Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

WAKACYJNE IMPRESJE W KOZIEGŁOWACH

Tomasz | 2019-08-03 10:41

(Koziegłowy) W ramach tegorocznej edycji „Wakacyjnych Impresji”, które odbywały się od 26.06 do 12.07, dzieciaki ze świetlic zrzeszonych przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Promocji Kultury w Koziegłowach, mogły skorzystać aż z trzech niezwykle interesujących wyjazdów. A wszystko to za sprawą projektu „Folkowisko”- działania dofinansowanego ze Środków Programu Narodowego Centrum Kultury „Etno Polska 2019”.


 

Pierwszą wycieczką był całodniowy wyjazd do Muzeum Zabawek i Zabaw w Kielcach, gdzie najmłodsi mogli obejrzeć i dotknąć nawet 100-letnich zabawek. Warto zaznaczyć, że zabawki historyczne stanowią najcenniejszy dział zbiorów, choć niestety najmniej liczny. Najstarszym eksponatem jest niemiecka lalka woskowa z końca XVIII wieku. W muzealnych zbiorach znajdują się również zabawki charakterystyczne dla wszystkich ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce (koniki, klepaki, gliniaki, itp.) oraz eksponaty ludowe z Węgier, Czech i Słowacji, tym samym jest to największy zbiór zabawek ludowych w Polsce. Zbiór Zabawek Współczesnych obejmuje wyroby nieistniejących już w większości polskich spółdzielni zabawkarskich, zakładów produkcyjnych, rzemieślników oraz wyroby firm zagranicznych od lat 60. XX wieku. Integralną częścią zbiorów są również kolekcje modelarskie. W słowie podsumowania należy stwierdzić, że wszyscy fani zabawek byli tym miejscem zachwyceni.


 

Celem drugiego wyjazdu było Muzeum Dawnych Rzemiosł w ,,Starym Młynie” w Żarkach. Interaktywne muzeum mieści się w stuletnim młynie elektrycznym, a wchodząc do środka, uczestnicy wyruszają w fascynującą podróż w czasie. Stamtąd dzieciaki wyruszyły do gospodarstwa agroturystycznego „Jurajska spiżarnia” w Białej Wielkiej na warsztaty „W babcinej spiżarni”, gdzie uczyły się doić krowę, ubijały śmietanę na masło, obserwowały jak wykonuje się ser, a co więcej upiekły własny, przepyszny chleb. W drodze powrotnej najmłodsi wstąpili do zaprzyjaźnionego gospodarstwa, gdzie nosiły na rękach małe świnki, biegały za kozami i owieczkami oraz dawały ziarna kurom, kaczkom, indykom czy perliczkom.


 

Ostatnim wydarzeniem były zorganizowane 12 lipca warsztaty ceramiczne w „Zaczarowanej Zagrodzie”, gdzie pod okiem fachowców dzieci tworzyły z gliny małe dzieła sztuki – tutaj w zasadzie ograniczała ich jedynie wyobraźnia.


 

Co więcej, MGOPK w Koziegłowach miał do zaproponowania dla najmłodszych jeszcze wiele ciekawych atrakcji. Odbyły się warsztaty: „Las w słoiku”, „Air inspiracje”- plener z wykorzystaniem dużych formatów, „To czego w domu nie zrobicie”- masa piaskowa, „Włoskie klimaty” – warsztaty kulinarne czy ”Wyzwanie – kreatywność” – warsztaty techniczne-recykling. Dzieciaki miały okazję poćwiczyć pod okiem trenera Mateusza Kolasy w MedyGym Fitness Club, czy pobawić się podczas Olimpiady gier i zabaw na Orliku.


 

- Dziękujemy wszystkim sponsorom i wolontariuszom oraz mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy są zadowoleni z tegorocznej edycji „Wakacyjnych Impresji” i spotkamy się podczas następnych wspólnych zajęć w ramach programowych Świetlic MGOPK – mówią organizatorzy, z kolei Dyrektor MGOPK w Koziegłowach Renata Garleja życzyła bezpiecznych i wesołych wakacji. (AB) Foto: MGOPK w KoziegłowachGaleria zdjęć

Komentarze