Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

ŻAR LEJE SIĘ Z NIEBA – GDZIE SZUKAĆ OCHŁODY?

Tomasz | 2019-07-07 08:00

Mija dopiero pierwszy tydzień wakacji, upały nie odpuszczają, wydaje się zatem, że wszyscy, którzy swoje urlopy zaplanowali na końcówkę czerwca powinni być zadowoleni. 
 

A gdzie przed upałami, poza wnętrzem klimatyzowanego biura, schronić się mają wszyscy, którzy na swój urlop muszą jeszcze trochę poczekać? Panująca za oknem aura sprawia, że jest to idealny czas, by tuż po pracy czy korzystając z wolnego weekendu, chwili wytchnienia poszukać w wodzie, na basenie czy kąpielisku. A w regionie pełno jest fantastycznych miejsc, które z pewnością zachwycą zarówno tych małych jak i dużych fanów wodnych szaleństw. Podpowiadamy, gdzie można znaleźć w najbliższej lub trochę dalszej okolicy odrobinę wodnej ochłody.
PORAJ: Pomiędzy miejscowościami Poraj, Żarki-Letnisko i Masłońskie, znajduje się Zalew Porajski -niezwykle atrakcyjny dla turystów sztuczny zbiornik zaporowy, powstały na rzece Warta. Powierzchnia całego akwenu to ponad 500 ha, więc każdy powinien znaleźć tu dla siebie coś ciekawego. Na miejscu dostępna jest wypożyczalnia żaglówek, łódek, rowerów wodnych, kajaków.
MYSZKÓW: W Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Myszkowie korzystać można z krytego basenu. Basen ma wymiary: 25 x 16,5 m oraz jego głębokość 1,6 do 4 m. Znajduje się też brodzik dla początkujących. Cały basen może pomieścić około 40 osób. Od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00- 14.00 dla dzieci i młodzieży uczącej się do ukończenia 25 roku życia z terenu miasta Myszkowa w okresie od dnia 01.07.2019 r. do dnia 31.08.2019 r. bilet na basen kosztuje  2,00 zł. 
ŻARKI: Z powodu rozpoczętych prac przy budowie zaplecza sanitarnego dla basenu miejskiego, a także w związku z otrzymaniem dotacji na rewitalizację niecki basenowej w wakacje 2019 kąpielisko miejskie przy ul. Wierzbowej będzie niestety nieczynne.
ŻARKI LETNISKO: W związku z brakiem możliwości utrzymania parametrów wody przepływającej przez basen kąpielowy w Żarkach Letnisku, w sezonie letnim 2019 r. Basen Kąpielowy będzie nieczynny. Ale kąpać się można.
O jakości stanu wody w zbiornikach wodnych w powiecie myszkowskim zapytaliśmy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Myszkowie.
- Na terenie powiatu myszkowskiego nie funkcjonują kąpieliska i miejsca okazjonalnie wykorzystywana do kąpieli. W związku z brakiem tych obiektów nie przeprowadzono badań jakości wody. Na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego (sk.gis.gov.pl/index.php/kapieliska) znajduje się wykaz funkcjonujących kąpielisk i miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli na terenie kraju wraz z ich oceną jakości wody – informuje dr n. med. Marek Olenderek Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Myszkowie.
Znacznie większy wybór miejsc do odpoczynku nad wodą znaleźć można u naszych sąsiadów, w powiecie zawierciańskim. 
IRZĄDZE: W Irządzach kąpielisko znajdziemy przy Zajeździe Pstrąg.
