Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

Wystawa fotografii z czasów wojny- społeczny projekt uczennic LO Malczewskiej

Jaroslaw Mazanek | 2017-04-25 19:05

Celem projektu jest pokazanie historii naszej  ,,małej Ojczyzny'', a dokładniej okrutnych czasów wojny, z którą przyszło się zmierzyć niedawno żyjącym przodkom.  W projekcie rolę beneficjentów pełnią uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych  powiatu zawierciańskiego oraz dorośli, ,,nieco starsi'' miłośnicy historii-wszyscy, którzy pragną poszerzyć horyzonty swojej historycznej wiedzy, utrwalić ją i wzbogacić. Alicja i Rozalia swoją pracę zrealizowały w formie wystawy fotograficznej.
-W ramach realizacji przedsięwzięcia została już wykonana wystawa historyczna, która w fotografiach, krótkich opisach ciekawie prezentuje ważne zagadnienia z czasów II wojny. Przedstawia ona nie tylko wygląd wojennych zawierciańskich ulic, ale i biografie ważnych mieszkańców naszego miasta z tego okresu -mówią uczennice o swoim projekcie.
 W ramach projektu organizatorki spotkają się także  uczniami i uczennicami  szkół podstawowych i gimnazjów w ich szkołach. Podczas poprowadzonej lekcji historii w ciekawy sposób przedstawią ważne informacje. Uczniowską wiedzę sprawdzą w formie quizu, a najuważniejszym słuchaczom zostaną przekazane drobne upominki. (red)

Na zdjęciu: Wejście do getta ( w tle komin TAZ) W czasie okupacji ul. Marszałkowską wraz z pobliskimi ulicami otoczono murem i otworzono getto dla społeczności żydowskiej . Do dziś ocalał jeszcze mały fragment muru i brama, którą prawdopodobnie wjeżdżały transporty do obozów zagłady. W getcie znaleźli się Żydzi z Zawiercia jak i okolicznych miast. Jak podają różne źródła w getcie umieszczono ok. 7000 osób, a wolności doczekało się zaledwie tylko 7 osób.Galeria zdjęć

Komentarze


REKLAMA