z punktu widzenia banku ma niestabilne zatrudnienie. Takie osoby, jeśli decydują się na wynajem mieszkania na wolnym rynku, co miesiąc ponoszą wysokie koszty. Czasami muszą wyjeżdżać do większych miast w poszukiwaniu lokum, bo w mniejszych miastach brakuje mieszkań. Zdarza się też, że właściciel mieszkania rezygnuje z wynajmu lub chce wynająć lokal komuś innemu. -SIM będzie operatorem finansowym, on będzie brał kredyt, zobowiązanie na siebie, a mieszkańcy podpisując umowę będą spłacać ten kredyt i dochodzić do własności – wyjaśniał M. Sroka.
Kryteria doboru mieszkańców określać będzie uchwała rady gminy i mogą być one inaczej opisane w poszczególnych miastach przystępujących do spółki SIM. Szczegóły wynajmu (np. co w sytuacji, kiedy pogorszy się sytuacja najemcy w wyniku utraty pracy, gdy będzie miał problemy z opłacaniem mieszkania) regulować będzie umowa najemcy ze spółką SIM. Kredyt w Banku Gospodarstwa Krajowego zabezpieczać będzie spółka. Mieszkanie, którego najemca nie może dłużej opłacać, przejmie SIM. Kwota zadłużenia, w przypadku której może dojść do przejęcia mieszkania, regulowana będzie w aktach notarialnych pomiędzy najemcą a spółką. Wytyczne będą przyjęte na podstawie uchwały rady gminy. Obecnie wiceprezes Krajowego Zasobu Nieruchomości nie mógł wskazać konkretnej kwoty.
- Chciałbym podziękować panu Michałowi, ponieważ ta wspólna praca przez kilka miesięcy daje szybkie efekty i mam nadzieję, że radni przychylą się do wejścia Zawiercia do tej nowej spółki. Mając zaufanie do państwa z Krajowego Zasobu Nieruchomości zastanawiamy się nad rozszerzeniem współpracy w drugim etapie, ale o tym będziemy rozmawiać po założeniu spółki – mówił prezydent Łukasz Konarski.
W odpowiedzi na pytania Witolda Grima, wiceprezes KZN wyjaśniał, że spółki takie jak SIM jeszcze nie funkcjonują, bo niedawno weszły w życie przepisy, na podstawie których będą one działać. Na razie tworzy się kilkanaście takich podmiotów, np. w Rzeszowie, Stalowej Woli, na Podkarpaciu, w województwie warmińsko-mazurskim, czy też na Górnym Śląsku (obejmuje np. Chorzów, Tarnowskie Góry, Zabrze). Zawiercie jest w pierwszej grupie miast, która bierze udział w programie.
Wątpliwość radnej Mićki wzbudziło to, że mieszkańcy będą musieli mieć środki na wkład własny, by zdobyć mieszkanie. Zwróciła uwagę, że mieszkania komunalne funkcjonują na innych zasadach. Odpowiadając Michał Sroka wskazał, że planowane przedsięwzięcie to nie będą mieszkania komunalne. Osoby, do których skierowana będzie oferta wynajmu nowych mieszkań, mogą sobie pozwolić na zainwestowanie ok. 15% wartości mieszkania.
– Pieniądze, które ktoś ma po weselu np. 40 tysięcy, które może włożyć w mieszkanie na starcie. To koszty, na które ci ludzie mogą sobie pozwolić. W Pakiecie Mieszkaniowym jest szereg propozycji dla mieszkań komunalnych, ale to nie moja dziedzina, my kierujemy ofertę do innego segmentu rynku – tłumaczył Michał Sroka.
- Cieszę się, że takie pakiety i pomysły w ustawie są. Chciałabym dać kredyt zaufania panu prezydentowi i nie chciałabym głosować przeciw, bo popieram każdą formę budowania mieszkań. Należałoby się zastanowić nad mieszkańcami, których nie będzie stać na to, by te pieniądze wpłacić i mam nadzieję, że zaangażowanie w taki projekt teraz nie sprawi, że nie będziemy realizować też innych pomysłów dla ludzi, których nie będzie na to właśnie stać – mówiła radna Ewa Mićka.
- Widzimy, że mieszkania komunalne przestały być dostępne, to kwestia dochodów. Osoby, które mają wyższe dochody niż te, które mogą uzyskać mieszkanie komunalne mają ogromne problemy w mieście, bo ceny wynajmu są bardzo wysokie. Z myślą o tych mieszkańcach szukaliśmy innych rozwiązań. Pierwotnie był pomysł TBS-u, co też rozważamy. Ta formuła (spółka SIM – przyp. red.) na ten moment jest dużo prostsza, tańsza i szybsza w wykonaniu. Dlatego zastanawiamy się, czy w przyszłości nie rozszerzyć współpracy. A o mieszkaniach komunalnych pamiętamy i mam nadzieję, że niedługo przedstawimy konkrety – odpowiedział prezydent Łukasz Konarski, dziękując przy tym za kredyt zaufania.
