Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

Z MIESZKAŃCAMI NA RZECZ ŚRODOWISKA

Tomasz Urbański | 2018-08-03 12:20

(Zawiercie) Na początku tygodnia zawierciański magistrat poinformował o oczyszczeniu i udrożnieniu Potoku Olendry w Blanowicach. W prace zaangażować mieli się mieszkańcy, druhowie z OSP oraz prezydent Grim. To chyba nie pierwszy raz, kiedy Witold Grim bierze sprawy w swoje ręce i stara się działać lokalnie na rzecz środowiska. O tym, jak w wolny dzień spotkał się z mieszkańcami, by wspólnie uprzątnąć zanieczyszczony potok wspominał już podczas majowej sesji Rady Miejskiej.

 

W czerwcu, przy okazji relacji z majowej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu, wspominaliśmy o zanieczyszczonych potokach. Radny Jarosław Chłosta 30 maja w swych interpelacjach poprosił o uporządkowanie terenu wzdłuż Potoku Łośnickiego. W odpowiedzi prezydent Witold Grim opowiedział radnemu jak razem z mieszkańcami Blanowic wysprzątał Potok Olendry (pisaliśmy o tym w artykule pt. „Czy jedyną możliwością na uratowanie szkoły muzycznej będzie jej wybudowanie od zera?”, nr 23 KZ z 08.06).
 

- Byłem na zebraniu z mieszkańcami Blanowic i też była o tym mowa. Zaprosiłem mieszkańców w jedną sobotę. Przyszliśmy tam i to, co było problemem przez lata – wystarczyły dwie godziny – wysprzątaliśmy cały Potok Olendry na długości 300 metrów. (…) Oczywiście może to sprzątać PUK, tylko jeśli my będziemy tak seryjnie zanieczyszczać nasze miasto, to musi być jeszcze armia ludzi, jeszcze dwukrotnie więcej musi być sprzątających. Ja bardzo chętnie, jeżeli tylko powiecie kiedy mam przyjść, włożę jakieś gumowce, przyjdę, będę czyścił, będę zbierał te nieczystości, bo uważam, że musimy też troszeczkę sami pokazać takiego obywatelskiego podejścia do naszego otoczenia, do naszych miejsc zamieszkania – mówił 30 maja prezydent Witold Grim.

 

Na początku tygodnia Urząd Miejski w Zawierciu na swojej stronie internetowej poinformował o dokonanym udrożnieniu Potoku Olendry. Jak przekazuje magistrat, w prace zaangażowany był również prezydent Grim. - Czasami zamiast do koszy na śmieci odpady wyrzucają do rzek, potoków lub wywożą do lasu. Jednym z takich miejsc jest potok Olendry, dlatego ci, którzy szanują przyrodę i dbają o środowisko naturalne, postanowili wyczyścić i udrożnić potok w Blanowicach – przekazuje na swojej stronie internetowej gmina.
 

Mieszkańcom towarzyszyć mieli strażacy z OSP w Blanowicach i Witold Grim. Co prawda nie w gumowcach, o których wspominał podczas majowej sesji, ale był. Trudno orzec na podstawie zdjęć kto i co dokładnie zrobił, ale nie da się ukryć, że prezydent na miejscu prac był i nadzorował.

 

Postawa i zaangażowanie urzędującego prezydenta są godne pochwały, bez wątpienia. Wybory samorządowe za pasem – o czym przy urnie przypomną sobie mieszkańcy? Czy ekologiczno-społeczne prace wpłyną pozytywnie na wizerunek prezydenta? Może inni samorządowcy pójdą za przykładem W. Grima i też zaczną poświęcać wolny czas na dbanie o czystość i środowisko? W ten sposób mogliby dać dobry przykład mieszkańcom i zmotywować ich do wspólnej pracy na rzecz poszczególnych dzielnic. Oby tylko wzmożona aktywność lokalnych polityków potrwała dłużej niż okres przedwyborczy. (es) Foto: UM ZawiercieGaleria zdjęć

Komentarze