Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

RZPiT „ZAWIERCIE” MA JUŻ 20 LAT!

Tomasz Urbański | 2018-10-16 12:20

(Zawiercie) Pod koniec września mieszkańcy mieli niepowtarzalną okazję, by razem z członkami Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” uczcić jubileusz zespołu. Z okazji 20-lecia działalności, zorganizowano dwa wyjątkowe koncerty. W piątek, 28 września RZPiT „Zawiercie” wystąpił na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”, a nazajutrz - w sobotę, 29 września - zawierciańscy mistrzowie folkloru zaprezentowali swoje umiejętności na boisku OSiR przy ul. Moniuszki 10.


 

Zespół, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu powstał na początku 1998 roku z inicjatywy Anny Szymańskiej - choreografa klasy S. W repertuarze zespołu znajdują się tańce narodowe, tj. Krakowiak, Oberek, Polonez, Mazur, jak również tańce i pieśni regionalne z Rzeszowa, Śląska, Żywca, Beskidu Śląskiego, czy też Łowicza. W zespole występuje 40 tancerek i tancerzy oraz 7-osobowa kapela.


 

RZPiT „Zawiercie” współpracuje z zagranicznymi grupami, np. ze Słowacji, Włoch oraz Węgier. Na swoim koncie ma wiele występów na festiwalach w Polsce i zagranicą - np. w Chorwacji, Bułgarii, Meksyku, Tajlandii, Czechach.


 

- RZPiT „Zawiercie” trzykrotnie doceniła Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Artystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej, która w latach 2005, 2010 i 2015 przyznała zespołowi prestiżowy certyfikat CIOFF - informuje MOK na swojej stronie internetowej.


 

Jubileuszowe koncerty Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca „Zawiercie” odbyły się w piątkowy wieczór 28 września w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” oraz w sobotnie popołudnie 29 września na boisku OSiR przy ul. Moniuszki 10. (es) Foto: UM Zawiercie, materiały własneGaleria zdjęć

Komentarze