Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

REWITALIZACJA BASENU Z DOTACJĄ

Tomasz Urbański | 2019-04-15 12:20

(Żarki) Decyzją Zarządu Województwa Śląskiego przyznana została dotacja na rewitalizację niecki basenowej w Żarkach oraz terenu do niego przyległego. Wartość inwestycji wynosi 2.664.510,00 zł, a pozyskane środki unijne stanowią 95% tej kwoty. Wkład własny Gminy Żarki to 133.225,50 zł. Integralną częścią projektu jest budowa zaplecza sanitarnego. Inwestycja, która już została rozpoczęta, również otrzymała unijne dofinansowanie.


 

3 kwietnia br. w Katowicach zapadła decyzja o ostatecznym podziale środków w konkursie zorganizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego w zakresie rewitalizacji oraz infrastruktury społecznej i zawodowej. Gmina Żarki znalazła się wśród rekomendowanych do dofinansowania wnioskodawców, otrzymując dotację dla projektu pt. „Rewitalizacja obszaru rekreacji przy ul. Wierzbowej w Żarkach Gmina Żarki”.


 

- To bardzo dobra wiadomość. Projekt był bardzo oczekiwany w Żarkach. Zakłada przebudowę niecki basenowej wraz z otoczeniem oraz budowę ścieżki rowerowej - mówi burmistrz Klemens Podlejski. - Wartość zadania wynosi 2 664 510,00 zł, pozyskane środki unijne stanowią kwotę 2 531 284,50 zł, z budżetu gminy Żarki, 133 225, 50 zł.


 

Zgodnie z projektem wykonana zostanie niecka basenu wraz z zagospodarowaniem terenów przyległych, ścieżka rowerowa oraz parking. Niecka basenu (2 684,0 mkw) pozostanie w tym samym miejscu i będzie wykonana w formie wanny z betonu pogrążonej w terenie. Wokół niecki zaprojektowano deptak wraz z elementami małej architektury takimi jak latarnie parkowe czy ławki. Sam basen podzielono na dwie strefy: dla umiejących pływać (w części głębokiej zlokalizowano wysunięty pomost do skakania do wody) oraz na brodzik głębokości 50cm dla dzieci. Obie części będą połączone przejściem.


 

Wokół basenu zaprojektowano również alejki parkowe o nawierzchni szutrowej oraz prysznic wolnostojący i miejsce do palenia ogniska i grillowania.


 

Parking wraz ze zjazdem z ul. Wierzbowej oraz odwodnieniem, będzie liczył 44 miejsca postojowe, w tym 8 dla osób niepełnosprawnych. Powstanie także asfaltowa ścieżka rowerowa o szerokości 3m biegnącą wzdłuż zachodniej granicy terenu wraz z zjazdami z ulic Wierzbowej i Sosnowej. Wykonane zostanie ponadto oświetlenie terenu kąpieliska.


 

- Będą to różne punkty świetlne. Wokół niecki basenu i przy ścieżkach spacerowych zaprojektowano latarnie parkowe, przy boiskach do piłki plażowej zaprojektowano naświetlacze na słupach, wzdłuż chodnika od ul. Wierzbowej do basenu zaprojektowano oprawy parkowe w postaci słupków wysokości ok. 1 m, teren parkingu oświetlają dwie latarnie, dodatkowo zaprojektowano iluminację basenu w formie opraw w ścianach basenu 50cm poniżej poziomu wody - wyjaśnia Klemens Podlejski.


 

Integralną częścią projektu jest budowa zaplecza sanitarnego. Inwestycja, która już została rozpoczęta, również otrzymała unijne dofinansowanie. W budynku zlokalizowano pomieszczenie magazynowe do przechowywania wyposażenia obiektu typu leżaki, parasole oraz sprzęt dla ratowników i służb porządkowych. W części sanitarnej znajdować się będą dwie toalety z natryskami: męska i damska, oraz toaleta dla osób niepełnosprawnych i pomieszczenie porządkowe. (AB) Foto: UMiG ŻarkiGaleria zdjęć

Komentarze