Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

„TĘ ZBRODNIĘ TRZEBA WYBACZYĆ, ALE NIE WOLNO NAM O NIEJ ZAPOMNIEĆ”

MyszPress | 2014-04-18 09:26

(Żarki) Nie tylko kwiaty i znicze na mogile katyńskiej na cmentarzu w Żarkach przypominają, że na „Golgocie Wschodu” zamordowane zostały osoby, które choćby na chwilę związały swój los z żarecką ziemią. W Szkole Podstawowej im. W. Szafera w Żarkach rocznicowe akademie poświęcone Zbrodni Katyńskiej to tradycja kultywowana od końca lat 90-tych. Także dlatego, że w lasku katyńskim strzał w tył głowy zakończył życie Zygmunta Woźniaka, kierownika Szkoły w Żarkach w latach 1936 – 1939.

 

- Nigdy więcej przemocy, nigdy więcej nienawiści. Niech nigdy nie powtórzy się podobna historia, niech tragiczny czas nigdy nie wróci. To dziś nasze wołanie, nasz apel ku pamięci pomordowanych na nieludzkiej ziemi. Tę okrutną zbrodnię trzeba przebaczyć, ale nigdy o niej, ani o jej ofiarach nie zapomnieć – mówił otwierając uroczystą akademię dyrektor Szkoły Podstawowej w Żarkach Tadeusz Pakuła. Jej przygotowaniem od kilku lat zajmuje się Małgorzata Stencel. W spektakl wkłada osobiste uczucia i wspomnienia, jest bowiem wnuczką zamordowanego w Miednoje policjanta. W tym roku w przygotowaniach wspierał ją Krzysztof Błaszczyk. W sporej części akademię poświęcono Zygmuntowi Woźniakowi, byłemu kierownikowi szkoły. Urodził się 2 listopada 1905 roku w Brzostku. Po ukończeniu Seminarium Nauczycielskiego w Jędrzejowie swoje życie związał z ziemią żarecką. Najpierw był kierownikiem w szkole w Jaworzniku, a później taką samą funkcję pełnił w szkole w Żarkach. Wojna jednak wyrwała go z zacisza domowego i wcieliła do 27 Pułku Piechoty w Częstochowie. Kula z pistoletu dosięgła go w 1940 roku w Katyniu. Pozostawił żonę Bronisławę, syna i córkę. Spektakl, w którym we wtorek 15 kwietnia wystąpili: Wiktoria Janikowska, Nicola Szecówka, Anna Rasztabiga, Dawid Kot, Wiktoria Szpak, Amelia Dorobisz, Adrianna Noskowicz i Borys Kozyra niósł w sobie taki ładunek emocji, że trudno było powstrzymać wzruszenie. Łez nie kryli zarówno wykonawcy, uczniowie szkoły uczestniczący w przedstawieniu jako publiczność oraz zaproszeni goście. Wśród tych ostatnich znaleźli się m.in. reprezentanci władz gminy: burmistrz Klemens Podlejski, radni Stanisława Nowak i Jakub Grabowski oraz Ojcowie Paulini z Sanktuarium w Leśniowie.

 

Po akademii kwiaty i zapalone znicze ustawiono na szkolnym korytarzu, pod tablicą upamiętniającą byłego kierownika szkoły, oraz przed szkołą, pod tzw. dębem pamięci poświęconym Zygmuntowi Woźniakowi. Cztery lata temu, w 70 rocznicę jego tragicznej śmierci drzewko posadził jego syn.

 

„PRAWDA I KŁAMSTWO O KATYNIU”

 

14 kwietnia w siedzibie katowickiego IPN odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie V edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno – Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, którego organizatorem jest Poseł Jadwiga Wiśniewska. W gronie finalistów znaleźli się również uczniowie z powiatu myszkowskiego. Drugie miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych zdobyła Aleksandra Czech z Gimnazjum nr 4 w Myszkowie, a wyróżnienie Dawid Loręcki z Gimnazjum nr 3 im. Cypriana Kamila Norwida w Myszkowie. W kategorii uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych wyróżnienia zdobyli: Ewelina Mazanek i Klaudia Kitala z Liceum Ogólnokształcącego im. mjr Henryka Sucharskiego w Myszkowie. – Wśród uczniów wzrasta zainteresowanie prawdą o Zbrodni Katyńskiej. W ciągu pięciu lat do sekretariatu Konkursu wpłynęły aż 1242 prace z całego województwa śląskiego. Wiele z nich to wzruszające świadectwa osób, które w Katyniu straciły swoich bliskich. Młodzież coraz częściej stosuje również klamrę, łącząc temat Zbrodni Katyńskiej z katastrofą, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem, w której zginęła polska elita patriotyczna z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na czele. W obliczu hańbiącego wyroku Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który „umył ręce” uznając, że nie może ocenić katyńskiego śledztwa, tematyka Konkursu nabiera nowego znaczenia. Musimy podjąć jeszcze większy wysiłek, aby prawda o Zbrodni Katyńskiej utrwaliła się w świadomości naszego narodu, Europy i całego świata (…) W tym roku IPN w Katowicach, przy wsparciu finansowym Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie zamierza wydać jubileuszową publikację zawierającą najlepsze prace z pięciu edycji Konkursu – mówi jego organizator Jadwiga Wiśniewska. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Ofiar Katynia w Katowicach.

 

Robert Bączyński

 Galeria zdjęć

Komentarze