Radny Mariusz Golenia pytał jaki jest przewidywany czas realizacji tej inwestycji, w jakim standardzie będą nowe mieszkania i jaki może być koszt czynszu za metr kwadratowy.
W miejscach, gdzie KZN ma już pozwolenia na budowę i możliwe jest wyliczenie kosztów budowy, koszty najmu wynieść mogą ok. 12-13 zł za metr kwadratowy. Standard mieszkań jest regulowany – ich metraż nie może być mniejszy niż 53 metry kwadratowe. Jak wyliczał M. Sroka, pierwsze budynki będą mogły powstać w 2023 roku (jeśli spółka powstanie przed Wielkanocą, to od tego czasu trzeba uwzględnić ok. 14 miesięcy na pozwolenie na budowę, a następnie kolejny rok na budowę).
Na podstawie informacji podanych przez wiceprezesa KZN, radna Mićka stwierdziła, że czynsz w najmniejszym mieszkaniu może wynosić ok. 640 zł. Michał Sroka dodał, że razem z opłatami administracyjnymi opłaty za mieszkanie mogą wynosić ok. 1000-1100 złotych. Jak mówiła radna Mićka nie jest to mała kwota, biorąc po uwagę zawierciańskie realia. Jej zdaniem kredyt byłby tańszy.
Nie zgodził się z tym Michał Sroka, który jak mówił sam płaci za kredyt na 60-metrowe mieszkanie ok. 1600 złotych. Dodał, że średni koszt wynajmu mieszkania w mieście powiatowym w Polsce to ok. 1500 złotych, więc opłaty jakie będą ponosić najemcy lokali, które powstaną w wyniku powołania SIM-u i tak będą mniejsze, a do tego będzie opcja dojścia do własności.
- Ma pan rację, ale trzeba brać pod uwagę sam fakt jak wygląda demografia w Zawierciu i czy ktoś będzie chciał tu inwestować, zostać, pracować - to też ma znaczenie – podsumowała Ewa Mićka.
Właśnie opuszczanie przez młodych ludzi miast powiatowych jest problemem, z jakim chce się zmierzyć KZN
– stwierdził Michał Sroka. Oferta nowych mieszkań ma zachęcić ludzi do pozostania w miastach powiatowych, które mają możliwości rozwojowe, ale brakuje w nich mieszkań.
Przypomnijmy - w grudniu prezydent Łukasz Konarski oraz Michał Sroka podpisali porozumienie dotyczące budowy nowych mieszkań, finansowanych w ramach rządowego programu Mieszkanie dla rozwoju. Grunt należący do Krajowego Zasobu Nieruchomości, na których powstać mają nowe mieszkania to działka w Kromołowie o powierzchni ponad 1,5 ha, na której może powstać 5 budynków.


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mały robaczekTreść komentarza: Kurcze! Pomyliłem się! Sesje leżą tu: https://myszkow.esesja.pl/transmisje_z_obrad_radyData dodania komentarza: 19.05.2024, 02:11Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: iwoTreść komentarza: proponuję zniechęcić własnym oddechem.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:06Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: CzarnyTreść komentarza: Moglibyście chociaż poudawać niewinny obiektywnych. GM, a raczej GW oddział Myszkowski...Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:02Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: Darek J.Treść komentarza: Tak, profesor ma właśnie taki problem... że nikt u niego nie chce się operować... Pacjenci mają instynkt, znają opinię swoich o lekarzach i wiedzą kto dobrze operuje, a kto słabo. Unikają więc takich lekarzy, którzy mają kontrakt z NFZ, ale mają dwie lewe ręce... Profesor nie powinien się dziwić, że u niego czeka się kilka dni na kolejkę, a w innych szpitalach kilka lat...Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:08Źródło komentarza: SZPITAL W MYSZKOWIE W STANIE KRYTYCZNYM. CZY WIERZYCIELE WYSTĄPIĄ O JEGO LICYTACJĘ?Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: Myślę, że kariera i reputacja tego pana w Żarkach legły w gruzach. Stracił zaufanie i twarz. Jak on się nam pokaże na oczy?Data dodania komentarza: 14.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: ŻARKI PRZEPRASAJĄ ZA JAKUBA GRABOWSKIEGO. MY TACY NIE JESTEŚMY. TO POJEDYŃCZY PRZYPADEK .Data dodania komentarza: 14.05.2024, 06:53Źródło komentarza: Kołodziejczyk lepszy od Sasina! PIS traci podkarpacie ale obronił Powiat Myszkowski
Reklama
Reklama
Reklama