Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 20 maja 2024 01:08
Przeczytaj!
Reklama

MIESZKANIA KOMUNALNE W ZAWIERCIU: PRAWIE 140 RODZIN CZEKA NA DECYZJĘ

Sytuacja związana z mieszkaniami komunalnymi w Zawierciu nie jest kolorowa. Brakuje lokali, tworzą się kolejki oczekujących do przyznania mieszkań, a same mieszkania komunalne swoim stanem dalece odbiegają od minimalnych standardów. Niejednokrotnie mieszkania, które nadają się tylko i wyłącznie do remontu są oferowane mieszkańcom, jako lokale gotowe do zamieszkania. Temat powstawania nowych mieszkań komunalnych, ich remontowania i przydzielania poruszany był na wielu sesjach i spotkaniach. O tym jak naprawdę wygląda sytuacja mówią osoby ubiegający się o mieszkania komunalne w Zawierciu.
Podziel się
Oceń

Sytuację dotyczącą mieszkań komunalnych w Zawierciu przybliżyła nam jedna z mieszkanek Zawiercia, pochodząca z rodziny zastępczej, matka 4-letniej córki. Od ponad pięciu lat, od kiedy opuściła rodzinę zastępczą i oczekiwała dziecka, ubiega się ona o mieszkanie. Jednak podczas ubiegania się o przyznanie mieszkania komunalnego, zaczęły się problemy. Wpisanie na długą listę oczekujących na mieszkanie  zajęło kilka lat, mimo corocznego składania dokumentów. 
Komórki władz miasta zajmujące się mieszkaniami komunalnymi twierdzą, że część z nich jest obecnie remontowana. Mimo tej deklaracji, ubiegający się otrzymują mieszkania w najniższym możliwym standardzie, z odrapanymi, zapleśniałymi ścianami, wilgocią i brakiem prawdziwej podłogi. Takie mieszkania powinny być oddawane tylko i wyłącznie do remontu, ale w Zawierciu są oferowane mieszkańcom, którzy nieraz musieli wyczekać się na nie przez bardzo długi czas. Jak w takich mieszkaniach mają zamieszkać matki z dziećmi lub osoby chore?
NIEJASNA SYTUACJA DOTYCZĄCA STANU MIESZKAŃ KOMUNALNYCH W ZAWIERCIU 
Dyskusja dotycząca mieszkań komunalnych miała miejsce również podczas jednej z ostatnich sesji Rady Miasta Zawiercie, która odbyła się dnia 26 sierpnia. O aktualny stan mieszkań komunalnych i ilość aktualnie dostępnych wypytywany był przez Radną Ewę Mićkę i Przewodniczącą Rady Miejskiej Beatę Chawułę Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Zawiercie Zbigniew Fujak. Naczelnik podczas dyskusji nie udzielił konkretnych odpowiedzi na zadawane mu pytania. 
Beata Chawuła: Ile mamy wolnych mieszkań, które można przyznać? Które są w takim stanie, że można je przekazać? (…)
Zbigniew Fujak: Mała liczba skierowań na przydział mieszkania komunalnego w pierwszym półroczu tego roku – w związku z epidemia i ograniczeniami w pracy administracji w bezpośrednim kontakcie z interesantami od marca do czerwca nie były wydawane skierowania. Komentując to powiem, że wynikało to tylko z sytuacji epidemiologicznej, wszyscy byliśmy dość mocno zamrożeni, z tego powodu nie wydawaliśmy skierowań, bo osoba zainteresowana idzie do ADM-u, potem do mieszkania obejrzeć, później całą procedurę musi przejść i nieustannie występuje kontakt z interesantem. Pragnę podkreślić, że wynikało to tylko z sytuacji epidemiologicznej. Po odmrożeniu wydajemy więcej skierowań, bo „nadrabiamy” te zaległości z pierwszej połowy roku, wydaje mi się ze na koniec roku te liczby wydanych skierowań będą takie jak przeciętna dla każdego roku.
B. Chawuła: Moje pytanie było zupełnie inne. 
Z. Fujak: Mieszkania, które są wolne, 15 lokali jest rozdysponowanych, natomiast nie są podpisane jeszcze umowy najmu, bo przyszli najemcy albo jeszcze załatwiają formalności, albo remontują te mieszkania, albo oczekują na inne czynności. Są już rozdysponowane. 
B. Chawuła: Ja bardzo proszę, żeby pan nie mówił, ile mieszkań pan rozdysponował, tylko ile pan ma jeszcze do rozdysponowania. Bo problem wziął się z tego, że prezydent powiedział, że pandemia przeszkodziła w rozdysponowaniu mieszkań, więc ja się pytam ile ma pan tych mieszkań? 
