Wydarzenia Kultura Sport Gospodarka Co? Gdzie? Kiedy? Oświata Środowisko Podpatrzone Polityka Kronika Policyjna i Straży Reklama Redakcja
Tomasz | 2019-09-20 12:22
(powiat zawierciański) 300 milionów z budżetu państwa na wsparcie lokalnych połączeń autobusowych – z taką pulą środków mamy do czynienia w tegorocznej odsłonie Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Ponad 18 milionów złotych trafiło do województwa śląskiego dla tutejszych samorządów, podczas gdy złożone w naborze wnioski opiewają na ok. 800 tysięcy złotych. Pierwszy nabór wniosków pokazał, że gminy i powiaty nie są zainteresowane dotacjami na przywracanie lokalnych połączeń. Z terenu naszego powiatu żaden samorząd nie skorzysta z Funduszu. W pozostałych województwach sytuacja wygląda podobnie. Co sprawiło, że – choć sam pomysł nie wydaje się być zły – samorządy nie sięgają po dodatkowe fundusze?
Samorządy mogły składać do wojewodów wnioski do 12 sierpnia, a pierwsze przewozy z wykorzystaniem dopłat z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych powinny ruszać wczesną jesienią. Nasze województwo na realizację Funduszu otrzymało ponad 18,3 miliona złotych.
Fundusz ma wesprzeć finansowo przywracanie połączeń autobusowych. Środki można było otrzymać na linie komunikacyjne, które nie działały już od co najmniej 3 lat przed wejściem w życie ustawy, na mocy której powołano Fundusz rozwoju przewozów autobusowych.
Do końca 2021 roku dopłata do komunikacji wynosić ma 1 zł do 1 wozokilometra – w kolejnych latach zostanie ona zmniejszona do 80 groszy. Wyższa kwota na początku dofinansowania miała działać na organizatorów transportu zachęcająco i skłonić ich do skorzystania z Funduszu w jak najkrótszym czasie. Coś jednak poszło nie tak, biorąc pod uwagę stopień zainteresowania samorządów. Organizatorzy transportu lokalnego zobowiązani są dopłacić do kwoty deficytu na danej linii komunikacyjnej co najmniej 10% z własnych środków.
ZAINTERESOWANIE W ŚLĄSKIEM NIE PRZEKROCZYŁO 10%
W województwie śląskim wnioski złożyło 12 organizatorów – 7 gmin, 3 powiaty i 2 związki jednostek samorządu. Łączna kwota, na jaką opiewały wnioski to ok. 820 tysięcy złotych. Na początku miesiąca wojewoda Jarosław Wieczorek przekazał pierwsze umowy zawarte w ramach Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Dofinansowane zostaną połączenia w takich gminach jak np. Skoczów, Olsztyn, Krzepice, jak również w powiecie myszkowskim. Ani powiat zawierciański, ani żadna z gmin naszego powiatu nie skorzysta z dofinansowania linii komunikacyjnych. Trudno nie odnieść wrażenia, że w całym województwie zainteresowanie samorządów Funduszem nie jest zbyt duże – w Śląskiem jest 36 powiatów i 167 gmin, a wnioski złożyły 3 powiaty i 7 gmin. Po pierwszym naborze z dofinansowania na połączenia lokalne skorzysta więc niewiele ponad 4% gmin i 8% powiatów z naszego województwa. Liczby mówią sąme za siebie.
W INNYCH WOJEWÓDZTWACH NIEWIELE LEPIEJ
W województwie pomorskim (w którym jest 20 powiatów i 123 gminy) złożono 9 wniosków (na 83 linie autobusowe) i wszystkie z nich objęto dopłatą, która wyniesie 1,3 mln złotych. W Lubuskiem (14 powiatów, 82 gminy) z Funduszu skorzysta 12 gmin i 1 związek powiatowo-gminnych (w późniejszym czasie ma zostać też zawarta umowa z jednym powiatem), a dzięki dofinansowaniu otwartych ma zostać 36 linii.
W województwie łódzkim (24 powiaty, 177 gmin) złożono 22 wnioski, które dotyczyły uruchomienia 92 linii autobusowych. Tutaj z funduszu korzystają zarówno gminy i powiaty, jak również samorząd województwa. W województwie świętokrzyskim (14 powiatów, 102 gminy) podpisano umowy z 20 gminami i 5 powiatami, w ramach których uruchomionych ma zostać 78 linii.
Na Podkarpaciu (25 powiatów i 160 gmin) pozytywnie zaopiniowano 16 wniosków, a dopłaty zostaną przeznaczone na 207 linii komunikacyjnych. W województwie podlaskim (17 powiatów, 118 gmin) dofinansowanie otrzyma 19 samorządów. Tutaj uruchomionych ma zostać 70 połączeń autobusowych. W województwie mazowieckim (42 powiaty, 314 gmin) złożono 40 wniosków (19 powiatów, 21 gmin), które obejmują 240 połączeń.
W województwie małopolskim (22 powiaty, 182 gminy) 15 wniosków otrzymało pozytywną ocenę (12 gmin, 2 powiaty oraz samorząd województwa), a dofinansowanie obejmie 38 linii. W Wielkopolsce (35 powiatów, 226 gmin) wpłynęło 16 wniosków, spośród których 12 zostało rozpatrzonych pozytywnie, a dofinansowanie które otrzymają samorządy pozwoli na przywrócenie ok. 100 linii autobusowych.
