Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

W Zawierciu naładujesz elektryka

Tomasz Urbański | 2017-11-29 12:20

(Zawiercie) 22 listopada na terenie firmy Zakłady Produkcyjne B-D S.A.  przy 11 Listopada w Zawierciu została uroczyście otwarta stacja ładowania pojazdów elektrycznych. Inwestycja kosztująca około 180.000 zł na razie to raczej ciekawostka niż biznes, gdyż w Zawierciu liczba samochodów elektrycznych wynosi: 1. Za to jest to Nowa Tesla S wartości około 700.000 zł. Pojazd należy do właścicieli firmy B-D, rodziny Brodzików, znanych m. in. z firmy produkującej wodę Jura-Skałka. Elektryczny samochód i stacja ładowania pojazdów elektrycznych to raczej ekologiczna wizytówka firmy, pokaz proekologicznych postaw, które firma realizuje również montując ogniwa fotowoltaiczne na swoich dachach. Instalacja taka już pracuje na magazynach B-D przy ul. 11 Listopada, a jak zapowiada Witold Brodzik, przewodniczący Rady Nadzorczej B-D SA, wkrótce instalacja produkująca prąd zostanie zamontowana również w zakładach Jura-Skałka.

 

Stację ładowania otworzył uroczyście Witold Brodzik, prezes Broenergia.pl oraz Prezydent Zawiercia Witold Grim. Stacja umożliwia ładowanie samochodów elektrycznych za pomocą wszystkich obowiązujących obecnie w Europie złącz: CCS, CHAdeMO i AC. Na podstawie Tesli S, którą mogliśmy też podziwiać podczas otwarcia stacji, można podać, że naładowanie akumulatorów  w 80%, co pozwala na przejechanie ok. 300 km, zajmie 40 minut. To oczywiście dłużej, niż tankowanie paliwa na „tradycyjnej” stacji, ale porównajmy koszty. 40 litrów benzyny to koszt ok. 200 zł. Za ładowanie akumulatorów „do pełna” na stacji Broenergia zapłacimy 35 zł.

 

Jak mówił Witold Brodzik: -Wbrew pozorom nie wybudowaliśmy tej stacji, tylko po to, żeby ładować naszą Teslę. Stację do jej ładowania mam też  w domu. Choć to dzisiaj jedyny samochód elektryczny zarejestrowany w Powiecie Zawierciańskim, liczę, że tych pojazdów będzie przybywać. Z informacji jakie mamy wynika, że najbliższa stacja ładowania pojazdów elektrycznych jaka jest w Katowicach jest obecnie wykorzystywana przez kierowców z zagranicy, Niemców, Szwedów, gdzie samochody elektryczne nie są już takim rzadkim widokiem na drogach. Od dzisiaj nasza stacja jest europejskiej bazie stacji ładowania.

 

Z okazji otwarcia stacji właściciele umożliwili gościom przejażdżkę Teslą S. To samochód ekscytujący nie tylko z powodu napędu elektrycznego. Dysponująca 700 KM Tesla dysponuje potężną mocą i ekscytującym przyśpieszeniem. 2,6 sekundy do setki wbija w fotel i rzuca na tylną szybę wszystkie luźne przedmioty w kokpicie. Sprawdziłem osobiście. Kilka lat temu pierwszy raz zobaczyłem ten, wtedy jeszcze egzotyczny pojazd na Gibraltarze. Później nową wersję S-ki jedynie oglądałem w galerii handlowej w Londynie. Okazja do krótkiego testu Tesli była więc niewątpliwą atrakcją.

 

Jarosław Mazanek

 Galeria zdjęć

Komentarze