Z. Fujak: Remontowanych jest ok. 10 mieszkań, poza tym mamy mniej więcej 20 mieszkań, które bądź proponujemy uprawnionym bądź też niektóre z tych mieszkań czekają na remont. To są te mieszkania, które mamy do dyspozycji
B. Chawuła: Czyli ma pan do dyspozycji 20 mieszkań? Czy ile?
Z. Fujak: Tak, w tej chwili takie co możemy proponować. 
B. Chawuła: 20 wolnych lokali mieszkalnych, które może pan zaproponować mieszkańcom?
Z. Fujak: Tak, w różnej fazie remontu 
B. Chawuła: Czyli one są w fazie remontu, czy one są już gotowe do przekazania?
Z. Fujak: Część jest wyremontowana, natomiast część nie. Część jest dopiero w trakcie remontu.
B. Chawuła: Widzę, że nie dojdziemy do porozumienia. Dziękuje panu bardzo.
Ewa Mićka: Panie naczelniku, wszyscy dobrze wiemy, że te mieszkania, którymi pan dysponuje to są mieszkania, których nikt nie chce, tak? Bo to są mieszkania albo w kamienicy, albo bez łazienki, albo zdewastowane. Uściślijmy – ma pan 20 mieszkań do rozdysponowania, które może pan dzisiaj przeznaczyć dla tych osób, które są w kolejce?
Z. Fujak: To nie są mieszkania, których nikt nie chce. Faktycznie, w znakomitej większości są to mieszkania w kamienicy. Tak jak już pani prezydent (M. Benc – przyp. red.) mówiła, w dzisiejszych czasach oczekiwania mieszkańców, potencjalnych najemców są wyższe. Większość z nich oczekuje na mieszkanie z centralnym ogrzewaniem, godzą się na dłuższe oczekiwanie byle by tylko otrzymać to mieszkanie z centralnym ogrzewaniem. Ale spora część osób przyjmuje również takie mieszkania w kamienicy. (...) W kamienicy bez centralnego ogrzewania mamy różne mieszkania – mamy mieszkania ładne, duże z łazienkami, a są tez mieszkania faktycznie bez łazienek i o niskim standardzie, o niskiej powierzchni. Te o niskim standardzie przeznaczamy na lokalne socjalne z tytułu eksmisji. 
E. Mićka: Z tych 20 mieszkań ile ma standard socjalny, a ile komunalny? 
Z. Fujak: Nie potrafię na to pytanie precyzyjnie odpowiedzieć, nie prowadzimy takiej statystyki. Są to mieszkania o różnym standardzie i różnym stanie. 
B. Chawuła: Powiedział pan, że ma pan mieszkania ładne, z łazienkami, z centralnym i te mieszkania ma pan puste. Jak to możliwe?
Z. Fujak: Nie, nie powiedziałem, że z centralnym. Powiedziałem o kamienicach, ze mamy ładne mieszkania z łazienką.
B. Chawuła: Mówi pan, że to nieprawda, że tych mieszkań nikt nie chce. Ktoś chce się wprowadzić do mieszkania bez łazienki?
Z. Fujak: Bez łazienki nie. Dlatego takie mieszkania - to co powiedziałem przed chwilą - przeznaczamy wyłącznie na lokale socjalne z tytułu eksmisji. Natomiast na mieszkania w kamienicy bez centralnego ogrzewania, ale z łazienką są chętni i właśnie głównie w tej chwili takie mieszkania proponujemy, dlatego że jeżeli chodzi o mieszkania z centralnym ogrzewaniem w bloku ten zasób mamy mały, bo były wyprzedane co roku nam się zwalnia ok. 13-15 mieszkań takich
B. Chawuła: Jakby pan mógł ocenić czy podniesienie standardu takich mieszkań bez łazienki poprzez termomodernizacje budynku i pozostawienie tego mieszkania nadal bez łazienki zwiększy jego atrakcyjność na tyle, ze więcej ludzi będzie chciało tam zamieszkać? 
Z. Fujak: Przy wykonywaniu termomodernizacji do tej pory były wykonywane remonty polegające na tym, ze w takim mieszkaniu wykonywało się łazienkę. Termomodernizacja prowadzi również do tego, że standard mieszkania się poprawia poprzez łazienkę w mieszkaniu. Z doświadczenia wiemy, ze ci, którzy u nas oczekują na mieszkanie, mieszkanie w kamienicy po termomodernizacji traktują jak mieszkanie w bloku. Jest dużo chętnych i takie mieszkanie nie czeka, jest to „chodliwy” towar.
Naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich UM Zawiercie nie dał jasnych odpowiedzi, ile mieszkań komunalnych jest dostępnych do wydania, ile przechodzi remont i ile udało się wydać w tym roku. Urząd Miasta Zawiercie nie prowadzi również statystyk, ile jest mieszkań komunalnych, a ile socjalnych. Wiedza władz Zawiercia dotycząca stanu mieszkań komunalnych jest nikła. 
ZAWIERCIAŃSKIE MIESZKANIA WYSOKO ZADŁUŻONE
O problemie zadłużenia mieszkań podczas XXVI sesji rady Miasta Zawiercie wypowiadał się Radny Michał Myszkowski. Zadłużenie jest naprawdę duże, a mimo tego problem ten nie jest poruszany. „-Nikt o tym nie mówi, a zadłużenie w naszych mieszkaniach z tego co pamiętam wynosi 8 mln. Tak naprawdę my nic z tym nie robimy. (...) Z tego, co na komisji budżetowej dyrektor powiedział, przez ostatnie pół roku zadłużenie wzrosło o 134 tysiące, więc jeśli taka sytuacja będzie następowała z roku na rok, to okaże się, że z tego zadłużenia możemy wybudować pięć lub sześć bloków. Pytanie, co my z tym zrobimy, bo patrząc po danych liczbowych, wydaje się, że nie robimy nic”. 
Sytuacja związana z mieszkaniami komunalnymi w Zawierciu wymaga głębszego zastanowienia się nad nią władz i wypracowania pewnego planu działania oraz dokładnego nakreślenia sytuacji, która występuje dzisiaj. Jak na razie warunki mieszkań, które otrzymują niektórzy mieszkańcy, są karygodne. 
ILOMA MIESZKANIAMI KOMUNALNYMI DYSPONUJE ZAWIERCIE?
„Obecnie Urząd Miejski dysponuje 19 mieszkaniami odzyskanymi z tzw. ruchu ludności, które można zaoferować osobom oczekującym” – informuje Monika Polak-Pałęga z UM Zawiercie. Jednak mieszkań komunalnych jest o wiele więcej. „W latach 2009-2014 miasto sprzedało najemcom 1204 mieszkania, w związku z czym zasób mieszkaniowy gminy uległ znacznemu zmniejszeniu. Spadła również liczba odzyskiwanych lokali mieszkalnych, co ograniczyło możliwości zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców miasta o niskich dochodach. Miasto posiada 1725 mieszkań komunalnych (tylko 748 znajduje się w blokach)”. 
W tym roku (stan na 7 września) Komisja Mieszkaniowa przydzieliła 25 mieszkań z zasobu gminy. W remoncie znajduje się z kolei 15 lokali mieszkaniowych. Jednak  kolejka oczekujących na mieszkanie komunalne rodzin jest o wiele dłuższa: „Na przydzielenie lokalu z mieszkaniowego zasobu miasta oczekuje aktualnie 139 rodzin” – informuje Monika Polak-Pałęga. Czy w związku z tak długą listę osób czekających na przydział mieszkania planuje się w Zawierciu budowę nowych mieszkań komunalnych? „Miasto planuje budowę mieszkań komunalnych, jak również budynków w ramach innych form budownictwa mieszkaniowego. W trakcie sierpniowej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu Prezydent Łukasz Konarski poinformował o tym, że zaczynają się prace nad nowym wieloletnim programem gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta i o tym, że przygotowywany będzie wieloletni program budowy nowych mieszkań w Zawierciu” – pisze Monika Polak-Pałęga. 
Zapytaliśmy również o stan mieszkań, które oferowane są mieszkańcom. Według UM Zawiercie mieszkańcom oferowane są wyremontowane mieszkania, jednak prosząc o przyspieszenie procedury przydzielenia mieszkania komunalnego rodzina może otrzymać mieszkanie do remontu, które nie nadaje się do zamieszkania: „Urząd Miejski proponuje mieszkania wyremontowane, gotowe do zasiedlenia, ale w szczególnych przypadkach (na prośbę osób znajdujących się na liście) dla przyspieszenia przydziału mieszkania, przyszły najemca może wyremontować częściowo lub całkowicie mieszkanie. Wtedy ogląda on lokal przed remontem. Warunki są uzgadniane i zainteresowany sam deklaruje, co wyremontuje na swój koszt w danym lokalu, a pozostałe prace wykonuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej. Nigdy mieszkanie do remontu nie jest proponowane jako mieszkanie gotowe do zasiedlenia” – zapewnia rzecznik Urzędu Miasta Zawiercie Monika Polak-Pałęga. 
Jak pisze UM Zawiercie, remonty trwają: „Obecnie remontu wymagają 63 mieszkania. ZGM rozpoczął remont 15 lokali. Aktualnie remonty wykonywane są głównie siłami własnymi ZGM”. 

