Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

Przedszkole będzie w terminie

MyszPress | 2014-07-07 09:43

(Żarki Letnisko) Choć wakacje dopiero się zaczęły, to rodzice dzieci w wieku przedszkolnym z Żarek Letniska myślą już o wrześniu. I z niepokojem komentują krążące pogłoski, że oddanie przedszkola może się opóźnić. Urząd Gminy Poraj i wykonawca prac uspokajają. Przedszkolaki z Żarek Letniska nowy rok szkolny rozpoczną w nowej placówce.

 

W październiku 2012 roku gmina Poraj ogłosiła przetarg na budowę gminnego przedszkola w Żarkach Letnisku. W 2013 roku podpisana została umowa z wykonawcą – firmą Monolit z Myszkowa. Gmina Poraj rozpisała czas realizacji inwestycji na półtora roku. Gdy zapytaliśmy porajskich urzędników dlaczego tak długo, odpowiedzieli, że zamierzają zadbać o każdy szczegół. Mieszkańcy Żarek Letniska wyczekując nowej placówki, obserwują postępy prac. I po raz drugi alarmują o przestoju na placu budowy. Pierwszy raz oburzenie wśród rodziców dzieci przedszkolnych wywołał brak jakichkolwiek wizualnych efektów na placu budowy, który trwał przez wiele miesięcy. We wrześniu ubiegłego roku skarżyli się, że na budowie nic się nie dzieje. Właściciel firmy Monolit – Tomasz Sikora zapewniał wówczas, że do 30 lipca 2014r. – bo na ten dzień zgodnie z umową plac budowy ma być oddany – z zakończeniem prac zdąży. - Dzieci z Żarek Letniska rozpoczną uczęszczanie do przedszkola zgodnie z planem – inwestycja zakończy się wg harmonogramu do 30 lipca 2014 i od września przedszkole w Żarkach Letnisku otworzy swe podwoje dla dzieci, oferując im komfortowe warunki na miarę XXI wieku – zapewniał w ubiegłym roku rzecznik UG Poraj Andrzej Kozłowski. Dziś, choć mury budynku już stoją, rodzice znów zwracają uwagę, że na budowie nic się nie dzieje. – Jest jeden pracownik, może dwóch. Bardziej chyba pilnują obiektu niż budują czy remontują. Nie chce mi się wierzyć, że nasze dzieci będą mogły chodzić do nowego przedszkola od 1 września – mówi jeden z mieszkańców Żarek Letniska.

 

- Na chwilę obecną termin oddania do użytku przedszkola w Żarkach Letnisku nie jest zagrożony. Funkcjonowanie w nowej siedzibie przedszkole rozpocznie zgodnie z planem, czyli 1 września br. Przedszkole zostanie wyposażone w okresie wakacyjnym. Wówczas również zostaną dokonane niezbędne prace w pomieszczeniach dotychczas zajmowanych przez przedszkole, które służyć będą szkole podstawowej – odpowiedział na pytania wysłane we wtorek 24 czerwca, rzecznik UG Poraj Andrzej Kozłowski. Dzień po wysłaniu pytań do urzędu, na placu budowy pojawili się robotnicy.

 

 – To nieprawda, że nic na budowie się nie dzieje, lub nie działo. Prace budowlane trwają. Trwały głównie prace wewnętrzne, więc może dlatego nie było widać żadnych pracowników. Nie było przerwy - to gwarantuję i jestem zaskoczony informacjami o braku działań. Wylewki są zrobione, już dosychają, w najbliższym czasie będziemy robić wykładziny, okładziny i inne prace wykończeniowe – powiedział właściciel Monolitu Tomasz Sikora.

 

Gazeta Myszkowska: - Czy na pewno wszystkie pomieszczeni mają wylewki? Z naszych informacji wynika, że nie.

 

- To prawda, dwa pomieszczenia jeszcze wylewek nie mają. Te wylewki pojawią się najpóźniej w piątek. Przyczyny były bardzo złożone. Mamy przeszklone fasady, które trzeba było uszczelnić. Troszkę się to przeciągało, a ponieważ chcemy to zrobić dokładnie i dobrze, by nie było żadnych problemów z przeciekami, więc było małe przesunięcie. Jednak nie wpłynie ono na zakończenie prac – wyjaśnił 25 czerwca T. Sikora. Pracom w powstającej placówce będziemy się przyglądać.

 

Budowa przedszkola w Żarkach Letnisku to dla wójta gminy Poraj Łukasza Stachery prestiżowa, ale niełatwa budowa. Otwarcie przedszkola planowane jest na jesień. Tuż przed wyborami. Nie trudno zatem domyślić się, że elektorat wójta  z Żarek Letniska zależy od powodzenia tej inwestycji. Przez ten pryzmat patrząc – rodzice dzieci przedszkolnych mogą być spokojni. Ich pociechy rok szkolny rozpoczną w nowej placówce.

 

Katarzyna Kieras

 

 Galeria zdjęć

Komentarze