Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

PRZEDSZKOLA BOGATSZE W SPRZĘT

MyszPress | 2014-02-24 11:47

(gm. Poraj) Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w gminie Poraj trafiło mnóstwo potrzebnego sprzętu do prowadzenia zajęć dydaktycznych i zabawy. Przedszkolaki mogą bawić się nowymi zabawkami, korzystać z nowoczesnych urządzeń multimedialnych i  nowych mebli.

 

Maluchy w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych prowadzonych przez gminę Poraj, mogą bawić się nowymi zabawkami, ćwiczyć na nowym sprzęcie, zasiadać w nowych ławeczkach. Wszystko za sprawą sporych zakupów, które poczyniła gmina.

 

- Zdecydowaliśmy o zakupie niezbędnego sprzętu dla przedszkolaków, bo wpisuje się to w proces podnoszenia jakości kształcenia przedszkolnego w naszej gminie - tłumaczy wójt Łukasz Stachera. Gmina skorzystała z ministerialnej dotacji na zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego. Rząd wprowadził od września możliwość udzielania gminom dotacji celowej na dofinansowanie zadań własnych w zakresie wychowania przedszkolnego. Środki przyznawane są poza subwencją oświatową. Jak wielkiego rzędu są to środki niech świadczy fakt, że samo tylko Przedszkole w Poraju otrzymało ponad 70 tys. złotych.

 

- W wielu gminach środki te wykorzystywane są na bieżące funkcjonowanie placówek, pensje itp. W naszej gminie pozyskane środki przeznaczone zostały w całości na zakup niezbędnego sprzętu do przedszkoli – nie kryje radości z tego faktu dyrektor Przedszkola w Poraju Beata Rajczyk. Do kierowanej przez nią placówki trafiły m.in.: zestaw nagłaśniający, komputer, laptop, drukarka, aparat, kamera, mini wieża, meble, ławeczki gimnastyczne, materace. Przedszkolaki w Żarkach Letnisku zyskały meble, zabawki, instrumenty muzyczne oraz tablicę multimedialną. Do Kuźnicy Starej kupiono m.in. meble i pomoce dydaktyczne. Mali mieszkańcy Choronia będą korzystać z nowych pomocy dydaktycznych, materaca na placu zabaw, gier planszowych oraz projektora i notebooka. Do Jastrzębia trafiły pomoce dydaktyczne i zabawki, a także niezbędny sprzęt elektroniczny, zestaw komputerowy i projektor. Odział przedszkolny w Masłońskim zakupił pomoce dydaktyczne oraz meble. Niemal w każdej placówce dofinansowane zostały zajęcia z języka angielskiego, zajęcia rytmiczne, zajęcia plastyczne i ruchowe, a w Poraju dodatkowo dziecięcej zumby, aikido i szachów. W 2013 roku ministerialna dotacja wynosiła 414 zł na każdego przedszkolaka, w bieżącym roku będzie to już 1242 zł na jedno dziecko. Do gminnych przedszkoli uczęszcza ich blisko 400. Na tę formę dofinansowania przedszkoli gmina przeznaczy w sumie blisko 500 tys. złotych. (rb)Galeria zdjęć

Komentarze