KTO MOŻE UBIEGAĆ SIĘ O MIESZKANIE?
By móc ubiegać się o mieszkanie komunalne w Zawierciu trzeba spełnić szereg wymagań. Przede wszystkim o mieszkanie komunalne mogą ubiegać się osoby stale zamieszkujące na terenie Zawiercia, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych. Pojęcie niezaspokojonych potrzeb mieszkaniowych oraz wszelkie szczegóły dotyczące mieszkań komunalnych wyjaśnia uchwała nr VII/28/15 Rady Miejskiej w Zawierciu: „Przez osoby, które nie mają zaspokojonych potrzeb mieszkaniowych, rozumie się w szczególności:
- zamieszkujące w lokalu, w którym na jedną osobę uprawnioną przypada mniej niż 7 m2 powierzchni mieszkalnej (rozumianej jako powierzchnia pokoi, a w lokalach jednoizbowych jako powierzchnia pokoju pomniejszona o 10 m2), a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego 10 m2;
- osoby, które utraciły swoje miejsce zamieszkania w wyniku zdarzenia losowego takiego jak pożar, powódź itp. oraz zamieszkujące w lokalach nienadających się na stały pobyt ludzi;
- osoby objęte systemem pieczy zastępczej w rozumieniu przepisów  ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 9 czerwca 2011 r., jeżeli wniosek o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu miasta Zawiercie złożony został nie później niż w ciągu roku po uzyskaniu pełnoletniości;
- osoby bezdomne w rozumieniu obowiązującej ustawy o pomocy społecznej”. 
Istotny jest również dochód osoby ubiegającej się o najem lokalu mieszkaniowego w zasobach Zawiercia: „- W gospodarstwie wieloosobowym nie może przekraczać w przeliczeniu na jedną osobę. 100% najniższej emerytury,  tj. 1200 zł;
- w gospodarstwie jednoosobowym nie może przekraczać 175% najniższej emerytury, tj. 2 100 zł. Za dochód uważa się wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu”. Wnioski o przyznanie mieszkania rozpatruje Komisja Mieszkaniowa. 
Zawiercie potrzebuje nowych mieszkań i remontów obecnego zasobu. Władze Zawiercia zapewniają, że w planach jest stworzenie wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta oraz wieloletni program budowy mieszkań. Czy w obecnej kadencji prace budowy nowych mieszkań rzeczywiście się rozpoczną? 


Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Mały robaczekTreść komentarza: Kurcze! Pomyliłem się! Sesje leżą tu: https://myszkow.esesja.pl/transmisje_z_obrad_radyData dodania komentarza: 19.05.2024, 02:11Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: iwoTreść komentarza: proponuję zniechęcić własnym oddechem.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:06Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: CzarnyTreść komentarza: Moglibyście chociaż poudawać niewinny obiektywnych. GM, a raczej GW oddział Myszkowski...Data dodania komentarza: 18.05.2024, 11:02Źródło komentarza: ZA TRZECIM PODEJŚCIEM! MYSZKÓW MA PRZEWODNICZĄCEGO. BARTNIK PONOWNIE PRZEGRAŁAutor komentarza: Darek J.Treść komentarza: Tak, profesor ma właśnie taki problem... że nikt u niego nie chce się operować... Pacjenci mają instynkt, znają opinię swoich o lekarzach i wiedzą kto dobrze operuje, a kto słabo. Unikają więc takich lekarzy, którzy mają kontrakt z NFZ, ale mają dwie lewe ręce... Profesor nie powinien się dziwić, że u niego czeka się kilka dni na kolejkę, a w innych szpitalach kilka lat...Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:08Źródło komentarza: SZPITAL W MYSZKOWIE W STANIE KRYTYCZNYM. CZY WIERZYCIELE WYSTĄPIĄ O JEGO LICYTACJĘ?Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: Myślę, że kariera i reputacja tego pana w Żarkach legły w gruzach. Stracił zaufanie i twarz. Jak on się nam pokaże na oczy?Data dodania komentarza: 14.05.2024, 11:07Źródło komentarza: Trwa I sesja Rady Powiatu w Myszkowie. Atmosfera jak na pogrzebie!Autor komentarza: Ja z ŻarekTreść komentarza: ŻARKI PRZEPRASAJĄ ZA JAKUBA GRABOWSKIEGO. MY TACY NIE JESTEŚMY. TO POJEDYŃCZY PRZYPADEK .Data dodania komentarza: 14.05.2024, 06:53Źródło komentarza: Kołodziejczyk lepszy od Sasina! PIS traci podkarpacie ale obronił Powiat Myszkowski
Reklama
Reklama
Reklama