Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

STRAŻACY Z GĘZYNA OBRONILI TYTUŁ NAJSPRAWNIEJSZYCH

Tomek | 2017-08-05 12:20

(gm. Poraj) Kilkudziesięciu strażaków ochotników walczyło na początku czerwca na boisku w Masłońskim, o miano najsprawniejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminie Poraj. Wśród drużyn seniorskich tryumfowała ekipa z Gęzyna, która tym samym obroniła tytuł najlepszej w gminie, wywalczony podczas zawodów pożarniczych w ubiegłym roku. Wśród zespołów młodzieżowych najwięcej powodów do radości miały drużyny z Żarek Letniska, które tryumfowały w rywalizacji chłopców, dziewcząt i drużyn dziecięcych.

 

Jak co roku rywalizowano w dwóch kategoriach: seniorów i drużyn młodzieżowych. Widzowie mogli podziwiać strażaków w sztafecie pożarniczej oraz ćwiczeniach bojowych. Podczas sztafety każdy z jej członków musiał zmierzyć się z wybraną przeszkodą (m.in. ścianą, „rowem z wodą” czy równoważnią). Druga konkurencja była już ściśle związana z codzienną służbą strażaka. Polegała na zbudowaniu ze strażackich węży dwóch linii gaśniczych, uruchomieniu motopompy i przewróceniu za pomocą strumienia wody tarczy i kilku pachołków. Każda drużyna korzystała z własnego, sprawdzonego sprzętu. O wygranej w obu konkurencjach decydował czas wykonywania zadań oraz poprawność ich wykonywania. Wszelkie błędy były karane punktami karnymi. Przebieg konkurencji był nadzorowany przez sędziów z KP PSP w Myszkowie.

 

W kategorii seniorów zwyciężyła jednostka OSP z Gęzyna, przed druhami z OSP w Poraju i reprezentacją jednostki OSP z Choronia. Tuż za podium uplasowała się drużyna z Żarek Letniska, która choć bardzo dobrze poradziła sobie zarówno w sztafecie jak i podczas ćwiczeń bojowych, popełniła w ocenie sędziów kilka błędów i poległa przez naliczone jej „punkty karne”. Rywalizacja młodzieżowych drużyn pożarniczych zakończyła się zwycięstwem OSP w Żarkach Letnisku, drugie miejsce przypadło młodym druhom z OSP w Jastrzębiu. Po sztafecie to jastrzębianie prowadzili z przewagą blisko 3 sekund, ale ostatecznie Żarki Letnisko odrobiły stratę z nawiązką w „bojówce”, wykonując ćwiczenie blisko 7 sekund szybciej niż rywale z Jastrzębia. W kategorii drużyn dziewczęcych tryumfowały także przedstawicielki Żarek Letniska. Nie miały co prawda konkurencji, ale to już nie ich wina. W rywalizacji najmłodszych strażaków drużyna dziecięca „Fire” z Żarek Letniska w „klasycznej” sztafecie pożarniczej rywalizowała także tylko z czasem. Ich rówieśnicy z Choronia w tym roku zaprezentowali się bowiem w pokazowym ćwiczeniu „sztafetowym”, opracowanym przez  Międzynarodowy Komitet Techniczny Prewencji i Zwalczania Pożarów (CTIF). Na razie jest to nowość, ale tą metodą można rywalizować nawet na  arenach międzynarodowych, i prawdopodobnie w ten sposób już wkrótce będzie odbywać się większość zawodów Dziecięcych Drużyn Pożarniczych w Polsce. Odpowiednim sprzętem do ćwiczeń rozgrywanych metodą CTIF dysponuje Komenda Powiatowa PSP w Myszkowie. Przed zawodami ćwiczyli na nim właśnie mali strażacy z Choronia, których w tej kategorii również należy uznać za zwycięzców gminnych zawodów.

 

My dodajmy jeszcze, że elementy wspomnianego specjalnego toru przeszkód może wypożyczyć do treningu każda jednostka z powiatu myszkowskiego, posiadająca drużynę dziecięcą. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze