Gazetamyszkowska.pl

REKLAMA

POWIATOWE ŚWIĘTO PLONÓW JUŻ ZA NAMI

MyszPress | 2016-09-12 08:26

(Niegowa) Jeden z najważniejszych dni w życiu każdego rolnika, będący podziękowaniem za plony, zgromadził na terenie amfiteatru w Niegowie mieszkańców całego powiatu myszkowskiego, a wszystko za sprawą Dożynek Powiatowych, które odbyły się w minioną niedzielę 28 sierpnia. Najpierw była wspólna modlitwa, a potem czas na występy artystyczne i wręczenie nagród rolnikom wyróżnionym przez poszczególnych włodarzy gmin. Zabawa trwała do późnej nocy.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Mikołaja w Niegowie, w czasie której poświęcono wieńce dożynkowe. Później barwny korowód  prowadzony przez Orkiestrę Dętą Bliżyce i asekurowany przez jednostki OSP z Niegowy i Ogorzelnika, wyruszył ulicami Niegowy na teren amfiteatru. Przy wejściu do amfiteatru witała wszystkich żartobliwa kompozycja opatrzona hasłem dotyczącym rządowego programu 500 plus „Zegar tyka czas ucieka 500+ na Was czeka”. Nie było chyba osoby, która przeszła by obojętnie obok ciekawie ubranych postaci z piątką dzieci. Okazuje się jednak, że motyw „500 plus”  wykorzystała nie tylko Niegowa, ale również inne gminy w całym kraju organizujące dożynki.

 

Po przybyciu na miejsce gospodarze uroczystości, czyli wójt gminy Niegowa Dorota Hajto-Mazur oraz starosta Powiatu Myszkowskiego Dariusz Lasecki powitali zebranych.

 

Wójt gminy Niegowa wyraziła swoje uznanie nie tylko dla codziennej pracy rolnika, ale również dla umiejętnie podtrzymywanej tradycji przygotowywania wieńców dożynkowych - Za Wami kolejny rok ciężkiej pracy. Ale praca na roli to nie tylko praca fizyczna, to także podtrzymanie i kultywowanie tradycji a przede wszystkim przekazywanie kolejnym pokoleniom swojej wiedzy i obyczajów, które szczególnie na wsi związane są z rytmem pór roku. Z tego zadania wspaniale wywiązują się Koła Gospodyń Wiejskich. Chciałabym podziękować za barwny korowód i wspaniałe wieńce dożynkowe... - mówiła wójt, dodając: - W tym szczególnym dniu chciałabym życzyć wszystkim rolnikom zdrowia i pomyślności. Oby udawało wam się osiągnąć zamierzone cele i oby omijały was wszelkie przeciwności losu. A nam wszystkim życzę aby tego chleba, pięknego jak ten ofiarowany przez starostów dożynek nigdy i dla nikogo nie zabrakło.

 

Starosta Dariusz Lasecki, nawiązał do roli jaką wobec rolników powinny spełniać instytucje samorządowe i rolnicze. - Rolnicy z powiatu myszkowskiego umieją radzić sobie w trudnych chwilach. To są silni ludzie, których postawa może być wzorem dla wielu… życzę naszym drogim rolnikom, aby najbliższy rok przyniósł wiele radości i satysfakcji z wykonywanej pracy. Życzę Wam udanych żniw i obfitych zbiorów. I przede wszystkim, aby dopisywało Wam zdrowie, pogoda, która ma tak wielki wpływ na plony i codzienna pomyślność – mówił starosta Lasecki.

 

Kolejnym i chyba najważniejszym punktem uroczystości było wręczenie przez Starostów dożynek Małgorzatę Łapaj z Bliżyc oraz Tadeusza Ćwik z Koziegłów, chleba dożynkowego. Podzielony na kawałki bochen, został przed przedstawicieli władz rozdany zebranym. W dalszej części uroczystości wręczono nagrody wyróżnionym rolnikom oraz osobom działającym na rzecz kultywowania tradycji ludowych.

 

Nagrodę Wójt Gminy Niegowa Doroty Hajto-Mazur otrzymali: Janusz i Monika Maligłówkowie z Tomiszowic, Stanisław i Mariola Bereszkowie z Dąbrowna, Sylwia i Mateusz Beleciowie z Sokolnik. 

 

Nagrodę Wójta Poraja Łukasza Stachery otrzymały Zespoły KGW, prowadzące działalność w Gminie Poraj. Były to: KGW Malwy, KGW Kalina i Porajanki, KGW Choronianki. 

 

Nagrodę samorządu Miasta i Gminy Żarki, wręczoną przez burmistrza Klemensa Podlejskiego otrzymał pszczelarz z Żarek Stanisław Kasparek.

 

Nagrodę burmistrza Gminy i Miasta Koziegłowy Jacka Ślęczki otrzymał Piotr Ćwik z Koziegłów. 

 

Nagrodę burmistrza Miasta Myszkowa Włodzimierza Żaka otrzymał Krystian Pawlik. Specjalną nagrodę przyznaną przez starostę Dariusza Laseckiego otrzymał Ryszard Jaskóła z Tomiszowic .

 

Po uhonorowaniu wyróżnionych rolników, o możliwość zabrania głosu poprosili zaproszeni goście. Wszystkiego dobrego rolnikom życzyli m.in. poseł Szymon Giżyński, senator Ryszard Majer, wiceprzewodniczący Sejmiku Śląskiego Stanisław Gmitruk, radna Sejmiku Śląskiego Krystyna Jasińska, wicewojewoda śląski Mariusz Trepka, starosta będziński Arkadiusz Watoła, przewodnicząca Krajowej Rady KGW Bernadetta Niemczyk, kierownik Powiatowego Biura ARiMR Marzena Sitek.

 

Następnie przystąpiono do wręczania dożynkowych wieńców, które w tym roku przygotowały z Gminy Poraj - KGW Kalina, KGW Malwy KGW Choronianki, z Miasta Myszkowa – KGW Nowowsianki, z Gminy Żarki Zespoły śpiewacze – Lira, Wysoczanki, Carmen, Ostrówiolinki, Kłos, z gminy Koziegłowy - KGW Wojsławice, KGW Koziegłówki, KGW Mzyki; z Gminy Niegowa – KGW Niegowa, KGW Dąbrowno, KGW Mzurów, KGW Ludwinów, KGW Tomiszowice, KGW Łutowiec, KGW Gorzków Nowy, KGW Gorzków Stary, KGW Bliżyce, KGW Sokolniki, KGW Trzebniów. W ten sposób zakończyła się część oficjalna uroczystości.

 

Od tego momentu na scenie można było podziwiać występy poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich, Kapeli Biesiadnej z Choronia, Zespołu My Młodzi, Folk Expres oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”. W międzyczasie na uczestników imprezy czekały gorące dania przygotowane przez pracowników Urzędu Gminy Niegowa oraz jednostek podległych, którzy przez kilkanaście godzin pracowali nad przygotowaniem smakowitych domowych dań: bigosu, pieczonek i żurku. Ponadto każdy mógł spróbować dziczyzny ze stoiska Kół Łowieckich. Uroczystość poprowadził Marcin Pilis ze Starostwa Powiatowego w Myszkowie wspólnie z Andrzejem Szczepańczykiem – dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Niegowie.

 

 

Dożynki Powiatowo - Gminno - Parafialne wspólnie zorganizowali: gmina Niegowa oraz Powiat Myszkowski. (ek)Galeria zdjęć

Komentarze


REKLAMA