KROCZYCE: Otwarte kąpieliska znajdują się w Dzibicach przy ul. Sosnowej, w Kostkowicach przy ul. Kuźnia oraz w Przyłubsku. Strzeżone kąpielisko znajduje się w ośrodku sportów wodnych „Ciechan Zdrój” w Siamoszycach. Na terenie gminy znajdują się również baseny – jeden w Hotelu Fajkier w Lgocie Murowanej, a drugi przy ul. Batalionów Chłopskich w Kroczycach. 
ŁAZY: W Łazach możemy popływać w Parku Wodnym „JURA” przy ul. Kościuszki 46a. Skorzystać tam można z zadaszonego basenu oraz innych wodnych atrakcji. Na terenie gminy osoby szukające ochłody w wodzie nie powinny zapominać o popularnym Zalewie Mitręga przy ul. Wiejskiej.
OGRODZIENIEC: Przy ul. Partyzantów 8 znajdziemy Kąpielisko Krępa. Kryte baseny znajdziemy w dwóch hotelach położonych w gminie Ogrodzieniec – w Hotelu Centuria przy ul. Centuria 1 oraz w Hotelu poziom 511 przy ul. Bonerów 33.
PILICA: Na łonie natury mieszkańcy i turyści mogą odpocząć przy Zalewie w Pilicy (przy ul. 17 Stycznia)
PORĘBA: W Porębie można korzystać z dwóch zalewów – Poręba I przy ul. Rzecznej oraz Poręba II przy ul. Czarnej Przemszy. Przy ul. Zakładowej znajduje się również Basen MOSiR.
SZCZEKOCINY: Przy ul. Tartacznej, nieopodal zespołu pałacowego znajduje się Zalew w Szczekocinach.
WŁODOWICE: We Włodowicach basen znajdziemy w Ośrodku Wypoczynkowym Orle Gniazdo w Hucisku. Z uroków letnich kąpieli można korzystać również w Zalewie we Włodowicach oraz otwartym basenie w Rudnikach.
ZAWIERCIE: Na terenie Zawiercia można odwiedzić park wodny w Hotelu Villa Verde przy ul. Mrzygłodzkiej oraz w Hotelu Zawiercie przy ul. Wierzbowej. Kryty basen OSiR znajduje się również przy ul. Pomorskiej 61. Oprócz tego na terenie Zawiercia można korzystać z basenu w Blanowicach. W Morsku przy ul. Zamkowej znajdziemy basen na terenie ośrodka Morsko Plus.
ŻARNOWIEC: W gminie Żarnowiec z basenu krytego można korzystać na terenie ośrodka Delphinus przy ul. Miechowskiej.
Niezwykle popularnymi w regionie jest również Jezioro Przeczyckie czy Pogoria III. 
SIEWIERZ: Jezioro Przeczyckie zwane również Zalewem Przeczycko-Siewierskim położone jest w Gminie Mierzęcice, w pobliżu Siewierza i Lotniska w Pyrzowicach. Główne miejsca wypoczynku plażowego znajdują się na południu oraz zachodzie jeziora (przy miejscowościach Przeczyce i Boguchwałowice). Na zalewie uprawiać można żeglarstwo oraz inne sporty wodne i motorowodne. W okolicy znaleźć można liczne restauracje oraz wypożyczalnie sprzętu pływającego. Wypocząć można na trawiastych i piaszczystych plażach. Wokół jeziora powstało kilka kompleksów wypoczynkowych, z domkami kempingowymi. 
DĄBROWA GÓRNICZA: Jezioro Pogoria III w Dąbrowie Górniczej to jedno z najpopularniejszych miejsc wypoczynku w okolicy. Woda jest bardzo czysta, dzięki licznym małżom, które ją filtrują. Życie plażowe koncentruje się głównie na południu jeziora, w okolicach drewnianego molo. To właśnie tam jest główna plaża kąpielowa (w sezonie strzeże jej ratownik WOPR, działa też punkt medyczny) oraz bardzo dobra baza gastronomiczna (łącznie kilkanaście punktów – od kebabów, lodziarni, food-trucków, po dobrej klasy restauracje). W pobliżu znajduje się wypożyczalnia kajaków, rowerów wodnych i łódek oraz płatny parking na ponad 100 miejsc. (AB,ES)Galeria zdjęć

Komentarze