Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

RADNI DZIELĄ STANOWISKA

MyszPress | 2014-12-11 15:09

(pow. myszkowski) W czwartek 27 kwietnia na inauguracyjnych posiedzeniach zebrali się nowo wybrani radni z gmin Żarki, Poraj i Koziegłowy. Pierwsze sesje poświęcono na wybory przewodniczących rad oraz ich zastępców. W Żarkach do sprawowania tej funkcji powróciła po półtorarocznej przerwie Stanisława Nowak, bez zmian za to w Poraju i Koziegłowach, gdzie najważniejsze funkcje w radach nadal sprawować będą Katarzyna Kaźmierczak i Joanna Kołodziejczyk.

 

Pierwsze po wyborach sesje zwołuje Komisarz Wyborczy w Częstochowie. Tradycją jest, że rozpoczynają je najstarsi wiekiem radni – seniorzy. W Żarkach rola ta przypadła Alojzemu Zielińskiemu, w Poraju Krzysztofowi Szustakowi, w Koziegłowach obrady rozpoczął Marian Szmukier. Podczas pierwszych posiedzeń radnym wręczane są zaświadczenia o wyborze, składają oni także ślubowanie. Pierwszą i najważniejszą decyzją radnych w nowej kadencji jest wybór przewodniczących rad i ich zastępców.

 

ŻARKI

 

W walce o przewodnictwo w Radzie Miejskiej w Żarkach zmierzyli się dotychczasowy przewodniczący Andrzej Jakóbczak (SLD Lewica Razem, zgłoszony przez Mirosława Jaskólskiego) i Stanisława Nowak (zgłoszona przez Wiolettę Król), którą ten pierwszy zastąpił na stanowisku w trakcie minionej kadencji. Stosunkiem głosów 10 do 5 wygrała Nowak. Wybór wiceprzewodniczących radni odłożyli do następnej sesji, tj. do piątku 5 grudnia. Wtedy też poznamy Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej oraz składy osobowe stałych komisji rady. Radni dyskutować będą także nad wysokością pensji burmistrza Klemensa Podlejskiego.

 

PORAJ

 

W Poraju radni swego przewodniczącego wybierali spośród dwóch kandydatek. Ze zgłoszoną przez Sylwestra Sawickiego Katarzyną Kaźmierczak zmierzyła się Zdzisława Polak, zaproponowana przez Tomasza Klimka. Kaźmierczak, która tę funkcję sprawowała przez ostatnie cztery lata uzyskała poparcie 11 radnych. Na będącą w opozycji do wójta Łukasza Stachery radną Polak oddano 3 głosy. Miejsce „zwolnione” w prezydium rady przez Krzysztofa Klimka (nie startował w wyborach do rady gminy) zajął Andrzej Pawłowski. Był jedynym kandydatem do pełnienia funkcji wiceprzewodniczącego. Otrzymał 13 głosów za i 1 przeciw.

 

KOZIEGŁOWY

 

Przed pierwszą sesją w Koziegłowach można było snuć teoretyczne rozważania, czy funkcję Przewodniczącej Rady Miasta i Gminy zachowa Joanna Kołodziejczyk. Komitet wyborczy z którego startowała - KWW „Stowarzyszenie dla gminy Koziegłowy” – do obecnej rady wprowadził tylko 7 osób. Okazało się jednak, że kandydatura Joanny Kołodziejczyk zgłoszona przez Damiana Cesarza była jedyną i uzyskała poparcie 13 radnych. Dwóch wstrzymało się od głosu. Obsady wymagały funkcje wiceprzewodniczących. Na funkcje sprawowane do tej pory przez Romana Wasia i Jacka Sularza, którzy przegrali wybory i do rady się nie dostali, radni wskazali ze swego grona Damiana Cesarza i Zenona Jareckiego. Cesarz uzyskał 14 głosów „za” przy jednym wstrzymującym się, Jareckiego poparło 11 radnych, jedna osoba była przeciwna jego kandydaturze, trzech rajców wstrzymało się od głosu.

 

 

Robert BączyńskiGaleria zdjęć

Komentarze