Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

„SZYMAŃSKI” MA JUŻ 110 LAT

Tomasz Urbański | 2018-04-07 12:20

REKLAMA

(Zawiercie) W piątek 16 marca w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” uczniowie, absolwenci i nauczyciele obchodzili jubileusz 110-lecia Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Szymańskiego w Zawierciu. Gości przywitała dyrektor placówki Marlena Szczęśniak, która nawiązała do pięknych słów Jana Pawła II „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”.

 

Obecny na uroczystości prezydent miasta Witold Grim docenił tych wszystkich, którzy przez długie lata tworzyli szkołę. Życzenia pedagogom i społeczności szkolnej złożyli także: posłanka Anna Nemś, przewodniczący Rady Miejskiej w Zawierciu Paweł Kaziród oraz sekretarz powiatu Agata Jarza-Korpyś.

 

- Wychowanie dzieci i młodzieży jest naszym wielkim, zbiorowym obowiązkiem i z tego obowiązku zdaliście państwo egzamin celująco – powiedział prezydent Witold Grim.

 

Piękna i dobrze wyposażona szkoła także dziś przyciąga uczniów. - Najważniejsze jest to, że jesteście społecznością. Właściwie to jesteście całą rodziną Szkoły Podstawowej nr 2. Ta szkoła buduje was, buduje wasz kręgosłup – zwróciła się do najmłodszych Anna Nemś.

 

Patron placówki inżynier Stanisław Szymański przedłożył pomysł powstania szkoły dla dzieci pracowników TAZ-u. Budynek ten jest jednym z najstarszych, o ile nie najstarszym budynkiem szkolnym w Zawierciu i powiecie zawierciańskim. Jak podają źródła historyczne w 1906 roku przystąpiono do jego budowy. Do dziś gmach nawiązujący do stylu gotyku szwedzkiego robi ogromne wrażenie. Powstał także dzięki zaangażowaniu wszystkich robotników TAZ-u, którzy opodatkowali się (oddawali 1% swoich miesięcznych zarobków na budowę). Jak widać wspólny cel potrafi połączyć lokalne środowisko. Tak narodziła się szkoła, wówczas uchodząca za najnowocześniejszą w całym Zagłębiu. W grudniu 1907 roku otworzono 22 sale wykładowe, a pierwszym kierownikiem szkoły został Konstanty Piotrowski.

 

W trakcie otwarcia szkoły, mimo niespokojnych i niezwykle trudnych czasów, w jakich przyszło mu żyć i działać, zasłużony dla Zawiercia Stanisław Szymański wygłosił patriotyczne przemówienie, które na zawsze przeszło do historii miasta. (mpp)Galeria zdjęć

Komentarze