W związku z niskim zainteresowaniem i wciąż niewykorzystanymi środkami Funduszu, województwa ogłaszają kolejne nabory wniosków. Choć sam pomysł przywracani połączeń autobusowych wydaje się być dobry z wielu przyczyn, to – jak widać – jego realizacja nie przebiega już tak pozytywnie. Mimo możliwości otrzymania dofinansowania, samorządy wskazują, że przywracanie lokalnych linii autobusowych wciąż jest zbyt dużym obciążeniem dla budżetów gmin i powiatów. Może w przyszłym roku (kiedy łączna pula dofinansowania będzie kilkukrotnie wyższa) więcej samorządów będzie mogło sobie pozwolić na skorzystanie z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. (es)
DODATKOWE PIENIĄDZE DLA GMINY I NIEUREGULOWANY STAN PRAWNY DRÓG
POTRĄCENIE PIESZEJ PRZED MYSZKOWSKĄ KOMENDĄ
URZĄD TŁUMACZY WYJŚCIE PREZYDENTA Z NADZWYCZAJNEJ SESJI
W PORAJU MUSI NASTĄPIĆ PRZEŁOM
STRAŻACY Z SOKOLNIK MAJĄ NOWY WÓZ
ONKOLOG WYŁUDZAJĄCY Z NFZ PIENIĄDZE ZA FIKCYJNE WIZYTY DOBROWOLNIE PODDAŁ SIĘ KARZE
W ZAWIERCIU ŚMIECI NAJDROŻSZE W OKOLICY
OBRAŹLIWE KOMENTARZE USUNIĘTE? Tak, po wezwaniu dziennikarza Kuriera!
ZŁOTY MEDAL DLA MYSZKOWSKIEGO POLICJANTA
Droga na Zawiercie łatwiej przejezdna
Droga na Myszków łatwiej przejezdna
ARESZTU DLA KSIĘDZA NIE BĘDZIE
ROZMAWIALI O BEZPIECZEŃSTWIE I ODTWORZENIU POSTERUNKU
„KTOŚ MUSI BYĆ MĄDRZEJSZY I WZIĄĆ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA BUDŻET”
SPRAWA UMORZONA BO „KONTEKST KOZIEGŁOWSKI”
BEZ FIRM TAKICH JAK VIG BĘDZIE DROGO
Aż dwóch to mieszkańcy Myszkowa
RADNI SEJMIKU ODRZUCILI APEL PRZECIWKO KOPALNI
MYSZKOWSKA DROGÓWKA ZACHĘCA DO NOSZENIA ODBLASKÓW
KONTROWERSJE WOKÓŁ DYSCYPLINARNEGO ZWOLNIENIA RADNEJ
O PRZYSZŁOŚCI VIG-U Z MIESZKAŃCAMI MIJACZOWA
OD GRUDNIA WYŻSZE OPŁATY ZA WYWÓZ ŚMIECI
TO NIE BĘDZIE SPALARNIA ODPADÓW
CO MYSZKOWIANIE WRZUCAJĄ DO PIECA I GDZIE ODPROWADZAJĄ ŚCIEKI?
ZA DWA TYGODNIE ROZWIĄŻEMY POWIAT?
URZĄD TŁUMACZY WYJŚCIE PREZYDENTA Z NADZWYCZAJNEJ SESJI
MŁODZI PATRIOCI Z PRZEDSZKOLA NR 8
W ZAWIERCIU ŚMIECI NAJDROŻSZE W OKOLICY
OBRAŹLIWE KOMENTARZE USUNIĘTE? Tak, po wezwaniu dziennikarza Kuriera!
RADNI SEJMIKU ODRZUCILI APEL PRZECIWKO KOPALNI
KONTROWERSJE WOKÓŁ DYSCYPLINARNEGO ZWOLNIENIA RADNEJ
TO NIE BĘDZIE SPALARNIA ODPADÓW
ZA DWA TYGODNIE ROZWIĄŻEMY POWIAT?
DROBNE URZĄDZENIE MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE
POWIATOWE ZMIANY ORGANIZACYJNE
101. ROCZNICA POWROTU NASZEJ OJCZYZNY NA MAPĘ EUROPY
Nowy salon PEUGEOT-CITROEN firmy Tandem
ŻAŁOBA PO ŚMIERCI 19-LATKÓW Z KROCZYC
PRZECIWNICY KOPALNI ZACZĘLI NĘKAĆ PRACOWNIKÓW RATHDOWNEY
KOLIZJI MNIEJ NIŻ W UBIEGŁYM ROKU
ZNIKA MŁODZIEŻOWA RADA MIASTA ZAWIERCIE
WSPÓLNY ROZWÓJ I PROMOCJA GMIN
DEKLARACJA SAMORZĄDOWCÓW I UCHWAŁA RADY POWIATU
PRÓBA WRĘCZENIA ŁAPÓWKI NIE POMOGŁA
STAROSTA ZWOLNIŁ DYREKTORA PCPR
PROTESTOWALI PRZECIWKO KOPALNI CYNKU I OŁOWIU
DOSTRZEGAMY KORZYŚCI ANALIZUJEMY ZAGROŻENIA
TRAGICZNY WYPADEK AUTOBUSU PRZEWOŻĄCEGO NASTOLATKÓW
RUSZY BUDOWA DAWNO WYCZEKIWANEJ OBWODNICY
PiS DO SEJMU KOALICJA OBYWATELSKA DO SENATU
PROKURATURA WNIOSKUJE O ARESZT DLA KSIĘDZA