(Koziegłowy) Niezwykle podniosły charakter miała sesja Rady Gminy i Miasta Koziegłowy, która odbyła się we wtorek, 13 kwietnia. - Poświęcona jest uczczeniu pamięci Prezydenta Rzeczypospolitej Polski Lecha Kaczyńskiego, małżonki Prezydenta Marii Kaczyńskiej, ostatniego Prezydenta Rzeczypospolitej Polski na Uchodźctwie oraz pozostałych ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego w Smoleńsku – mówiła otwierając obrady przewodnicząca Rady Joanna Kołodziejczyk.
W uroczystej sesji uczestniczyli wszyscy radni, sołtysi, przedstawiciele jednostek OSP z terenu gminy, delegacje szkół, kombatanci, harcerze oraz wszyscy pracownicy koziegłowskiego magistratu. W centralnym miejscu sali wystawiono zbiorowe zdjęcie ofiar katastrofy w Smoleńsku, przy którym symboliczną wartę zaciągnęli harcerze oraz poczty sztandarowe. Zapalono znicz, ustawiono żałobny wieniec. Identyczny – w hołdzie ofiarom wypadku – burmistrz Jacek Ślęczka i radny Antoni Łuszczyk zawieźli już w niedzielę w imieniu władz i wszystkich mieszkańców gminy Koziegłowy do Warszawy, gdzie został złożony przed Pałacem Prezydenckim.
Przewodnicząca Rady Miasta i Gminy Koziegłowy Joanna Kołodziejczyk odczytała specjalne oświadczenie: - „Dzień 10 kwietnia 2010 roku wpisał się tragicznie w kartę pamięci historii naszej Ojczyzny. Tragiczną śmierć w katastrofie rządowego samolotu pod Smoleńskiem poniosło 96 osób. W wyniku katastrofy lotniczej Rzeczpospolita Polska poniosła dramatycznie bolesną stratę, śmierć poniosły najważniejsze osoby w państwie – zginął Prezydent wraz z małżonką, zginęli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, ministrowie, posłowie i senatorowie wszystkich klubów parlamentarnych, zginęli generałowie – dowódcy wojsk – i biskupi. Zginęli, pełniąc służbę publiczną na rzecz dobra wspólnego, jakim jest nasza Ojczyzna. Stała się rzecz trudna dla całego narodu, Ojczyzna nasza została dotkliwie doświadczona. Trudno porównywać tę tragedię do tragedii w Katyniu, to jednak te dwa dramaty połączył fakt i dzień zdarzenia. Zginęła elita życia politycznego. Pojechali, by uczcić pamięć tragedii w Katyniu, tragedii, która wydarzyła się 70 lat temu i w dniu 10 kwietnia 2010 roku sami zapisali nową kartę tragedii Polski. Zginęło dwóch prezydentów. To nie zdarzyło się na świecie. Władza nasza została zdziesiątkowana. Z dnia na dzień Polska stała się inna. Naród Polski jest pogrążony w wielkim smutku i w żałobie. W obliczu tak wielkiego narodowego dramatu, stojąc w obliczu śmierci wielu ludzi, Polacy są razem. Wszyscy łączymy się w bólu z rodzinami ofiar i w trosce o dalsze losy osieroconej przez nich Ojczyzny”.
Odczytywaniu oświadczenia towarzyszył pokaz multimedialny, podczas którego na wielkim ekranie prezentowane były znane z telewizji zdjęcia szczątków rozbitego samolotu TU-154, zdjęcia prezydenckiej pary oraz fotografie przedstawiające powrót do kraju trumny z ciałem Prezydenta.
Pamięć ofiar, których nazwiska wymienił burmistrz Jacek Ślęczka, uczczono minutą ciszy. Sesję zakończyła krótka modlitwa w intencji zmarłych. Po niej, kto tylko miał życzenie, mógł wpisać się do specjalnej księgi kondolencyjnej. Pierwszy z tej możliwości skorzystał obecny na sesji starosta myszkowski Łukasz Stachera oraz przedstawiciele Rady Powiatu Dorota Kaim – Hagar i Andrzej Jastrzębski.
Do księgi pamiątkowej wpisali się także przedstawiciele delegacji szkół z Turcji, Włoch, Słowacji i Rumunii, obecni podczas uroczystości. Przyjechali razem z Joanną Sularz, dyrektor Zespołu Szkół w Pińczycach, z którą współpracują w ramach programu Comenius.
MSZA ŻAŁOBNA I WYJAZD NA POGRZEB
W piątek, 16 kwietnia, w kościele w Koziegłowach zostanie odprawiona specjalna msza święta w intencji ofiar wypadku lotniczego. Gmina Koziegłowy organizuje także autokarowy wyjazd na pogrzeb pary prezydenckiej do Krakowa. - Zostaną podstawione dwa autokary. Na wyjazd można się zapisać w sekretariacie Urzędu Gminy w Koziegłowach do piątku, 16 kwietnia do godziny 14.00 – informuje Bożena Kolasa, rzecznik prasowy koziegłowskiego magistratu.
Robert Bączyński
Napisz komentarz
Komentarze