(Myszków) 56 osób bezrobotnych skorzysta z wdrażanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Myszkowie programu: „Na pytanie: Praktyka? - Odpowiadam: TAK”. Projekt współfinansowany ze środków unijnych ma pomóc bezrobotnym uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe oraz dostosować już posiadane do potrzeb współczesnego rynku pracy.
Założenia programu tłumaczy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Myszkowie Marek Węgrzynowicz: - Często osoby długotrwale bezrobotne mają problem z odnalezieniem się na rynku pracy ponieważ dotychczasowy przebieg pracy, zawodowej opierał się na kwalifikacjach uzyskanych w zakładach, które już w chwili obecnej nie istnieją. Projekt przewiduje wsparcie kompleksowe. W pierwszym etapie uczestnicy będą mogli korzystać z usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego oraz szkolenia z rozwoju osobistego, które pozwoli zniwelować bariery psychologiczne, pojawiające się przy długotrwałym bezrobociu – wyjaśnia M. Węgrzynowicz.
Głównym etapem projektu jest uczestnictwo biorących w nim udział osób w przygotowaniu zawodowym, zakończonym egzaminem na tytuł zawodowy, bądź egzaminem czeladniczym. Specjalny kurs trwać będzie, w zależności od konkretnego zawodu 12 lub 18 miesięcy i składać się będzie zarówno z zajęć teoretycznych, jak i praktycznych. - Po jego zakończeniu zaproponujemy osobom, które swoją przyszłość wiążą z prowadzeniem działalności gospodarczej uczestnictwo w dodatkowym szkoleniu z podstaw przedsiębiorczości. Mamy nadzieję, że uczestnicy po zakończeniu udziału w projekcie, nabyciu konkretnych umiejętności i uzyskaniu tytułów zawodowych znajdą zatrudnienie, bądź podejmą pracę na własny rachunek - dodaje Iwona Franelak, koordynatorka projektu z ramienia PUP w Myszkowie.
Realizacja programu jest możliwa dzięki współpracy Powiatowego Urzędu Pracy z pracodawcami, którzy mają uprawnienia do przygotowania uczestników projektu do egzaminu czeladniczego lub egzaminu na tytuł zawodowy. Stąd też obecność podczas inauguracji „Praktyki” przedstawicieli Cechu Rzemiosł Różnych czy Ochotniczego Hufca Pracy.
W ramach realizowanego projektu PUP oferuje pracodawcom skierowanie osoby bezrobotnej do odbycia praktycznej nauki zawodu na okres do 18 miesięcy, refundacje części kosztów związanych z praktyczną nauką zawodu oraz wypłatę jednorazowej premii po zakończeniu programu i zdaniu wymaganego egzaminu. Powiatowy Urząd Pracy w Myszkowie pokrywa uczestnikom projektu m.in. koszty stypendiów wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne, koszty części praktycznej i teoretycznej szkolenia, a także egzaminów końcowych. (rb)
Napisz komentarz
Komentarze