(pow. myszkowski) Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa tworzona przez policję przy współpracy z samorządami jest już dostępna w całej Polsce. Każdy mieszkaniec może podzielić się z policją informacjami o zagrożeniach, które zauważył. Zgłoszenia trafią do funkcjonariuszy, którzy regularnie sprawdzają wskazane miejsca. W powiecie myszkowskim na razie najwięcej zagrożeń dotyczy spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.
Krajowa Mapa Zagrożeń ma służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Dlatego też każdy może przekazywać policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa.
Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej oraz informacje różnych instytucji.
Jak zgłosić zagrożenie?
Z „Map” może skorzystać każdy, są one bardzo intuicyjne. Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepsze rozmieszczenie służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Podczas tworzenia mapy zagrożeń na terenie całego kraju przeprowadzono ponad 11 tysięcy spotkań, podczas których mieszkańcy zgłaszali swe uwagi, mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W spotkaniach wzięło udział ponad 217 tysięcy osób.
- Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę. Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997 – tłumaczy st. asp. Barbara Poznańska, oficer prasowy KPP w Myszkowie.
Jakie zagrożenia w powiecie myszkowskim?
W powiecie myszkowskim oznaczono na razie kilka zagrożeń. Najczęściej jednak powtarza się spożywanie alkoholu w miejscach publicznych. W Niegowie policja potwierdziła takie miejsce przy ulicy Sportowej i funkcjonariusze już bacznie przyglądają się tej okolicy. Drugie takie miejsce znajduje się w Trzebniowie i jest ono w trakcie weryfikacji. Być może spożywanie alkoholu na świeżym powietrzu, to efekt braku miejsc, gdzie można spokojnie napić się „pod dachem” albo efekt pięknych jurajskich plenerów, które mieszkańcy podziwiają pijąc przy okazji napoje wszelkie. Teraz pijący w plenerze mieszkańcy gminy Niegowa muszą się mieć na baczności, podobnie jak mieszkańcy Myszkowa, którzy lubią spożywać alkohol w okolicy ulicy Okrzei czy na mrzygłodzkim rynku. Natomiast na ul. Al. Wolności w Myszkowie możemy spotkać osoby, które są uzależnione od środków odurzających.
Kolejne zagrożenie, to przekraczanie prędkości. Jedno z takich miejsc, gdzie kierowcy notorycznie naciskają na gaz znajduje się na drodze z Niegowy do Lelowa. Natomiast jadąc z Myszkowa do Zawiercia czy z Kotowic do Góry Włodowskiej należy uważać na zwierzęta leśne, które nagle wybiegając na drogi powodują wypadki.
Na mapie znalazło się także „dzikie” przejście przez tory w okolicy ulicy 1 Maja i Kopernika. Tam nagminnie mieszkańcy skracają sobie drogę od wielu, wielu lat.
Mapa jest cały czas aktualizowana, z każdym dniem zagrożeń przybywa. Warto do niej zaglądać albo dodać miejsce w swojej okolicy.
Ewelina Kurzak
Napisz komentarz
Komentarze