Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

WINNY Ryszard M. były starosta i prezydent Zawiercia. JEST UZASADNIENIE WYROKU

Tomasz Urbański | 2018-07-09 12:20

(Zawiercie, Myszków) Jak potwierdza rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie prok. Tomasz Ozimek do prokuratury właśnie wpłynęło uzasadnienie wyroku, jaki zapadł 21 maja w Sądzie Rejonowym w Myszkowie w głośniej sprawie, w której głównym oskarżonym jest Ryszard M. były Prezydent Zawiercia, Starosta Powiatu Zawierciańskiego, a obecnie radny powiatowy. Prokuratura i obrońcy oskarżonego mają 14 dni na skierowanie do sądu ewentualnej apelacji. I jak mówi rzecznik prokuratury o ile z ich strony apelacja jest możliwa, to o tyle ze strony obrońcy oskarżonego można mówić, że złożenie apelacji jest pewne. Obrońca oskarżonego Ryszarda M. mec. Witold Pospiech wnosił o uniewinnienie. Jego klient dostał 4 lata bezwzględnego więzienia, orzeczono też przepadek kwot pochodzących z przestępczej działalności i 20.000 zł grzywny.

 

Razem z Ryszardem M. byłym starostą i prezydentem Zawiercia na ławie oskarżonych zasiadł jego zastępca Marek K. (politycznie z Sojuszu Lewicy Demokratycznej) wtedy Wiceprezydent Zawiercia. Ten z oskarżonych usłyszał wyrok 9 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na 2 lata, obowiązek zapłaty 2100 zł grzywny i przepadek 1000 zł łapówki, której przyjęcie sąd I instancji uznał za dowiedzione.

 

Trzeci ze skazanych przedsiębiorca Bartłomiej K. został skazany na 14 miesięcy więzienia bez zawieszania kary i zapłatę 12 tys. zł grzywny. Bartłomiej K. to skazany, który w toku procesu przyznawał, że regularnie, przez około 5 lat wręczał Ryszardowi M. gdy ten był prezydentem i starostą kwoty od kilkuset złotych do kilku tysięcy. Sąd uznał, że były to łapówki w zamian za wpływy w urzędzie miasta.
 

Czwarty z oskarżonych Krzysztof G. kierownik budowy osiedla domów socjalnych w Kromołowie (tzw. „Gnijące osiedle”.) to jedyny oskarżony w procesie, wobec którego Sąd Rejonowy w Myszkowie umorzył postępowanie karne.
 

Kto niezadowolony z wyroku?
 

Który ze skazanych złoży apelację od wyroku dowiemy się w połowie lipca. Jest niemal pewnie, że apelację złożą obrońcy Ryszarda M. i Bartłomieja K. Obaj, zgodnie z nieprawomocnym wyrokiem idą siedzieć na 4 lata i 14 miesięcy. Apelacja daje im szansę na zmianę wyroku, a jak nie, to przynajmniej odroczenie uprawomocnienia się wyroku i odsiadki. Dla Ryszarda M. i Marka K. nawet nieprawomocne skazanie za przestępstwa łapówkarskie to śmierć cywilna, choć formalnie ciągle mogą myśleć o starcie w wyborach samorządowych. Przypomnijmy: Ryszard M. całe 4 lata mimo procesu karnego był radnym powiatowym. Marek K. był i jest dyrektorem Miejskiego Zespołu Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Zawierciu. Dyrektora, do którego zadań należy m.in. zapewnienie warunków działania placówek oświatowych w mieście, zapewnienie ich obsługi administracyjnej, finansowej czy organizacyjnej, powołuje i odwołuje prezydent miasta.
 

Jarosław Mazanek


 


Czytaj dalej w:


Galeria zdjęć

Komentarze