Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

RADNY STUŁA ZAGUBIONY W SWYM MAJĄTKU

Tomasz Urbański | 2017-11-15 12:20

(gm. Koziegłowy) Podczas ostatniej sesji Rady Gminy i Miasta Koziegłowy (26 października) przedstawiona została informacja dotycząca złożonych przez radnych oświadczeń majątkowych. Choć Biuro Rady nie miało uwag, to my dopatrzyliśmy się kilku nieścisłości. Wiceprzewodniczący Rady Gminy i Miasta Koziegłowy Dariusz Stuła swoje oświadczenie majątkowe zmieniał aż trzy razy, z czego dwa razy jednego dnia. Mieszkania i oszczędności w oświadczeniu radnego pojawiają się i znikają. Ciężko wywnioskować, co tak naprawdę radny posiada. Choć jeździ luksusowym Infinity FX, to w jego oświadczeniu majątkowym widnieje tylko dochód w postaci diety radnego oraz niewielki dochód z gospodarstwa rolnego, ale i te w każdej aktualizacji się zmieniają.

 

Przypomnijmy, że obowiązek składania oświadczeń majątkowych nałożony jest na osoby pełniące funkcje publiczne. To rozwiązanie antykorupcyjne, które ma służyć zapewnieniu zgodnego z prawem i interesem danej jednostki samorządu terytorialnego działania takich osób. Samorządowcy powinni złożyć oświadczenia do 30 kwietnia. Pierwsze oświadczenia składane są w terminie 30 dni od dnia ślubowania, wyboru, powołania lub od dnia zatrudnienia. Kolejne składane są co roku do dnia 30 kwietnia, według stanu na dzień 31 grudnia roku poprzedniego. Oświadczenia majątkowe składają m.in. radni, burmistrzowie, wójtowie, ich zastępcy, sekretarze gmin, skarbnicy, kierownicy gminnych jednostek organizacyjnych. Składanie oświadczeń majątkowych jest obowiązkowe. Obowiązkowa jest również jego coroczna aktualizacja w ustalonych terminach.

 

W oświadczeniu ujawniany jest majątek odrębny oraz majątek, który objęty jest wspólnością majątkową osoby, która jest zobowiązana złożyć oświadczenie. I choć wydaje się to oczywiste niektórzy radni właśnie z tym mają największe problemy.

 

Darowizna pojawia się i znika

 

Wiceprzewodniczący RGiM Koziegłowy Dariusz Stuła posiada małżeńską wspólność majątkową. 23 kwietnia br. złożył oświadczenie majątkowe, w którym w punkcie dotyczącym środków pieniężnych zgromadzonych w walucie polskiej wpisał 2 tys. zł. W aktualizacji złożonej przez radnego 20 września br. pojawiło się natomiast 110 tys. zł i stosowne wyjaśnienie: „W związku z tym, że środki, które otrzymałem w darowiźnie od ojca i później wpłaciłem na konto żony nie wpisałem w poprzednim oświadczeniu majątkowym, ponieważ myślałem, że wykazuję tylko przychody i zobowiązania, które dotyczą tylko i wyłącznie mnie”. Ale jeszcze tego samego dnia wiceprzewodniczący Stuła złożył kolejne oświadczenie, w którym znowu pojawiło się tylko 2 tys. zł (podobnie jak w kwietniu br.). Minęło kilka dni i radny złożył kolejną – trzecią już -  aktualizację. 29 września w jego oświadczeniu tym razem pojawiło się 120 tys. zł zgromadzonych środków i wyjaśnienie o identycznej treści jak przytoczyliśmy powyżej.

 

Mieszkania raz są, raz ich nie ma

 

Jednak to nie koniec nieścisłości w oświadczeniu radnego. Wątpliwości budzą jeszcze mieszkania. W zasadzie to nie wiadomo czy w ogóle są.

