Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

WYKONAWCA NIE USUNĄŁ USTEREK Z PAŁACU BISKUPÓW

Tomasz Urbański | 2017-11-26 12:20

(Koziegłowy) 10 listopada minął termin usunięcia usterek, które wykazała ekspertyza techniczna wykonana po tym, jak z Pałacu Biskupów w Koziegłowach odpadły płyty elewacyjne. Wykonawca inwestycji - firma A1 Projekt zaleceń nie wykonała. Pałac dla bezpieczeństwa przechodniów nadal jest ogrodzony taśmą, bo przecież w każdej chwili mogą odpaść kolejne fragmenty gzymsów.

 

Przypomnijmy, że odbudowa Pałacu Biskupów należącego do Gminy i Miasta Koziegłowy zakończyła się niespełna 2 lata temu, tj. w grudniu 2015 roku i kosztowała ponad 6 mln zł. Część pomieszczeń tego budynku w ub. roku została zaadoptowana na przedszkole, a część na Izbę Pamięci Ziemi Koziegłowskiej.

 

W czwartek 28 września strażacy z KP PSP w Myszkowie przyjęli zgłoszenie, że z elewacji tuż przy wejściu do przedszkola na chodnik spadły trzy płyty wykonane z piaskowca. Konieczna była natychmiastowa interwencja, bo odstające kolejne płyty zagrażały przechodniom. Strażacy zwisające płyty ściągnęli, a cały Pałac ogrodzili taśmą. O tym zdarzeniu pisaliśmy w nr 42 Gazety Myszkowskiej w artykule „Wyremontowany Pałac już się rozpada”.

 

Urząd Gminy i Miasta Koziegłowy natychmiast zlecił ekspertyzę techniczną obiektu. Ekspertyzę wykonał Zakład Usług Technicznych ZUT s.c. z Częstochowy. Firma nakazała, aby wykonawca – firma A1 Projekt z wszystkich narożników budynku natychmiast usunął płyty wykonane z piaskowca. Nakazano także zlikwidowanie przecieków w obróbkach blacharskich, które spowodowały zalewanie i zawilgocenie ścian oraz uszczelnienie połączeń wykonanych gzymsów ze ścianami, instalacji oświetlenia zewnętrznego na gzymsach, w tym kołków mocujących.

 - Wezwano wykonawcę inwestycji firmę A1 Projekt sp. z o.o. z Bytomia do natychmiastowego usunięcia usterek i wykonania zaleceń wynikających z ekspertyzy. Termin usunięcia usterek wyznaczono na dzień 10 listopada 2017  r. Firma A1 Projekt nie usunęła usterek ani nie wykonała wynikających z ekspertyzy zaleceń – informuje Violetta Solarczyk, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy.

 

Ekspertyza ewidentnie pokazuje, że firma A1 Projekt wykonała fuszerkę, a brak reakcji na wezwanie do naprawy tylko utwierdza w przekonaniu, że mamy do czynienia z partaczami.

 

Zaznaczyć tez trzeba, że ta sama firma wykonuje remont Przedszkola w Starej Hucie, co do wykonania którego burmistrz Jacek Ślęczka wyraził obawy podczas październikowej sesji Rady Gminy i Miasta Koziegłowy. Firma niby zapewnia, że wszystko idzie zgodnie z planem, ale w przypadku tej firmy zgodnie z planem nie oznacza, że remont zostanie wykonany starannie i zgodnie z projektem.

 

Póki co Pałac nadal ogrodzony jest taśmami, aby nie narażać przechodniów na niebezpieczeństwo, a urząd szuka innej firmy, która usunie usterki.- Gmina i Miasto Koziegłowy w związku z niewywiązaniem się firmy A1 Projekt przeprowadza rozpoznanie cenowe w celu wybrania wykonawcy zastępczego. W razie braku pokrycia przez firmę A1 Projekt zobowiązań wynikających z wykonania zastępczego, sprawa zostanie skierowana na drogę postępowania sądowego – dodaje kierownik.

 

Ewelina Kurzak

 Galeria zdjęć

Komentarze