 

23 kwietnia radny wpisał, że posiada mieszkanie o powierzchni 34 m2 o wartości 75 tys. zł. Natomiast w punkcie „inne nieruchomości” widzimy, że jest współwłaścicielem mieszkania o powierzchni 70 m2 o wartości 70 tys. zł. W pierwszym oświadczeniu z 20 września br. nie pojawia się już żadne mieszkanie, żeby znowu pojawić się w kolejnym oświadczeniu z tego samego dnia. W ostatnim oświadczeniu radnego z 29 września znowu nie ma wzmianki o żadnym z mieszkań.

 

Żyje luksusowo… z diety?

 

W oświadczeniu majątkowym radnego Stuły można jeszcze zauważyć, że jednym dochodem jest dieta, ale i z wykazaniem tej wiceprzewodniczący ma ogromny problem. W oświadczeniu z kwietnia br. czytamy bowiem, że jest to kwota 13.098 zł. Natomiast w pierwszej aktualizacji oświadczenia z 20 września br. jest to 11.726 zł, a w kolejnym z tego samego dnia o niemal 4 tys. zł więcej, tj. 15.098 zł. W ostatniej aktualizacji z datą 29 września br. dieta znowu się zmniejsza i radny wpisuje 11.760 zł. Radny wykazuje jeszcze dochody z prowadzonego gospodarstwa rolnego, ale w ciągu roku jest to zaledwie 3450 zł, choć i w przypadku tej kwoty są rozbieżności. Raz radny wykazuje dochód z tego tytułu, raz nie wpisuje nic.

 

Ale jak donoszą nasi informatorzy wiceprzewodniczący Stuła żyje dość dostatnio i wcale nie tylko z diety radnego. Można przypuszczać, że jego wysoki status majątkowy, to efekt prowadzonej przez żonę działalności gospodarczej, tj. sklepu i firmy produkującej obuwie. Radny jeździ też luksusowym Infinity FX. Samochód zarejestrowany jest na jego żonę lub matkę. Jeżeli na żonę, to tak samo jakby należał do radnego i powinien być ujęty w oświadczeniu. Jeżeli na matkę, cóż. Mama może synkowi użyczyć auta. Może są jeszcze jakieś inne samochody?

 

Po sesji (26 października), na której przedstawiono informacje o oświadczeniach złożonych przez radnych zapytaliśmy radnego Stułę skąd tyle zmian w jego oświadczeniu majątkowym. Radny bardzo się spieszył tłumacząc ważnymi powodami, a na zadane przez nas pytania dotyczące nieścisłości w oświadczeniu nie potrafił konkretnie odpowiedzieć, rzucając krótko: „Nie rozumiem, o co pani chodzi. Wpisałem mieszkania, bo urząd skarbowy się upomniał. Przepraszam, ale bardzo się spieszę”.

 

Kolejnego dnia radny kontaktował się z nami telefonicznie, ale ciężko nam było umówić się na spotkaniu ze względu na jego obowiązki, a to chora córka, a to opieka nad wnuczką i wreszcie wyjazd z żoną do szpitala. Czekamy zatem aż radny znajdzie wolną chwilę (oby jak najszybciej), aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości, które nas nurtują, a wtedy do tematu wrócimy. My nie mamy dostępu do zeznań podatkowych radnego, ale pewnie z urzędu przeanalizuje to Urząd Skarbowy. Dla wyjaśnienia oczywiście, czy to tylko nieścisłości i kolejne błędy w oświadczeniach majątkowych wiceprzewodniczącego Rady MiG Koziegłowy, czy… coś więcej.

 

Tymczasem przypominamy, że wszystkie oświadczenia majątkowe koziegłowskich radnych oraz burmistrza, jego zastępcy, sekretarza, skarbnika oraz kierowników można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy i Miasta Koziegłowy w zakładce „Menu podmiotowe” na stronie internetowej: www.kozieglowy.bip.net.pl.

 

Ewelina Kurzak

 Galeria zdjęć

Komentarze